affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Pokládání kobercových podlah

01.10.2008 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

V dnešní době jsou velice oblíbené dřevěné, laminátové a plovoucí podlahy, ovšem i kobercové podlahy mají stále své příznivce. A aby koberec nekazil dojem z interiéru, poradíme vám, jak ho správně položit.

Pokládání kobercových podlah
Reklama1. Volné položení koberce

Až do velikosti místnosti 20 m2 lze pokládat celoplošně koberce s pěnovou rubovou stranou volně. Většinou při této velikosti místnosti postačí také jen jeden pruh koberce. Koberec se rozloží na pečlivě připraveném podkladu. Pokud jsou nutné dva pruhy koberce, obě spojovací hrany se seříznou. K tomu se koberce přetáhnou ve spoji přes sebe a podél ocelového příložníku se oba kusy současně ostrým nožem rozříznou. Oba pruhy se nyní na rubové straně spojí jednostrannou lepicí páskou tak, aby vznikla jedna plocha.

Celoplošný koberec se asi po 12 hodinové aklimatizaci seřízne nejprve jen přibližně. Podél stěn se musí koberec zafixovat. K tomu se na podlahu nalepí oboustranná lepicí páska na koberce. Vrchní ochranný papír ještě neodtrhávejte. Nyní lze koberec zatlačit do hran ke stěně a oříznout. Pro svou bezpečnost používejte pracovní rukavice. Nyní koberec odhrňte, strhněte ochranný papír z lepicí pásky a koberec pak na ni přitlačte.

2. Fixace koberce

Celoplošná fixace koberce má tu výhodu, že lze v největší možné míře zabránit zvalchování a deformacím působením kolísání vlhkosti a teploty. Pokud je nutných několik pruhů koberce, musí se nejprve seříznout spoje a pak pruhy spojit. Nyní lze přibližně seříznout na krajích plochu koberce.

K nanášení fixace se odhrne polovina koberce a fixace se nanese hladkým pěnovým válečkem. Nyní počkejte výrobcem předepsanou dobu a pak položte koberec na fixaci. Dále postupujte stejně i u druhé poloviny koberce. Koberec zatlačte přesně do krajů a ořízněte.

3. Celoplošné lepení koberce

Při celoplošném lepení je nutno dodržovat pokyny výrobce lepidla, především ohledně zpracování. Nejlépe používejte lepidla bez rozpouštědel. Pokud se kobercová podlaha skládá ze dvou pruhů, připraví se spoje řezem a obě poloviny koberce se u spoje rozhrnou. Ozubenou stěrkou se nanese lepidlo plošně na podklad a po odvětrání se koberec položí na lepidlo.

Případná oprava se musí provést ihned. Švy lze spojit natěsno pomocí napínáku na koberce. Teprve pak se pokračuje v dalším lepení koberce. Na závěr se seřezávají okraje. Koberec se těsně zatlačí do hrany a pak se uřízne ostrým nožem na koberce.

4. Pokládání pomocí přídržné mřížky

Celoplošné koberce, položené pomocí přídržné mřížky mají přibližně stejnou kvalitu položení jako pevně nalepené krytiny. Koberce lze beze zbytku opět odstranit. Je možné i jejich druhé položení, i když již nedrží tak silně. Přídržná mřížka se nejprve rozloží v místnosti a uřízne podle potřeby. Nyní se strhne ochranná fólie na spodní straně a mřížka se pomocí měkkého kartáče přitiskne na podlahu. Poté se rozloží koberec, seřízne se a jedna jeho polovina se odhrne. Dále se odstraní vrchní ochranný papír z mřížky, koberec se na ni položí a přitiskne.

5. Dokončovací práce

Na zakončení okrajů koberce jsou obzvláště vhodné speciální plastové profily k nalepení kobercových pásků. Profily se přichytí hmoždinkami na stěnu. Přechody k jiným podlahovým krytinám lze zakrýt např. mosaznými profilovými lištami. Hrany koberce jsou tak chráněny a netřepí se.

Opravy koberců - odstranění poškozených míst

Mnohá znečištění a skvrny na celoplošně položených kobercích lze odstranit vhodnými čisticími prostředky. U propálených míst je tomu jinak. Tady pomůže jen vyražení propáleného místa průbojníkem. Průbojník se nasadí rovně nad propálené místo a dvěmi až třemi údery kladivem se vyrazí otvor. Nyní se vyrazí ještě ze zbytku koberce kus na opravu. Jako podložku používejte nejlépe dřevěnou desku. Vyražený kus se nyní vlepí po vlasu do koberce.

Větší skvrny, které nelze odstranit ani čištěním, se také vyříznou. K tomu položte na opravované místo po vlasu zbytek koberce. Nyní přiložte pevnou šablonu, příp. nějakou příložku (např. keramickou dlaždici) a rozřízněte novou čepelí nože obě vrstvy koberce. Po odstranění poškozené plochy a začištění hran nejprve vložte nový kus koberce na zkoušku a pak jej zafixujte oboustrannou lepící páskou.

Tipy ke kobercovým podlahám


Podle které metody byste měli pokládat svůj koberec závisí na tom, jak velká je plocha, na kterou jej budete pokládat. V místnostech do 20 m2 lze pokládat koberce volně. Ale i u volného položení je nutná fixace lepicí páskou na krajích a ve spojích. Pokud budete muset po nějaké době koberec opět beze zbytku odstranit, např. pokud máte pronajatý byt, pak lze také doporučit fixaci a položení na výše popsanou fólii s přídržnou mřížkou.

Reklama
Reklama

Související články

Jaké chyby děláme při zařizování obýváku a jak se jim vyhnout

25.04.2019 | Tipy a rady

Češi jsou odjakživa různorodé osobnosti. A to platí i o našem vkusu při zařizování svých domovů. Někteří z nás vědí, jak vše sladit tak, aby nám… Celý článek

Dobijte si energii s barvami. Co třeba se žlutou a oranžovou

25.04.2019 | Tipy a rady

Západ slunce, letní večery, slunečnice, ale také pomeranče či citrony. Co tyto vjemy spojuje? Pozitivita, která tyto dvě barvy, žlutou a oranžovou,… Celý článek

Správně řešená dispozice domu je nutnost. A my vám poradíme, jak na ni

25.04.2019 | Tipy a rady

Velké prostory nikdy nebudou zárukou, že bude vaše bydlení komfortní, pokud jej správně dispozičně nenaplánujete. Víte, na co musíte při dispozičním… Celý článek

Kamenná dýha

23.04.2019 | Tipy a rady

Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Celý článek

Reklama
Reklama