affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Péče o trávník

12.01.2009 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Nic nemůže trávníku škodit víc, než když se příliš pozdě poseká. Rychle rostoucí druhy plevele se více rozrůstají a vytlačují travní rostlinky. Proto je lepší sekat častěji. Před začátkem sekání by jste měli trávník prohlédnout, jestli v něm nejsou kameny, větve, atd. Tím šetříte sekačku a zabráníte nehodám.

Péče o trávník
Reklama

Sekačku se zadním vyhazováním a zavěšeným sběracím košem lze při sekání jak tlačit, tak tahat. Výšku sekání zvolte tak, aby proud vzduchu v sekačce mohl snadno posekanou trávu přesunout do sběracího koše. Je-li výška sekání nastavena příliš nízko, je vzduchový vír natolik malý, že se sběrací koš neplní správně, případně se sekačka ucpe. Během sekání se mohou větrací mezery sběracího koše stále více zakrývat. Tím se omezuje výstup vzduchu a stupeň naplnění sběracího koše se snižuje. Sběrací koš po každém sekání vyčistěte. S přibývajícím naplněním sběracího koše se zakrývá kontrolní průhled posekanou trávou zezadu dopředu. Když dosáhne posekaná tráva k přední hraně, lze sekat ještě 2 až 3 kroky - pak se musí sběrací koš vyprázdnit.

Dodržujte prosím následující pokyny: Vypněte motor a sejměte sběrací koš. Pokud budete pokračovat v sekání s plným košem, přeplní se a tráva bude zůstávat na zemi. Pokud koš vyprázdníte teprve teď, musíte vyčistit vyhazovací kanál od posekané trávy. Proto náš tip: vyprazdňujte sběrací koš včas. Při snímání sběracího koše uzavře zadní víko vyhazovací kanál.Takto lze sekat i bez zavěšeného sběracího koše. Zadní víko Vám poskytuje ochranu a bezpečnost. Úchyty na koši dovolují optimální manipulaci a umožňují pohodlné přenášení a vyprazdňování. Vyprázdněný koš opět zavěste a při jízdě pozpátku posbírejte zbytky trávy, které zůstaly ležet na trávníku.

Pokud by zbytky trávy při opětovném zapnutí blokovaly motor, musí se nůž očistit od trávy.
Pozor: Dodržujte přitom všechna potřebná bezpečnostní opatření! Bezpodmínečně přerušte přívod proudu!

Jak často sekat?


To závisí na rychlosti růstu. V hlavním období růstu květen - červen často dvakrát týdně, jinak jedenkrát týdně.
• Výška trávy po posekání by se měla pohybovat mezi 4-6 cm.
• Poté, co tráva opět povyroste o 4-5 cm, by se měla posekat znovu.
• Při sekání trávy se sběracím košem je výhodnější sekat častěji.
• Ozdobný trávník se seká více nakrátko; ca 2,5-4 cm, podle charakteru půdy.
• Během období horka a sucha by se měl trávník nechávat o 1,5 cm vyšší, aby se zabránilo vysušení půdy. Pokud tráva poněkud přerostla, pak by jste neměli udělat tu chybu, že jej posekáte ihned na normální výšku. To trávníku škodí. Nikdy nesekejte více než polovinu výšky trávy. Po několika dnech posekejte trávník znovu a tím zase dosáhnete jeho normální výšky. Také by jste měli dbát na to, aby byl trávník sekán stále na stejnou výšku.

Správný typ trávníku

Zde vidíte rozdíl v kvalitě travin v trávníku. Vlevo je travní směs s vysokým podílem nevhodných travin. Silný růst do výšky způsobuje velké množství posekané trávy. Ale přitom nevznikají husté drny. Vpravo je kvalitní travní směs. Tato travní směs se vyznačuje malým množstvím posekané trávy a růstem do šířky.

Pro jaký trávník se rozhodnete, to závisí na tom, jak budete trávník užívat a jakým nárokům musí vyhovět. Při použití správné směsi a správné péči může být i Váš trávník sytě zelený, hustý a zdravý. Pro trávník u domu je zpravidla žádaný odolný trávník pro volný čas nebo k častému používání. Jednoduše, víceúčelový trávník pro celou rodinu, na kterém dovádí děti, na kterém lze hrát badminton a opalovat se. Trávník jako zelená oáza v zahradě, obklopená rostlinami, stromy a keři, nabízí správnou atmosféru k oddechu a požitku ze zeleně.
Ve většině zahrad rostou převážně staré druhy trávy, které jsou vlastně určeny pro zemědělství. Tyto druhy rostou rychle do výšky; jsou nevhodné pro okrasný trávník. Proto mějte při nákupu osiva oči otevřené.

