affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Ochrana dřeva lazurou

17.10.2008 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Dřevo jako organicky rostoucí surovina se skládá z mnoha miliónů buněk nejrůznějších druhů a disponuje mimořádně vysokou pevností. Jako stavební materiál z bezpočtu druhů listnatých a jehličnatých stromů přicházejí jen některé v úvahu, protože převážná část není vhodná kvůli omezeným možnostem zatížení. Nutnost ochrany dřeva je zřejmá, podíváme-li se na faktory, které mohou přírodní materiál napadat a nakonec zničit.

Ochrana dřeva lazurou
Reklama

Tři největší nepřátelé dřeva jsou vlhkost v jakékoliv formě, UV záření a škodlivé organismy v nejširším slova smyslu. Vlhkost škodí hned v několika ohledech. Když už se jednou dostane do dřeva, “pracuje” nejen při přímém slunečním záření nebo v mraze, ale vždy, když dochází k silným rozdílům teplot. Dřevo praská a dovnitř se může dostávat ještě více vlhkosti. Vnější vlivy jako teplo, chlad nebo mráz zesilují destruktivní účinky vody, která kromě toho vytváří ideální živnou půdu pro škodlivé organismy. Sluneční záření působí především svou ničící složkou UV záření. Paprsky UV uvolňují v nechráněném dřevu lignin, důležitou složku dřeva a rozkládají jej na hnědé produkty štěpení, které jsou pak vyplavovány deštěm. Zůstane jen světlá celulóza, dřevo šedne a stává se křehkým. Pokud je dřevo již jednou poškozeno povětrnostními vlivy, rychle se objeví řasy, mechy, houby, způsobující zamodralost, insekty a jiné organismy, škodlivé pro dřevo, které je pak většinou velmi rychle a zcela zničí. Včas provedená opatření na ochranu dřeva, jako odpovídající nátěry, které jsou pravidelně kontrolovány a opakovány, zabraňují předčasnému rozpadu stavebních prvků dřeva a zajišťují trvalou pevnost.

Konstruktivní ochrana dřeva

U dřeva, které je umístěno ve svislé poloze, může voda pronikat hluboko do pórů dřeva a voda stojící na povrchu může vést k tvorbě plísní. Lepší je povrch dřeva, příp. spodní hrany zkosit. To usnadňuje odtékání vody.

Ochrana rozměrově stálých stavebních částí


Na rozměrově stálé stavební části, jako jsou např. okna a dveře, se používají lazury na okna a dveře. Tyto lazury mají vysokou propustnost vodních par, velmi vysokou elasticitu a vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům.
Všechny rozměrově stálé stavební části musí splňovat vysoké nároky. I přes kolísání vlhkosti a teploty se nesmí deformovat a musí být trvale chráněny proti napadení houbami a jiným škůdcům.

Pořadí při natírání lazurou na okna a dveře:
Neošetřené, surové dřevo se nejprve zbaví zbytků pryskyřice, lepidla a mastnoty, nejlépe omytím nitroředidlem. Pak proveďte základní nátěr takzvanou impregnační lazurou, která vytvoří film a pronikne hluboko do dřeva, které pak dlouhodobě chrání proti zamodralosti a napadení houbou. Nyní se dvakrát provede nátěr lazurou se silnou vrstvou. Toto není jen dekorativní povrchová ochrana, ale zabraňuje kromě toho pronikání vody do dřeva zároveň se zajištěním možnosti výměny vlhkosti, čímž se zabraňuje tlení. Při opravném nátěru se poškozená místa zbrousí až na zdravé dřevo, zbylý starý nátěr se zdrsní brusným papírem nebo ve vodě rozpuštěným louhem. Otevřená poškozená místa se nejprve natřou impregnační lazurou jako základem, až pak se provede dvojí závěrečný nátěr lazurou se silnou vrstvou.

Ochrana rozměrově nestálých stavebních částí


Rozměrově nestálé stavební části, jako např. obklady, ploty nebo zahradní nábytek, vyžadují ochranu dřeva s lazurou na ochranu proti povětrnostním vlivům. Tato lazura obzvláště odpuzuje vodu a chrání dřevo proti UV paprskům a mechanickým vlivům.
Na rozměrově nestálé stavební části zcela postačí několikanásobný nátěr impregnační lazurou. Jemný elastický film po nátěru těmito lazurami, které působí do hloubky, sleduje všechny pohyby dřeva, aniž by popraskalo. Tak je lazury chrání proti vlhkosti a UV záření a také - po přidání malého množství biocidů - proti napadení houbami a zamodralosti a proti jiným škodlivým organismům.

Základní pravidlo: Plochy, málo vystavené povětrnostním vlivům, se natírají dvakrát, plochy, které jsou jim vystaveny silně, třikrát.

Pořadí při natírání:
Povrch se vyčistí od zbytků pryskyřice, lepidla a mastnoty. Pak se natře, podle zatížení povětrnostními vlivy, dvakrát až třikrát. Při obnovujícím nátěru se zašedlé části zbrousí až na zdravé (světlé) dřevo. Teprve pak se provede nový nátěr.

