Typy čističek vzduchu

20.03.2020 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Trápí vás alergie, prach nebo plísně? Největších nepřátel našeho zdraví často ani nevidíme, o to více je pociťujeme. Řešením vašich problémů může být právě čistička vzduchu. Poradíme vám, jak můžete při jejím nákupu dokonce i ušetřit. Její pozitivní účinky na svém těle přitom pocítí nejen alergici. Alergii můžeme definovat jako nepřiměřenou reakci našeho imunitního systému na nějaké vnější podněty. Účinným nástrojem v boji proti s částicemi pylů, prachu či jiných dráždivých látek, které poletují vzduchem. Výběr toho nejvhodnějšího typu pro vás však vůbec není tak jednoduchý. Díky našim radám to však určitě hravě zvládnete.

Typy čističek vzduchu
Reklama

Typy čističek vzduchu

Jak jsme již zmínili výše, čističky vzduchu se liší podle toho, jaké využívají metody zadržování alergenních částí. Nejčastěji se setkáváme s tzv. HEPA filtry, které jsou vždy označeny číslem. Pro příklad, dokud třída HEPA 10 dokáže zadržet až 86% částeček, HEPA 13 dokáže zastavit až 99,97% částic nad velikost 0,01 mikrometrů, což praxi znamená, že absorbuje nejen pyly, viry či bakterie, ale také pachy z cigaret. Jednou z dalších metod je využití elektrostatického filtru, který vzduch nabije elektřinou, kterou přitáhne opačným nábojem sběrná plocha. I tento způsob filtrace je mimořádně účinný a hravě si poradí i se zápachem. Jak však zjistíte, který typ čističky je pro vás ten nejvhodnější? Zjistíte to velmi jednoduše:

- Vypočítejte objem místnosti, ve které plánujete čistit vzduch
- Tento výsledek vynásobte 3x (4x v případě, že máte doma alergiky)
- Toto číslo představuje minimální výkon v metrech krychlových za hodinu
- U některých druhů čističek již výrobci uvádějí doporučenou velikost místnosti


Další z možností jak vyčistit vzduch v místnosti je čistička, která využívá technologii, při které zpracuje vzduch tím, že ho zahřeje na vysokou teplotu, tzv. TSS. V tomto případě se vzduch zahřeje na přibližně 200 stupňů, což je teplota, kdy se spálí všechny mikroorganismy. Posledním typem je čistička s HIMOP filtrem, který vstřebává látky na bázi formaldehydu.

Náš tip: Chcete při nákupu čističky vzduchu ušetřit? Tak pak nezapomeňte využívat slevové kupóny a kódy, které najdete i na portálu Vasekupony.cz. Alza výprodej nebo Datart slevy určitě potěší každého.

Jak vybrat vhodnou čističku vzduchu

Jak jsme již výše nastínili. Matematika čističek vzduchu je velmi jednoduchá, její výběr závisí na velikosti dané místnosti. Aby však byla maximálně účinná, měla by vzduch v místnosti přefiltrovat minimálně 2 až 3krát. Pokud jste si však již čističku koupili a její výkon není dostatečný, přemístěte ji do menší místnosti. Není žádným tajemstvím, že ve většině rodin zdobí tento užitečný pomocník každou místnost v domě či bytě. Při výběru se zaměřte i na její hlučnost. Jelikož by měla být zapnuta celodenně, neměla by přesahovat více než 30 dB, v opačném případě už není vhodná pro váš klidný spánek. Její hluk však lze zredukovat například i tím, že ji postavíte vedle květin.

Jaká je její spotřeba?


Pro všechny ty, kteří se obávají, že její celodenní provoz se odrazí na účtech za elektřinu, máme dobrou zprávu. Maximální spotřeba čističek při nejvyšším výkonu se pohybuje někde při 100 W, což cca odpovídá jedné wolframové žárovce. Inteligentní čističky například využívají senzor, který průběžně monitoruje kvalitu vzduchu a přizpůsobuje tomu její činnost, čímž se výrazně snižuje i spotřeba.

 

Reklama
Reklama

Související články

Co dokáže sůl v domácnosti?

27.07.2020 | Tipy a rady

Ačkoliv je velké množství soli v naší potravě nežádoucí, jsou i situace, kdy se může sůl stát naším cenným pomocníkem. A to například i při úklidu… Celý článek

Škodí 5G síť? Nebo je to výmysl dezinformačních webů?

29.06.2020 | Tipy a rady

V souvislosti s koronavirovou pandemií jsme se ve světě setkali i s tím, že lidé ve strachu o své zdraví zapalovali a ničili vysílače 5G sítě. Celý článek

Jak si udělat doma perfektní pánský salónek

15.06.2020 | Tipy a rady

Pánský salónek, „man cave“ nebo zašívárna, útočiště, studovna, náhradní ložnice, předělaná garáž, podkroví kůlna nebo suterén…téhle části domu se… Celý článek

Koberce jako jeden z nejlepších dekorativních prvků interiéru

05.06.2020 | Tipy a rady

Koukáte na vzhled vašeho interiéru a pořád vám v něm něco schází? Něco, co by ho dovedlo k dokonalosti? Někdy stačí opravdu jen vyladit detaily a… Celý článek

Reklama
Reklama