Při pořizování terasových prken z WPC je kvalita určujícím faktorem

07.06.2018 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Čím dál častěji si pro stavbu teras lidé vybírají dřevoplastová prkna (z anglického wood-plastic composite, zkráceně WPC). Důvod je prostý, tato prkna jsou nenáročná na údržbu, nemusí se pravidelně natírat, impregnovat či chránit proti plísním, dřevokazným houbám či škůdcům z říše hmyzu. Ovšem i při výběru WPC prken je důležité dbát na jejich kvalitu. Je totiž rozdíl mezi plným a dutým prknem a také poměr dřevěné složky a speciálního polymeru HDPE hraje významnou roli.

Při pořizování terasových prken z WPC je kvalita určujícím faktorem
Reklama

Ideální poměr dřevěné a plastové složky je 60 % dřeva a 40 % HDPE. Tím vyniknout pozitivní vlastnosti obou materiálů. Terasové podlahy voní dřevem, zažívají i přirozený proces vyzrávání dřeva, kdy na určitou chvíli získají nažloutlý film, který zmizí díky dešti a slunečnímu záření. Speciální polymer zase zajistí jejich stálost a odolnost. Prkna netvoří třísky, stačí je omývat obyčejnou vodou se saponátem a při poškrábání zahradním nábytkem je stačí vykartáčovat rýžovým kartáčem v podélném směru.

Levnější dřevoplastová prkna bývají dutá, lidově se jim říká „komůrková“. Jejich nevýhodou je kratší životnost. V případě nevhodné instalace, kdy není zajištěn správný odtok vody, tato v dutinách kondenzuje. Prkna se časem zkroutí a rozpadnou. Plná prkna nepraskají, jsou stálobarevná, nevadí jim ani slaná či chlorovaná voda, nekroutí se a vydrží stejně krásná dlouhou dobu. Výrobci plných prken proto dávají záruku i 25 let.

Třetím typem jsou koextrudovaná, tedy poplastovaná prkna. Ta ale svým vzhledem připomínají spíše plast než dřevo, v létě mívají vysokou povrchovou teplotu, nejsou tolik příjemná na dotek a jejich využití v blízkosti bazénů není praktické, protože hrozí nebezpečí uklouznutí.

Seriózní výrobci WPC terasových podlah disponují vlastními terasovými centry, kde jsou instalována prkna několik let, aby si zákazníci mohli prohlédnout terasu vystavenou dešti, mrazu a slunečnímu záření a porovnat tak kvalitu materiálu nového a několik let starého. V terasových centrech specialisté poradí také s údržbou, čistěním, poskytnou vzorky prken zdarma a odvážnějším kutilům dají i několik tipů pro správnou instalaci.

Kvalitní WPC prkna splňují řadu charakteristik, jako jsou tvrdost, smršťování, odolnost proti nárazu, skluznost za sucha a za mokra, tepelná roztažnost, odolnost proti plísním, dřevokaznému hmyzu a houbám, migrace prvků (mj. určuje dle směrnic EU bezpečnost hraček), stavebně technické osvědčení a UV ochrana.

Video pro srovnání – nekvalitní dutá WPC prkna

WPC–WOODPLASTIC a.s. (www.woodplastic.cz) je česká firma vyrábějící dřevo-plastová prkna, která nachází uplatnění jako terasové podlahy, obklady domů a ploty. WPC je kompozitní materiál složený ze dřeva a plastu, v případě WoodPlastic® se jedná o poměr 60 % dřevní hmoty a 40 % HDPE. Mezi přednosti WoodPlastic® prken patří přirozený vhled, odolnost, stálobarevnost a minimální nároky na péči.

Produkty WoodPlastic® jsou 100 % recyklovatelné a neobsahují toxické látky. Jako jediná společnost v Evropě používá WPC–WOODPLASTIC americkou laserovou technologii Strandex. Po celém světě již bylo položeno více než 500 000 m2 teras WoodPlastic® v různých klimatických podmínkách.

Reklama
Reklama

Související články

2 jednoduché kroky k bezproblémově zvládnuté revizi kotle

24.09.2020 | Tipy a rady

To, že je alespoň jednou ročně nutné nechat si zkontrolovat funkčnost a bezpečnost vašeho plynového kotle, asi víte. Pokud revizi kotle neprovedete,… Celý článek

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

5 tipů jak na úspory vody v kuchyni

26.08.2020 | Tipy a rady

Právě v kuchyni umíme být, pokud jde o vodu, hodně rozmařilými. Kapající baterie, odpouštění teplé či studené vody nazdařbůh, ruční mytí nádobí – to… Celý článek

Reklama
Reklama