Usazení koberce zvládnete hravě i sami. Kam jej můžeme položit?

24.05.2019 | StanislavaV | Rubrika - Tipy a rady

Někomu se koberce líbí, jiným ne. Pro někoho jde o lapače prachu a nečistot, pro jiné a designovou záležitost. Pokud jste však otevřeli tento článek, nejspíše patříte k těm, kteří koberce nezavrhují. Víte ale, kam se koberce hodí a kam raději ne? A jak si můžeme poradit s jeho pokládkou?

Usazení koberce zvládnete hravě i sami. Kam jej můžeme položit?
Reklama

Koberce jako takové se dělí na dva typy. První jsou kusové koberce, dále pak metrážové. Kusové koberce uvítáme všude tam, kde chceme prostor primárně zútulnit. Mezi nejoblíbenější typ kusových koberců patří koberce s vysokým vlasem – a to v nejrůznějších tvarech, nejčastější je však klasický obdélník. Metrážové koberce jsou koberce, které se pokládají přes celou místnost.

Kam koberce můžeme dát? A kam raději ne?

Teoreticky by se dalo říct, že se koberce hodí téměř do každého pokoje v našich domovech. Z praktického hlediska však musíme zhodnotit i to, jak moc je koberec náročný v daném prostoru na údržbu, zda se snese s podlahovým vytápěním, jakou snese zátěž apod. Nyní si řekneme u všech pokojů v našich domovech, zda se do nich koberec hodí či ne.

Obývací pokoj

Obývací pokoje jsou jako dělané pro oba typy koberců. Jak pro kusové, tak i pro metrážové. Pokud stojíte o snížení hluku při chůzi (jestliže jste v bytovém domě, nebo pokud máte obývací pokoj v patře rodinného domu) je pro vás naprosto ideální koberec přes celý pokoj, který jej mimo jiné i krásně zútulní. Kusové koberce si vybírejte hlavně ve chvíli, kdy chcete svůj obývací pokoj mírně zpestřit.

Ložnice

V ložnici nám budou bohatě stačit kusové koberce. Ty můžeme mít umístěné vedle postele, kde si po ránu nebudeme muset stoupnout na studenou podlahu. Přímo ideální jsou pak koberce s vysokým vlasem, které budou příjemně hebké a jemné na dotek. Oproti jiným pokojům na ně nebude vyvíjen ani tak velký tlak jako jinde.

Dětský pokoj

Koberce v dětském pokoji mají plnit zejména praktickou funkci, estetika je zde až na druhém místě. Díky kobercům v dětském pokoji si děti nebudou hrát na studené podlaze, neuklouznou, při pádu se pak nezraní tolik jako na holé podlaze. Opět zde platí to samé, co u obývacího pokoje – koberec bude tlumit kroky.

Chodba s předsíní

Chodba je místem, kde během dne chodíme úplně nejvíce. Tím pádem nám musí být jasné, že právě zde by byl koberec namáhán nejvíce. Na chodbu i do předsíně volte koberce, které snesou větší zátěž, vyzkoušet můžete i běhoun. Vyhýbejte se ale kobercům s vysokým vlasem.

Jak koberec položit?

Na pokládání koberce není nic složitého. Stačí, když budete postupovat podle našeho návodu a máte na půl vyhráno.

  1. Opatřete si všechny pomůcky, které budete při pokládce koberce potřebovat. Patří sem metr, ostrý nůž a nůžky. Poté si připravte povrch, na nějž budete koberec pokládat. Vytřete, vysajte nečistoty, vyrovnejte nerovnosti, případně povrch zbavte mastnoty.
  2. Koberec rozmotejte a v pokoji jej umístěte tak, aby přesahoval deset centimetrů u každé stěny. Nyní jej nechte (pokud to okolnosti dovolí) alespoň několik hodin tak, aby slehl. Bude se vám s ním lépe pracovat.
  3. Nyní ořežte přebytečný koberec. Nejprve ořezejte větší kusy toho, co přečnívá, poté opatrněji koberec zarovnejte. Zvažte i to, zda budete používat lištu. Jestliže ne, koberec by měl přečnívat o hranu pokoje o 1 cm.

Zdroj: pexels.com

 

Reklama
Reklama

Související články

Jak ochladit interiér během parných letních dnů

10.06.2019 | Tipy a rady

Léto samotné se sice teprve blíží, avšak vysoké letní teploty nás sužují již nyní. A to i v našich domovech, kde teplota narůstá do velmi… Celý článek

10 důvodů, proč využít služeb stěhovací firmy při stěhování

03.06.2019 | Tipy a rady

Asi se shodneme na tom, že stěhování bez nervů, stresů, shonu a námahy zní trochu jako pohádka. Nicméně jde to – jen vědět, na koho se obrátit. Celý článek

Šest barev, které váš domov udělají útulným

31.05.2019 | Tipy a rady

Na první pohled nám to možná tak nepřijde, ale to, jaké barvy kolem sebe máme, hraje velký vliv na naši psychickou pohodu i náladu. Novou výmalbou… Celý článek

Jak skladovat víno v domácnosti

16.05.2019 | Tipy a rady

V naší republice je spousta milovníků dobrého vína. Ještě aby ne, když je velká část Moravy pokryta dlouhými vinicemi. Proto není divu, když se v… Celý článek

Reklama
Reklama