Pokud se na trávník podíváte blíže a podrobněji, rychle zjistíte, že jsou mezi travinami velké rozdíly. Mohou mít jemné nebo široké listy. Travní směsi mají velmi různé vlastnosti, co do hustoty, rychlosti růstu, barvy, odolnosti proti zimě, náchylnosti k chorobám a jiné. V odborných prodejnách najdete velký výběr travních směsí, které odpovídají dnešnímu pěstitelskému standardu.
Nové travní směsi rostou hustě a jsou velmi odolné. Namísto růstu do výšky se vyznačují růstem do šířky s hustým drnem. Při sekání je z nich málo odpadu. Vlastnosti dobrého trávníku určuje již osivo. Travní směs se skládá z více druhů a typů trav. Kvalita směsí se důkladně kontroluje, než se dostane na pult.

Kultivace a provzdušnění

Nože kultivátoru (vertikální řez) vyryjí brázdy do drnů trávy. Nová tráva může růst. Za několik týdnů se vytvoří uzavřená travní plocha.

Špatně shrabaná, zamulčovaná posekaná tráva spolu s plošně rostoucím plevelem může časem způsobit zplstnatění drnů a jejich prorůstání mechem. Kultivace je prořezávání zplstnatělé trávy, kterým dochází k hloubkovému čištění a lepšímu přísunu kyslíku a vody. Po kultivaci se ukáže, jak uboze a řídce traviny rostou a jak jsou vyvinuty. Proto je po kultivaci mimořádně důležitý značný přísun živin. Kultivace by se měla provádět zpravidla alespoň 2 x do roka.

Každý trávník potřebuje provzdušnit. Provzdušnění je obzvláště nutné u těžkých půd, ve kterých se hromadí voda nebo u silně namáhaných travních ploch. Silným namáháním povrch trávníku houstne, takže oblast kořenů trpí nedostatkem vzduchu a trávník se jen chabě vyvíjí. V takovém případě zvolte hloubku kultivace tak, aby se plocha trávníku pouze lehce prořezávala. Nože proříznou kořenový bal a podněcují trávník, aby silněji rostl.

Hnojení trávníku


Příliš nízké posekání (pod 4 cm) ubírá trávníku na síle a umožňuje jeho rychlé vysychání. Zežloutlý trávník je zpravidla znamení nedostatku živin. Použijte speciální travní hnojivo s vysokým obsahem dusíku, protože tuto živinu nejvíce potřebuje. Dusík ovlivňuje zelené zabarvení trávy. Pro speciální travní hnojivo hovoří kromě toho i další argument. Obsahuje dusík jako takzvaný dlouhodobě působící dusík. Hnojivo v nevhodném složení může snadno vést k přehnojení a spálení. Je možné jeho snadné vymývání do spodních vod.

Zdravý trávník roste v průběhu jednoho roku tak silně, že na metr čtvereční připadá 3-6 kg posekané trávy. Trávník neustále odčerpává z půdy živiny a proto ji vyluhovává. Zásoby živin v půdě se vyčerpají a trávník chřadne. Vznikají holá místa, šíří se mech a plevel.

Kalendář péče o trávník

Tip na obnovu trávníku


Staré travnaté plochy prorostlé plevelem lze obnovit následujícím způsobem:
• Starý trávník posekejte co nejníže
• Důkladně kultivujte
• Na plochu rozhoďte startovací hnojení a pak travní semena
• Na to rozprostřete tenkou vrstvu rašeliny (max. 5 mm silnou)
• Neustále zalévejte (plocha trávníku nesmí v prvních 3-4 týdnech vyschnout)

Reklama
Reklama

Související články

Velikonoční zvyky a tradice

17.04.2019 | Tipy a rady

Velikonoce jsou spojeny s různými obyčeji a zvyky. V různých koutech České republiky se provádí různé obyčeje, které ale postupně ať chceme, nebo ne… Celý článek

Přírodní barvení velikonočních vajíček

17.04.2019 | Tipy a rady

Velikonoce se blíží a v obchodech je široká nabídka velikonoční výzdoby – ikeban, věnečků, květináčů, různých doplňků a to vše v jakýchkoli barevných… Celý článek

Zbavit se hluku v interiéru není nemožné

17.04.2019 | Tipy a rady

Spousta domácností, ale i společností, které mají kanceláře ročně řeší, jak prostory, kde je vítán klid a ticho efektivně odhlučnit. Ať už se jedná o… Celý článek

Znáte jímky na dešťovou vodu? Pomohou vám se zaléváním

17.04.2019 | Tipy a rady

Zachytávání dešťové vody se stalo hitem posledních let. Vracíme se k tomu, co dělávaly generace před námi. Vede nás k tomu vidina ušetřených peněz za… Celý článek

Reklama
Reklama