Užitečné tipy, díky kterým ušetříte za vodu

29.11.2018 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Pravděpodobně řešíte, jak snížit náklady za vodu. Pravdou ale je, že jakmile se vám podaří ušetřit finance, ruku v ruce s tím ušetříte i samotný zdroj pitné vody. My vám poradíme, jak být ekologičtější i ekonomičtější.

Užitečné tipy, díky kterým ušetříte za vodu
Reklama

Pitná voda nemusí být samozřejmostí

 

Poslední roky musíme v České republice řešit velmi suchá a horká léta. Možná i vy máte zkušenost s vysycháním vrtu. Česká kotlina sice leží v příznivém podnebném pásu, můžeme se pochlubit rozhlehlými rybníky, řekami i potoky, problém ale je, že s pitnou vodou plýtváme a v horkých měsících pak máme s dostatkem vody velký problém.

 

Voda je stále dražší

 

Samostatnou kapitolou je pak samotná cena za vodu a stočné. Ta každý rok mírně stoupne. Zatím největší nárůst cen byl v roce 2013, kdy ceny za vodné a stočné narostly oproti roku 2012 o celých 7 %. Do celkové ceny za vodu se totiž počítají i takové položky jako je odvoz srážkových vod, které se nevsáknou do půdy a musí být odvezeny a přečištěny. Dále jsou v ceně růžné rekonstrukce komunikací a podobně. Na přelomu roku 2018 a 2019 by se tak cena vody měla zvýšit v průměru o další 2 %.

 

Začněte šetřit a využijte dotace od Ministerstva životního prostředí

 

Máme pro vás několik tipů, jak můžete za pitnou vodu ušetřit. Pitnou vodu nepotřebujete pro takové činnosti jako je splachování WC, sprchování, mytí nádobí nebo zalévání zahrady. K tomu vám úplně postačí užitková voda. Ministerstvo životního prostředí proto už od roku 2017 poskytuje občanům dotaci v rámci programu Dešťovka, díky které si můžete pořídit nádrž na dešťovou vodu na pozemek a začít užitkovou vodu využívat naplno.

 

Pár chytrých tipů, jak ušetřit vodu a peníze

 

Kromě nádrže na dešťovou vodu můžete začít šetřit i jen díky malým úkonům, které začnete dělat jinak. Podívejte se na pár tipů, díky kterým ušetříte vodu i peněženku:

-          Zkontrolujte, zda vám těsní kohoutky a dobře funguje splachování. Protékající záchod vás ročně může vyjít i na 3 000 Kč. Stačí vyměnit těsnění, kohoutky nebo nádržku.

-          Abyste nespotřebovali tolik vody, dejte si místo vany raději sprchu. Místo 100 l na jednu vanu spotřebujete v průměru pouze 40 l.

-          Své udělají také dobré spotřebiče. Investujte do myčky na nádobí a snižte tak spotřebu vody až o jednu polovinu.

-          Vodu vypínejte, kdykoli ji skutečně nepotřebujete. To znamená během čištění zubů, mytí vlasů nebo mydlení. Věřte, že i tento malý krok vám ušetří ročně spoustu litrů pitné vody a hlavně financí.

 

Pokud máte zahradu a zaujal vás nápad s odchytáváním dešťové vody, pak se podívejte na stránky Ministerstva životního prostředí, kde zjistíte, na jak vysoké dotace dosáhnete. Samotnou nádrž na dešťovou vodu pak pořídíte na stránkách Nasejimky.cz, kde vám také odborně poradí.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Než koupíte nový ojetý vůz, zjistěte si vše o jeho historii

26.10.2020 | Tipy a rady

Při nákupu automobilu se snažíme, tak jako je to u všeho, ušetřit co nejvíce peněz. Proto se mnozí z nás bez váhání rozhodují nikoli pro koupi vozu… Celý článek

Dřevěné brikety jsou vhodnou alternativou klasických paliv

15.10.2020 | Tipy a rady

Teplo je součástí domova. Bez něj si už těžko umíme svůj život představit. Uhlí nebo palivové dřevo doma či na chalupě používají v Česku statisíce… Celý článek

Jak na koupi nemovitosti

13.10.2020 | Tipy a rady

Vlastní bydlení zní jako lákavá vidina budoucnosti, kterou si přeje v dnešní době snad už každý. Pokud už vás omrzelo placení nájmu bytu nebo domu,… Celý článek

Údržba střešní krytiny na podzim je důležitá pro poklidné zimní období

07.10.2020 | Tipy a rady

Jednou z činností, kterou by měl na podzim před příchodem zimy stihnout každý majitel nemovitosti, je kontrola střešní krytiny. Toto byste měli… Celý článek

Reklama
Reklama