affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Pokládání podlahových dlaždic

14.10.2008 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Někdo si řekne, že na pokládání podlahových dlaždic není nic složitého, ale aby byl výsledek opravdu vynikajicí a podlaha dlouho vydržela, musí se dodržovat určitá pravidla. Proto vám přinášíme rady a tipy, jak správně pokládat podlahové dlaždice.

Pokládání podlahových dlaždic
Reklama


Příprava podkladu

Podklad pro pokládání dlaždic musí být nosný, bez prasklin, čistý a rovný. Nerovnosti se nejprve zastěrkují pomocí stěrkové hmoty na dlaždice a pak se plocha ošetří srovnávací hmotou. Hmota se rozetře gumovou stěrkou. Takto vzniklá rovná plocha musí ještě cca 2 dny nechat proschnout (přesnou dobu schnutí zjistíte podle údajů výrobce).

Plánování pokládky

Před položením porovnejte odstíny, příp. jemné rozdíly a údaje o rozměrech na kartonech. Tyto údaje musí na všech kartonech souhlasit. Pokládejte vždy střídavě nejméně ze 3 kartonů.Při pokládání v pravém úhlu vyrovnejte první řadu podle provázku, který napnete uprostřed místnosti paralelně k bočním stěnám. Pak pokračujte v práci vždy na čelní straně. Dávejte pozor na převzetí dilatačních spár, daných v betonu a v mazanině. Speciálně venku je nutno zakládat malá pole.

Při diagonální pokládce se nejprve určí podélná a příčná osa místnosti a mezi nimi se označí úhel 45°. Podél označení úhlu se řady dlaždic pokládají rovně a podél podélných a příčných os diagonálně. Zajímavá alternativa vznikne, když se na stěnách použijí poloviny dlaždic jako okraj.

Lepení dlaždic

Lepidlo na dlaždice se namíchá míchacím nástavcem (použít vrtačku s nízkými otáčkami). Přitom by měla vzniknout homogenní hmota. Lepidlo na dlaždice se nyní nanáší ozubenou stěrkou na podklad po úsecích, které lze snadno zvládnout.

Pokládání dlaždic se provádí lehkým vtlačením do lepidla a poklepáním gumovým kladívkem. Dlaždice ale nesmí sklepat až na podklad. Při pokládce dodržujte šířku spáry, udávanou výrobcem. Jako pomůcka slouží křížky pro pokládání dlaždic nebo pokládání podél provázku.

Připevnění soklových dlaždic

Izolační pásky (zbylé z předchozího nanášení mazaniny) se odříznou tak, aby lícovaly s horní hranou dlaždice. Nyní se na zadní stranu soklové dlaždice nanese lepidlo na dlaždice a dlaždice se nalepí podle spár podlahových dlaždic na stěnu. K dodržení vzdálenosti spár lze použít dřevěné kolíčky jako podložení.

Spárování

Po úplném vytvrzení lepidla na dlaždice lze začít se spárováním podlahy. Namíchejte si jen tolik spárovací malty, kolik můžete za uvedenou dobu zpracovat. Hmota se pak rovnoměrně rozetře po podlaze a pomocí gumové stěrky se příčně k průběhu spár do nich zanese. Dokud je spárovací malta čerstvá, lze její hrubé zbytky odstranit gumovou stěrkou.

Pak se vlhkou houbičkou nebo prkýnkem s houbičkou odstraní všechny zbytky malty. Po zaschnutí ještě jednou setřete houbičkou a čistou vodou. Přechod mezi soklovými a podlahovými dlaždicemi a také svislé spáry v rozích místnosti se musí vyspárovat trvale elastickou silikonovou těsnící hmotou. I

Při této metodě pokládání do tenké vrstvy lepidla je obzvláště důležité, aby byl podklad absolutně rovný. Lepidlo na dlaždice nemůže vyrovnat větší existující nerovnosti, proto podklad pečlivě připravte. U čerstvých mazaninových podkladů se musí počkat až úplně vyschnou, nejméně 4-6 týdnů.
U všech podkladů, které ještě “pracují” , jako jsou např. dřevotřískové nebo sádrokartonové desky, dřevěné podlahy atd., je nutná jejich příprava.
Pozor: Tyto podklady musí být pevně sešroubovány se spodní konstrukcí. Kromě toho se zde musí použít flexibilní lepidla a spárovací tmely na dlaždice. Jinak může vznikajícím napětím docházet k prasklinám v dlaždicích.

Výběr dlaždic


U keramických podlahových dlaždic rozlišujeme mezi štěrbinovými, kameninovými a pórovinovými dlaždicemi. Pokud jsou kladeny vysoké požadavky na pevnost, zatížitelnost, mrazuvzdornost a odolnost proti kyselinám, pak volba připadne na štěrbinové nebo kameninové dlaždice. Jejich glazura zajišťuje jejich velkou odolnost proti chemikáliím v obvyklých domácích čistících prostředcích, proti poškrábání, proti UV záření a proti ulpívání špíny. Při malém namáhání jsou vhodné pórovinové dlaždice. Používají se jako podlahové dlaždice v soukromých bytech. Při použití venku musí být zvolené dlaždice mrazuvzdorné a navíc bránicí sklouznutí.

Výběr dlaždic podle skupin oděru

Glazované, keramické dlaždice jsou mimořádně odolné. Na podlaze se ale přesto opotřebovávají. Normy DIN a EURO dělí odolnost proti oděru do skupin I-V. Čím vyšší je skupina, tím odolnější je povrch dlaždice.

Reklama
Reklama

Související články

Kamenná dýha

23.04.2019 | Tipy a rady

Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Celý článek

Budeme malovat. Jak na malování připravit stěny?

22.04.2019 | Tipy a rady

Budete malovat? V tom případě byste měli vědět, že malování stěn v sobě neskrývá jen samotnou výmalbu, ale také několik úkonů, které stěny na… Celý článek

Je koberec vhodný do domácnosti, v níž žije alergik?

22.04.2019 | Tipy a rady

Hodně lidí tvrdí, že v domácnosti s alergikem nemá koberec co dělat. Je tomu ale skutečně tak? Co je míň škodlivé? Prach usazený na koberci, který… Celý článek

Pravidla, podle kterých bychom měli vybírat barvu do interiéru

22.04.2019 | Tipy a rady

Mnoho z nás se nechá při malování unést velkou škálou barev, z nichž si můžeme vybírat. Velmi často se pak ale stává, že nám naše nová výmalba… Celý článek

Reklama
Reklama