Lazura na dřevo v interiéru


Profilové palubky, desky a dveře jsou místa, kde se používají lazury pro obytné místnosti. Tyto lazury sledují pohyby při smršťování a bobtnání dřeva, aniž by popraskaly.
Lazury do obytných místností zušlechťují, ošetřují a dodávají krásu všemu dřevu v interiéru. Tyto lazury jsou málo cítit, jsou ředitelné vodou a lze vzájemně míchat různé odstíny barev. Zde platí: nejprve vyzkoušet na vzorku dřeva a namíchanou barvu zkoušet tak dlouho, až dosáhnete požadovaného odstínu. K nanášení používejte plochý štětec s umělými štětinami.

Pořadí při natírání:
Základní nátěr lazurou pro obytné místnosti, lehké zbroušení dřeva a podle požadované intenzity barevného odstínu lazuru nanést ještě jednou až dvakrát.

Lazury na nábytek se používají k prvnímu ošetření a zušlechtění povrchů nábytku.
Lazury na nábytek plní především dekorativní účel. Jsou k dostání v různých odstínech dřeva, které lze vzájemně míchat. Před použitím by se ale mělo vyzkoušet na vzorku dřeva, jestli namíchaný barevný odstín odpovídá představám.

Pořadí při natírání:
Obrousit, vyčistit a provést první základní nátěr lazurou. Přes noc nechat zaschnout, lehce zbrousit a podle požadované intenzity barevného odstínu lazuru nanést ještě jednou až dvakrát.

Práce s lazurou


Lazury lze rozdělit na lazury na bázi alkydové pryskyřice s obsahem ředidla a na akrylové, vodou ředitelné lazury bez obsahu ředidla. V interiéru se používají vodou ředitelné lazury, které jsou jen málo cítit. Tyto lazury mají chránit především proti mechanickému namáhání a zachovat, příp. ještě posílit přírozený charakter dřeva. Venku se používají lazury s tenkou a silnou vrstvou. Impregnační lazury, nanášené v tenké vrstvě, obsahují menší podíl látek působících proti zamodralosti a napadení houbou a proti jiným škůdcům. Lazury se silnou vrstvou jsou naproti tomu vhodné k použití na rozměrově stálé stavební prvky. Vedle dekorativního účinku musí chránit dřevo před UV zářením a vodou.

Ještě neošetřené dřevěné plochy se pečlivě očistí a pak se natřou základním nátěrem 25 procentní směsí lazury a vody (1 díl vody na 3 díly lazury). Pro práci s vodou ředitelnými lazurami a laky, jsou nejlépe vhodné štětce s polyesterovými štětinami. Kromě toho by se nemělo kvůli rychlému zasychání pracovat na celé ploše. Lepší je zpracovávat velké plochy v pruzích. Po základním nátěru se provede jeden nátěr lazurou, což je zpravidla zcela dostačující. Při obnovujícím nátěru se podklad nejprve obrousí nebo louhem zdrsní a natře jednou až dvakrát požadovanou lazurou. Kdo chce dřevo v interiéru chránit, ale neměnit přitom jeho charakter, může pracovat s bezbarvými čirými laky - samozřejmě jsou také ředitelné vodou a neobsahují ředidla. Ale ještě zpět k venkovním plochám. Není vůbec neobvyklé, že se kolem domu nacházejí nejrůznější materiály. Třeba dřevo v kombinaci s minerální omítkou, kovem nebo plasty. Tady se na nový nebo obnovující nátěr nemusí použít lazura. Alternativní možností je použití krycích disperzních laků, ředitelných vodou. Jejich výhodou je univerzální oblast použití na nejrůznějších podkladech. Například lze zvýšit dojem dřevěného pilíře hrázděné stěny, když se natře disperzním lakem. Při novém nátěru se přirozeně provádí impregnace základním ochranným nátěrem na dřevo, pro nátěrovou mezivrstvu lze výborně namíchat tyto barvy v poměru 2:1 s vodou (dva díly barvy, jeden díl vody), závěrečný nátěr se pak provádí bez ředění. Při obnovujícím nátěru se dřevo nejprve až na podklad vyčistí, surová místa se impregnují základním ochranným nátěrem na dřevo - podkladový a závěrečný nátěr se pak provádějí stejně jako první nátěr.

Zárukou úspěšné práce při lazurování je pečlivé obroušení povrchu dřeva. Čím lépe je lazurovaná plocha obroušena, tím lepší je konečný výsledek. U dřevěných ploch poškozených povětrnostními vlivy, pomůže jen odstranění poškozených míst. Obruste je tak, aby bylo opět vidět zdravé, světlé dřevo.

Reklama
Reklama

Související články

Kamenná dýha

23.04.2019 | Tipy a rady

Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Celý článek

Budeme malovat. Jak na malování připravit stěny?

22.04.2019 | Tipy a rady

Budete malovat? V tom případě byste měli vědět, že malování stěn v sobě neskrývá jen samotnou výmalbu, ale také několik úkonů, které stěny na… Celý článek

Je koberec vhodný do domácnosti, v níž žije alergik?

22.04.2019 | Tipy a rady

Hodně lidí tvrdí, že v domácnosti s alergikem nemá koberec co dělat. Je tomu ale skutečně tak? Co je míň škodlivé? Prach usazený na koberci, který… Celý článek

Pravidla, podle kterých bychom měli vybírat barvu do interiéru

22.04.2019 | Tipy a rady

Mnoho z nás se nechá při malování unést velkou škálou barev, z nichž si můžeme vybírat. Velmi často se pak ale stává, že nám naše nová výmalba… Celý článek

Reklama
Reklama