Tipy pro čistší a lépe dýchatelný vzduch i u vás doma

28.01.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Čistý a svěží vzduch chceme mít doma bezesporu všichni. Mnohdy ale, i když větráme, zvláště teď v zimě, kdy je často inverze, smog i dým z komínů se drží nízko u země, je větrání neefektivní, někdy i nežádoucí. Proto je na místě zařídit se jinak a k čistému vzduchu si pomoct dalším dostupným způsobem. K tomu patří kupříkladu pořízení si čističky vzduchu.

Tipy pro čistší a lépe dýchatelný vzduch i u vás doma
Reklama

Vysoká efektivita čištění vzduchu

Tak, jako se s postupem času vše vyvíjí, i čističky vzduchu jsou dnes velmi kvalitní. Ke svěžímu, zdravějšímu, čistému vzduchu pomohou všem, zvláště užitečné jsou pak pro malé děti, osoby trpící astmatem, plicním a průduškovým nemocem a podobně.

Aby vám čistička vzduchu sloužila, jak má, je důležité vybrat si ideální typ podle použitého filtru. Ten totiž ovlivňuje výkon i způsob filtrování vzduchu. Nejčastěji používané jsou čističky s HEPA filtrem, jež pohlcuje bakterie, roztoče, plísně, kouř, pachy i prach. Účinkuje téměř 100 %, je třeba filtr pravidelně měnit a počítat musíte s vyšší hlučností.

Koupit můžete i čističku s filtrem s aktivním uhlím, který prvořadě odstraňuje pachy, je ideální do míst, kde se kouří. Neodstraňuje však pyly, prach a jiné drobné částice. I ten je potřeba pravidelně měnit.

Vhod vám možná přijde čistička s vodním filtrem, který pohlcuje látky za pomoci vody, takže jej není potřeba měnit. Funguje i jako zvlhčovač vzduchu, zachycuje roztoče, ale neporadí si s pachy.

Existuje i elektrostatický filtr, který účinkuje cca 99 %, filtr lze omývat, pohlcuje až na pachy vše a je příjemně tichý.

Pokud chcete vzduch zároveň desinfikovat, sáhněte po antibakteriálním filtru. Na trhu je i UV lampa umístěná v čističce, která umí pohltit bakterie, plísně, viry i roztoče.

K čističkám můžete zakoupit i bohaté příslušenství. Předem se však informujte, jaké je dostupné k té, kterou jste si vybrali. Za zmínku jistě stojí ionizátor, který zvyšuje účinnost čističky vzduchu. Ten vytváří záporné ionty, které na sebe vážou nežádoucí částice ze vzduchu.

Změřte velikost místnosti

Před koupí čističky vzduchu je důležité vědět, jak velký prostor budete čistit. Vzduchový výkon čističky je totiž podstatným parametrem a váže se k velikosti místnosti. Poznáte jej snadno, značí se v m³, značí, kolik vzduchu dokáže vyčistit čistička za 1 hodinu. U běžného uživatele by měla vzduch v místnosti pročistit alespoň 2 x za hodinu, u nemocných osob pak alespoň 4 x za hodinu.

Jak čistit a osvěžit vzduch jinak

Kromě větrání, použití čističky vzduchu můžete lepší prostředí doma zajistit i díky rostlinám. Existují takové, které jsou přímo určeny k čistění vzduchu, stačí se jen zeptat v zahradnictví. Za nákup stojí i známý rýmovník, který voní po citronech a mátě. Stačí přetřít lístky prsty a místnost vám hezky provoní a osvěží zdravá vůně, která není chemická, jako je to u vyráběných osvěžovačů vzduchu.

Buďte si jisti, že díky čističce vzduchu se vám doma bude dýchat lépe. Vzduch bude svěžejší, bez zápachu, čistější a v místnosti se budete cítit příjemně. Investované peníze zajisté nebudete litovat.

 

Reklama
Reklama

Související články

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

5 tipů jak na úspory vody v kuchyni

26.08.2020 | Tipy a rady

Právě v kuchyni umíme být, pokud jde o vodu, hodně rozmařilými. Kapající baterie, odpouštění teplé či studené vody nazdařbůh, ruční mytí nádobí – to… Celý článek

Fotovoltaika slibuje nižší účet za elektřinu

18.08.2020 | Tipy a rady

Solárních kolektorů na střechách rodinných domů v posledních letech přibylo jako hub po dešti. Není se čemu divit, fotovoltaické systémy jsou mnohem… Celý článek

Reklama
Reklama