Pokládání kobercových podlah

1.10.2008 | Redakce

Pokládání kobercových podlah

Sponzorované odkazy:

V dnešní době jsou velice oblíbené dřevěné, laminátové a plovoucí podlahy, ovšem i kobercové podlahy mají stále své příznivce. A aby koberec nekazil dojem z interiéru, poradíme vám, jak ho správně položit.1. Volné položení koberce

Až do velikosti místnosti 20 m2 lze pokládat celoplošně koberce s pěnovou rubovou stranou volně. Většinou při této velikosti místnosti postačí také jen jeden pruh koberce. Koberec se rozloží na pečlivě připraveném podkladu. Pokud jsou nutné dva pruhy koberce, obě spojovací hrany se seříznou. K tomu se koberce přetáhnou ve spoji přes sebe a podél ocelového příložníku se oba kusy současně ostrým nožem rozříznou. Oba pruhy se nyní na rubové straně spojí jednostrannou lepicí páskou tak, aby vznikla jedna plocha.

Celoplošný koberec se asi po 12 hodinové aklimatizaci seřízne nejprve jen přibližně. Podél stěn se musí koberec zafixovat. K tomu se na podlahu nalepí oboustranná lepicí páska na koberce. Vrchní ochranný papír ještě neodtrhávejte. Nyní lze koberec zatlačit do hran ke stěně a oříznout. Pro svou bezpečnost používejte pracovní rukavice. Nyní koberec odhrňte, strhněte ochranný papír z lepicí pásky a koberec pak na ni přitlačte.

2. Fixace koberce

Celoplošná fixace koberce má tu výhodu, že lze v největší možné míře zabránit zvalchování a deformacím působením kolísání vlhkosti a teploty. Pokud je nutných několik pruhů koberce, musí se nejprve seříznout spoje a pak pruhy spojit. Nyní lze přibližně seříznout na krajích plochu koberce.

K nanášení fixace se odhrne polovina koberce a fixace se nanese hladkým pěnovým válečkem. Nyní počkejte výrobcem předepsanou dobu a pak položte koberec na fixaci. Dále postupujte stejně i u druhé poloviny koberce. Koberec zatlačte přesně do krajů a ořízněte.

3. Celoplošné lepení koberce

Při celoplošném lepení je nutno dodržovat pokyny výrobce lepidla, především ohledně zpracování. Nejlépe používejte lepidla bez rozpouštědel. Pokud se kobercová podlaha skládá ze dvou pruhů, připraví se spoje řezem a obě poloviny koberce se u spoje rozhrnou. Ozubenou stěrkou se nanese lepidlo plošně na podklad a po odvětrání se koberec položí na lepidlo.

Případná oprava se musí provést ihned. Švy lze spojit natěsno pomocí napínáku na koberce. Teprve pak se pokračuje v dalším lepení koberce. Na závěr se seřezávají okraje. Koberec se těsně zatlačí do hrany a pak se uřízne ostrým nožem na koberce.

4. Pokládání pomocí přídržné mřížky

Celoplošné koberce, položené pomocí přídržné mřížky mají přibližně stejnou kvalitu položení jako pevně nalepené krytiny. Koberce lze beze zbytku opět odstranit. Je možné i jejich druhé položení, i když již nedrží tak silně. Přídržná mřížka se nejprve rozloží v místnosti a uřízne podle potřeby. Nyní se strhne ochranná fólie na spodní straně a mřížka se pomocí měkkého kartáče přitiskne na podlahu. Poté se rozloží koberec, seřízne se a jedna jeho polovina se odhrne. Dále se odstraní vrchní ochranný papír z mřížky, koberec se na ni položí a přitiskne.

5. Dokončovací práce

Na zakončení okrajů koberce jsou obzvláště vhodné speciální plastové profily k nalepení kobercových pásků. Profily se přichytí hmoždinkami na stěnu. Přechody k jiným podlahovým krytinám lze zakrýt např. mosaznými profilovými lištami. Hrany koberce jsou tak chráněny a netřepí se.

Opravy koberců - odstranění poškozených míst

Mnohá znečištění a skvrny na celoplošně položených kobercích lze odstranit vhodnými čisticími prostředky. U propálených míst je tomu jinak. Tady pomůže jen vyražení propáleného místa průbojníkem. Průbojník se nasadí rovně nad propálené místo a dvěmi až třemi údery kladivem se vyrazí otvor. Nyní se vyrazí ještě ze zbytku koberce kus na opravu. Jako podložku používejte nejlépe dřevěnou desku. Vyražený kus se nyní vlepí po vlasu do koberce.

Větší skvrny, které nelze odstranit ani čištěním, se také vyříznou. K tomu položte na opravované místo po vlasu zbytek koberce. Nyní přiložte pevnou šablonu, příp. nějakou příložku (např. keramickou dlaždici) a rozřízněte novou čepelí nože obě vrstvy koberce. Po odstranění poškozené plochy a začištění hran nejprve vložte nový kus koberce na zkoušku a pak jej zafixujte oboustrannou lepící páskou.

Tipy ke kobercovým podlahám


Podle které metody byste měli pokládat svůj koberec závisí na tom, jak velká je plocha, na kterou jej budete pokládat. V místnostech do 20 m2 lze pokládat koberce volně. Ale i u volného položení je nutná fixace lepicí páskou na krajích a ve spojích. Pokud budete muset po nějaké době koberec opět beze zbytku odstranit, např. pokud máte pronajatý byt, pak lze také doporučit fixaci a položení na výše popsanou fólii s přídržnou mřížkou.

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Prohlédněte si další tipy a rady z kategorie Bytový textil:

Tipy pro výběr polštáře
Jak se správně starat o přikrývku a polštář

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii