Reklama

Při pořizování terasových prken z WPC je kvalita určujícím faktorem

7.6.2018 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Čím dál častěji si pro stavbu teras lidé vybírají dřevoplastová prkna (z anglického wood-plastic composite, zkráceně WPC). Důvod je prostý, tato prkna jsou nenáročná na údržbu, nemusí se pravidelně natírat, impregnovat či chránit proti plísním, dřevokazným houbám či škůdcům z říše hmyzu. Ovšem i při výběru WPC prken je důležité dbát na jejich kvalitu. Je totiž rozdíl mezi plným a dutým prknem a také poměr dřevěné složky a speciálního polymeru HDPE hraje významnou roli.

Při pořizování terasových prken z WPC je kvalita určujícím faktorem

Ideální poměr dřevěné a plastové složky je 60 % dřeva a 40 % HDPE. Tím vyniknout pozitivní vlastnosti obou materiálů. Terasové podlahy voní dřevem, zažívají i přirozený proces vyzrávání dřeva, kdy na určitou chvíli získají nažloutlý film, který zmizí díky dešti a slunečnímu záření. Speciální polymer zase zajistí jejich stálost a odolnost. Prkna netvoří třísky, stačí je omývat obyčejnou vodou se saponátem a při poškrábání zahradním nábytkem je stačí vykartáčovat rýžovým kartáčem v podélném směru.

Levnější dřevoplastová prkna bývají dutá, lidově se jim říká „komůrková“. Jejich nevýhodou je kratší životnost. V případě nevhodné instalace, kdy není zajištěn správný odtok vody, tato v dutinách kondenzuje. Prkna se časem zkroutí a rozpadnou. Plná prkna nepraskají, jsou stálobarevná, nevadí jim ani slaná či chlorovaná voda, nekroutí se a vydrží stejně krásná dlouhou dobu. Výrobci plných prken proto dávají záruku i 25 let.

Třetím typem jsou koextrudovaná, tedy poplastovaná prkna. Ta ale svým vzhledem připomínají spíše plast než dřevo, v létě mívají vysokou povrchovou teplotu, nejsou tolik příjemná na dotek a jejich využití v blízkosti bazénů není praktické, protože hrozí nebezpečí uklouznutí.

Seriózní výrobci WPC terasových podlah disponují vlastními terasovými centry, kde jsou instalována prkna několik let, aby si zákazníci mohli prohlédnout terasu vystavenou dešti, mrazu a slunečnímu záření a porovnat tak kvalitu materiálu nového a několik let starého. V terasových centrech specialisté poradí také s údržbou, čistěním, poskytnou vzorky prken zdarma a odvážnějším kutilům dají i několik tipů pro správnou instalaci.

Kvalitní WPC prkna splňují řadu charakteristik, jako jsou tvrdost, smršťování, odolnost proti nárazu, skluznost za sucha a za mokra, tepelná roztažnost, odolnost proti plísním, dřevokaznému hmyzu a houbám, migrace prvků (mj. určuje dle směrnic EU bezpečnost hraček), stavebně technické osvědčení a UV ochrana.

Video pro srovnání – nekvalitní dutá WPC prkna

WPC–WOODPLASTIC a.s. (www.woodplastic.cz) je česká firma vyrábějící dřevo-plastová prkna, která nachází uplatnění jako terasové podlahy, obklady domů a ploty. WPC je kompozitní materiál složený ze dřeva a plastu, v případě WoodPlastic® se jedná o poměr 60 % dřevní hmoty a 40 % HDPE. Mezi přednosti WoodPlastic® prken patří přirozený vhled, odolnost, stálobarevnost a minimální nároky na péči.

Produkty WoodPlastic® jsou 100 % recyklovatelné a neobsahují toxické látky. Jako jediná společnost v Evropě používá WPC–WOODPLASTIC americkou laserovou technologii Strandex. Po celém světě již bylo položeno více než 500 000 m2 teras WoodPlastic® v různých klimatických podmínkách.

Související články

Jak cestovat s malým dítětem?

Jak cestovat s malým dítětem?

12.6.2018 | StanislavaV | Tipy a rady

Chystáte se na dovolenou nebo na víkend na chalupu. Máte malé dítko, které potřebujete po cestě zabavit? Poradíme vám, jak ty i ty nejmenší zabavit na... Celý článek

4 tipy, jak vnést Boho styl do vašeho interiéru

4 tipy, jak vnést Boho styl do vašeho interiéru

8.6.2018 | StanislavaV | Tipy a rady

Boho styl zachycuje bezstarostnou a experimentální podstatu stejnojmenného životního stylu. Interiérová výzdoba v tomto stylu je plná uměleckých prvků... Celý článek

Jak vám variabilní střecha pergoly zpříjemní posezení na zahradě?

Jak vám variabilní střecha pergoly zpříjemní posezení na zahradě?

4.6.2018 | PR článek | Tipy a rady

Slunečné dny už jsou tady a s nimi možnost trávit volné chvíle relaxací na čerstvém vzduchu. Pobyt na přímém slunci však člověk nevydrží příliš dlouho... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii