Reklama

Tři způsoby, jak určit ideální barvu pro váš interiér

07.08.2017 | StanislavaV | Rubrika - Tipy a rady

Výběr té správné barvy do interiéru nemusí být ani zdaleka tak lehký úkol. Každý jsme jiný, každému se líbí něco jiného. Nicméně je rozdíl mezi výběrem barvy trička či celého interiéru. Byt po týdnu, kdy se nám přestane líbit, je těžké vyměnit. Jednejte tedy rozvážně a s rozmyslem! Jak na to? Čtěte v našem článku.

Tři způsoby, jak určit ideální barvu pro váš interiér
Reklama

1. Pečlivě a s rozvahou na výběr

U odborníků dostanete paletu s širokou škálou různých barev a odstínů. Nemusíte učinit rozhodnutí ihned. Půjčte si tuto paletu domů a pečlivě probírejte barvu po barvě. Které barvy převažovaly vždy ve vašem bydlení? Jaké barvy se vám líbí? Inspirujte se interiéry svých přátel a členů rodiny. Podívejte se na fotografie na internetu. Rozmyslete si, do jakých barev byste interiér posléze ladili, jaké dřevo chcete použít, jakou podlahu a jaké doplňky.

interiér barva

Dbejte pozor na to, aby se vám barva po čase neokoukala. U příliš výrazných a extravagantních barev bývá právě tento problém, že se našim očím časem zprotiví. Zatím co jemnější barvy nám nijak nepřekáží.

2. Vyberte si tu správnou barvu

Preferujete teplé nebo studené odstíny? Každá barva dokáže být jak teplá, tak studená, jen je třeba vybrat ten správný odstín. Rozmyslete si, kterému typu dáváte přednost. Podobně to platí i se světly, kde potřebujete perfektně vidět (například v pracovně), je vhodné volit studené bílé světlo, zatím co v místnostech, které slouží pro odpočinek (ložnice, obývací pokoj) je vhodné teplé oranžové světlo, které nás uklidní a navodí útulnou atmosféru. I tímto faktem se můžete inspirovat.

interiér barva

Pro navození atmosféry klidu a pohodlí, volte teplé, měkké odstíny. Pokud jste energická osobnost, která nikdy nevydrží býti v klidu, volte světlé, studené odstíny v kombinaci s pestrou škálou barviček.

Jakmile se rozhodnete pro barvu, následuje výběr její intenzity – onoho odstínu. Máte raději světlejší nebo tmavší? Je obecně známý fakt, že světlejší barvy umí opticky zvětšit prostor, zatím co tmavší odstíny jej opticky zmenšují (proto bychom je doporučili pouze majitelům velkých vzdušných prostorů). Navíc bílá (a jiné světlé barvy) odrážejí sluníčko/světlo, tudíž bude místnost projasněnější a ne tolik ponurá.

interiér barva

3. Co místnost – to jiná barva

Mnozí to mají tak, že si každou barvu přidružují k určité místnosti podle toho, na co je určena. Například klasická je modrá koupelna, jelikož modrá symbolizuje vodu. Pracovny je zvykem barvit na zeleno, jelikož zelená je pozitivní barvou, která podporuje kreativitu při práci (je dobré ji použít i při zařizování dětského pokoje). Oranžová či žlutá jsou pestré barvičky, které se perfektně hodí do kuchyně, jelikož jsou to barvy světla a v kuchyni je třeba perfektně vidět na činnosti, jako je krájení. Růžové či levandulově fialové ložnice jsou zvykem pro romantické páry, naopak ostružinovou či do červena volí vášnivější jedinci. Obývací pokoj s výmalbou kávové barvy nám pak navodí pocit pohody a relaxace.

Zdroj fotografií: pixabay.com

 

Reklama
Reklama

Související články

Koupit auto na leasing, úvěr, nebo za hotové?

30.09.2020 | Tipy a rady

Nákup automobilu často patří k nejdražším věcem, které za život kupujeme. A u drahých věcí buď nemáme jinou možnost a musíme je koupit na leasing,… Celý článek

2 jednoduché kroky k bezproblémově zvládnuté revizi kotle

24.09.2020 | Tipy a rady

To, že je alespoň jednou ročně nutné nechat si zkontrolovat funkčnost a bezpečnost vašeho plynového kotle, asi víte. Pokud revizi kotle neprovedete,… Celý článek

Co dělat, když vám pitná voda přijde závadná?

08.09.2020 | Tipy a rady

Závadná pitná voda může být malou komplikací na oblastní údržbu rozvodů, nebo dokonce i rozsáhlým a zdravotně nebezpečným problémem. Jak můžete… Celý článek

Moderní střechy se vším všudy aneb pusťte se do rekonstrukce

06.09.2020 | Tipy a rady

Je pěkné opravit fasádu, dát nová okna a pořídit lepší garážová vrata. Velký vliv na celkový vzhled domu má ovšem i střecha. S její rekonstrukcí… Celý článek

Reklama
Reklama