Reklama

Tapetování vliesovými tapetami

14.10.2008 | Redakce

Tapetování vliesovými tapetami

Vliesové tapety se nejlépe hodí pro úpravu stěn. Efekty, kterých bylo možné dosáhnout pouze použitím drahých technik, lze vyrobit pomocí dostupných vzorů těchto kvalitních vliesových tapet velice rychle a snadno. Vliesové tapety se hodí i pro problematické stěny. Díky své stabilitě rozměrů mohou zakrývat trhliny, aniž by se to projevilo na kvalitě nalepené tapety. Vliesovou tapetu můžete lepit přímo bez předchozího stříhání.

Úprava podkladu pro tapetování

Lepení vliesových tapet je méně náročné než práce s klasickými tapetami. Můžete je použít na veškeré povrchy v interiéru, které se tapetují. Povrch by neměl mít výrazné barevné kontrasty, protože materiál tapet může být např. průhledný a na stěně by se objevovaly skvrny. Stěny musíte před tapetováním vliesovými tapetami natřít pigmentačním tapetovacím nátěrem. Při nákupu vliesových tapet dávejte pozor na výrobní číslo série (uvedené na etiketě), abyste se vyvarovali mírných barevných odchylek mezi jednotlivými rolemi. Pro lepení vliesových tapet používejte jen speciální lepidlo. Při používání lepidla dodržujte pokyny výrobce.

Lepení vliesových tapet na stěny


Vliesové tapety se zpracovávají technikou lepení na stěnu. Alternativně lze ale tuto tapetu natřít lepidlem na tapetovacím stole a nalepit ji ihned bez namáčení.

Po namíchání speciálního lepidla v příslušném poměru je naneste přímo na stěnu tapetovacím válečkem. Speciální tapetovací váleček umožňuje pravidelné roztírání lepidla bez stříkání. Nyní suchou vliesovou tapetu z role přiložte na stěnu, roztáčejte roli a tapetu zatlačte do lepidlového lože.

Předchozí stříhání tapety není potřeba. Začátek tapety přiložte ke stropu, odviňte potřebný pruh podle délky stěny a svisle jej srovnejte. Nebojte se křivých stropů. Počátek tapety přiložte k hraně stropu s určitým přesahem. Pomocí válečku či stěrky přitiskněte vliesovou tapetu ke stěně. Přesahy u stropu a na konci pruhu u podlahy zatlačte stěrkou do rohů a podél stěrky je odřízněte nožem.

Při dalším postupu vliesovou tapetu odvíjejte a pruhy k sobě lepte na dotek, tzn. že se pruhy nesmí překrývat. Jelikož jsou vliesové tapety odolné proti tlaku, můžete pro přitlačení a přesného vyrovnání hran na spojích použít gumový váleček, aniž byste porušili strukturu tapety či její povrchovou úpravu. Naopak ražené tapety vyžadují při lepení zcela jiný postup.

Upozornění: Při tapetování v místnosti příliš netopte a vyvarujte se průvanu.

Tapetování stropu

Zde Vám nabízíme dvě možnosti. Natřete-li strop lepidlem, snadno pak do lepidlového lože položíte pruh tapety a přitisknete. Můžete však tapetu předem natřít lepidlem, ale bez namáčení. Pracujte vždy ve směru proudu nejsilnější světla (tedy oproti stěně s okny). První pruh nasaďte ke stěně s mírným přesahem, zatímco pomocník drží roli a postupně ji odvíjí.

Pomocí gumového válečku nebo tapetovací stěrky vliesovou tapetu pevně přitlačte. Pak zatlačte pás tapety na konci stropu pomocí stěrky do rohu a přesah odřízněte ostrým nožem. Odřízněte také přesah na podélné stěně. Alternativně lze vliesovou tapetu předem nastříhat. Jelikož je materiál rozměrově stabilní, nevytahuje se což umožňuje přesnou práci.

Odstraňování vliesových tapet

Vliesové tapety se později nechají snadno odstranit. To je jedna z velkých předností tohoto materiálu. Tak můžete tapety častěji měnit bez obvyklé námahy. Stěny jsou po stržení staré vliesové tapety ihned připraveny pro další tapetování.

Často používané symboly na etiketách vliesových tapet:

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii