Reklama

Tapetování stěn a stropů

11.2.2009 | Redakce

Tapetování stěn a stropů

Vaše stěny jsou ještě holé? Nebo máte chuť prostě jen něco změnit ? To není žádný problém! I když jste ještě nikdy nic sami netapetovali, s našimi tipy se Vám to podaří. A sice pruh za pruhem.


1. Příprava stěn

Staré tapety se beze zbytku odstraní ze stěny. S prostředkem na uvolnění tapet to jde snadněji.
Skvrny od vody a rzi se musí před tapetováním přetřít izolačním základním nátěrem, aby pak neprosakovaly novou tapetou.

Díry a praskliny se odstraní plnicí stěrkou. Větší poškození se musí případně opravit v několika pracovních krocích. Před novým tapetováním můžete použít nátěr pro výměnu tapet a pak můžete v budoucnu snadno tapety ze stěny odstranit. U barevných textilních tapet by se mělo provést nejprve ošetření podkladu pigmentovaným podkladem pod tapety.

2. Tapetování stropů

Pro tzv. 5. stěnu pro Vás bude velkou výhodou, když Vám pomůže ještě někdo jiný. Naplánujte si umístění pruhů tapet tak, aby byly souběžně s dopadem světla, tj. od největšího okna k protilehlé stěně.
Po příslušné době namáčení se začne s prvním pruhem a Váš pomocník jej přidrží tak dlouho, až je zcela přilepený. K přidržení lze použít také smeták. Další pruhy se lepí stejně.

3. Tapetování stěn

Pruhy tapety stříhejte s přídavkem cca 10 cm podle pravidelného vzoru. U tapet bez vzoru lze pruhy stříhat stejně dlouhé. U přesazených vzorů se každý druhý pruh stříhá s přesahem o polovinu pravidelného vzoru. Lepidlem natřete jen tolik pruhů tapety, kolik můžete nalepit za 10 - 15 minut. Každý pruh tapety, natřený lepidlem, se složí natřenou stranou k sobě. Nyní jej lze ještě dále poskládat. Aby byly všechny pruhy tapet správně svisle, měl by se první pruh vyrovnat pomocí olovnice. Začněte s tím v rohu místnosti na straně s oknem. Tapetuje se vždy od strany, kudy přichází světlo tj. od stěny s oknem.
První pruh tapety nalepte na stěnu s přesahem na strop. Případné nerovnosti se tím vyrovnají.

Nyní přitiskněte tapetu, postupujte od středu směrem ven. Nejlepší je použít tapetovací kartáč. Přesahy jednotlivých pruhů tapet se označí, pruh se mírně odehne, nůžkama na tapety se ustřihne a opět přitiskne. Tapeta se zkracuje, dokud je lepidlo mokré. Nyní se přikládají další pruhy tapety a vždy se vyrovnají podle svislých hran předchozího pruhu tapety. Spoje přitiskněte k sobě hladkým válečkem a lepidlo, které vystoupí ven, odstraňte čistým hadříkem. Tapeta nesmí schnout příliš rychle, aby se spoje neuvolnily. Proto v místnosti příliš netopte a zabraňte průvanu.

4. Tapetování rohů

U papírových tapet si snadno poradíte s rohy místnosti, když pruhy tapet v rohu ustřihnete tak, aby přesahovaly na další stěnu pouze o cca 2 cm. Tento přesah tapet na několika místech nastříhnete. Zbytek pruhu nebo nový pruh se nyní přiloží na tento přesah. U tapet se silnou strukturou, příp. u textilních tapet tapetujte do rohu s malým přesahem. U dveří se tapetuje z jedné strany. U tapet se vzorem se nepokoušejte tapetovat z obou stran k rámům dveří. Nikdy byste nedosáhli napojení vzoru.

Tipy k lepidlu na tapety


Použijte lepidlo, vhodné pro Vaši tapetu. V zásadě platí: čím těžší a savější je tapeta, tím silnější vrstva lepidla se musí použít. Nejprve se lepidlo pořádně zamíchá do vody a nechá se odstát dostatečně dlouhou dobu, až je homogenní a téměř průhledné.
Nanášení lepidla: Dbejte, aby doba namáčení byla u jednotlivých pruhů tapety stejná. S menším cvikem dosáhnete stejnoměrného rytmu mezi nanášením lepidla a lepením.

Kolik rolí potřebuji a co znamenají symboly?

Eurorole

Tyto jsou 0,53 m široké a 10,05 m dlouhé. Jedna role tedy postačí na cca 5 m2 stěny nebo stropu. Počítejte následujícím způsobem:
obvod místnosti x výška místnosti : 5 = počet eurorolí Přídavky na prostřih a vzor jsou v tomto vzorci zohledněny.

Zdrsněná tapeta

Tyto jsou 0,53 m široké a 33 m dlouhé. Jedna role tedy postačí na cca 17 m2 stěny nebo stropu. Počítejte následujícím způsobem:
obvod místnosti x výška místnosti : 17 = počet rolí zdrsněných tapet

Výpočty pro okna a dveře se přitom započítávají taky. Díky těmto plochám, které zůstanou nenalepeny, budete mít navíc příslušné role jako náhradu.

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Prohlédněte si další tipy a rady z kategorie Dekorace:

Příprava povrchu na malování
Kreativní úprava stěn
Lepení tapetových lemů

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii