Reklama

Tipy, jak ošetřovat nábytek

12.2.2008 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Tipy, jak ošetřovat nábytek

Připadají vám moderní čisticí prostředky na nábytek příliš drahé, ale přitom máte starost, abyste něco nezanedbali? Nemějte obavy. Tyto prostředky je beztak třeba používat s mírou – nábytku neprospěje, pokud ho budeme příliš ošetřovat. My vám však přinášíme několik tipů, jak vylepšit jeho vzhled bez použití těchto chemikálií a jak si poradit s obtížně odstranitelnými skvrnami – rychle, snadno a za pár korun.

Leštěný nábytek neomývejte vodou. Chcete-li, aby vypadal lépe, vyleštěte ho krouživými pohyby hadříku, na který jste předtím nanesli trochu stolního oleje.

Pro větší lesk mahagonového nábytku použijte teplé pivo.

Nábytek z neošetřeného proutí čistěte teplou slanou vodou. To jej zpevní a zesvětlí. Poté ho utřete do sucha a potřete citronovým olejem. Nikdy nepoužívejte sodu – nábytek po ní černá. Pozor! Pokud je nábytek lakovaný, otíráme jen vlhkým hadříkem!

Na hladké pozlacené rámy obrazů nepoužívejte nikdy vodu – stačí, když je otřete rozkrojenou syrovou bramborou. Díky ní vyčistíte dobře i různé druhy nábytku.

Nábytek z dubového dřeva oživíte, pokud jej natřete pivem, v němž jsme rozpustili cukr, a vyleštíte do sucha.

Se skvrnami od propisek si dobře poradí citrónová šťáva, citrónová nebo pomerančová kůra. Můžete je také otřít hadříkem namočeným v petroleji.

Pokud pod horké nádobí neumísťujeme podložky, dokáže udělat na nábytku nepěkné tmavé skvrny. Ty nejlíp odstraníme popelem z cigaret. Navlhčený popel nasypeme na postižené místo a třeme zahřátou korkovou zátkou. Poté otřeme a dočistíme petrolejem.

Lepidlo na dřevě je třeba setřít dříve, než zaschne. Skvrnu poté ošetříme něčím mastným – kouskem másla, trochou pleťového krému či rostlinného oleje.

Pokud nám na dýhovaném nábytku ulpěl vosk, posypeme jej mastkovým pudrem a pokryjeme několika papírovými ubrousky. Ty po přežehlení teplou žehličkou vysají všechny skvrny.

FOTO Baker, Dřevotvar Jablonné nad Orlicí, Hulsta, Nolte

Související články

Kam s ním?

Kam s ním?

21.2.2008 | Redakce | Tipy a rady

Bez odpadu to v kuchyni prostě nejde. Ale jak ho uklidit, schovat a zlikvidovat tak, aby co nejméně obtěžoval. Řešení v podobě klasického plastového n... Celý článek

Jak na skvrny

Jak na skvrny

15.2.2008 | Redakce | Tipy a rady

I když si dáváme pozor, nejednou se stane, že při jídle něco ukápne, kam by nemělo. Používáte-li pod talíř omyvatelné podložky, jste nejspíš bez staro... Celý článek

Domácnost pro alergiky

Domácnost pro alergiky

31.1.2008 | | Tipy a rady

Počet lidí, kteří trpí alergií nebo respiračním onemocněním, se zvyšuje. Alergeny působící venku samozřejmě neovlivníme, ale doma můžeme alergikovi si... Celý článek

Stoly i stolky do vaší domácnosti, aneb 4 skvělé tipy

Stoly i stolky do vaší domácnosti, aneb 4 skvělé tipy

27.7.2018 | StanislavaV | Tipy a rady

Stoly a stolky jsou nedílnou součástí každého interiéru. Objevují se v obývacím pokoji, kuchyni, jídelně, dětském pokoji i pracovně. Správným výběrem ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii