affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Vytvořte si vlastní kompost

14.08.2009 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

S blížícím se koncem léta je důležité připravit vaši zahradu na podzim či zimu. Přistřihováním zabezpečíte stromům a keřům potřebné světlo. Ale to není vše. Vzniklý odpad též nemusíte vyhazovat. Jsou to vzácné suroviny, které se rozloží na dobrý kompost.

Vytvořte si vlastní kompost
Reklama

Ukážeme vám, jak v několika krocích můžete dosáhnout toho, aby vaše zahrada byla odolná vůči zimě a přitom také rozumně využijete veškerý odpad.1. Správné řezání je takové, pokud na dané rostlině odřezáváte boční stojaté výhonky. Tímto způsobem řezání změníte tok energie rostliny. “Rány”, které zůstanou po řezání by měli být co nejmenší, lehce šikmé a velmi hladké. Usměrňujte růst rostlin.

2. Větší odřezky je vhodné před řezáním rozdrobit nůžkami na větve. Takto vzniklé menší kusy štěpkovač mnohem lépe zpracuje.

3. Když už jste vaše rostliny, stromy a křoviny osvobodili od divokého růstu, můžete pokračovat s jejich rozmělněním. Nejlépe je zpracujete vhodným štěpkovačem. Nezkoušejte však materiál do štěpkovače plnit násilím. Můžete ho tak poškodit. Místo toho si raději vezměte do ruky nůžky. Pozor: Práce s štěpkovačem není jednoduchá ani pro profesionály. Proto dávejte pozor na bezpečnostní předpisy přístroje.

4. Nedávejte do řezačky příliš mokrý nebo příliš znečištěný materiál! Tím byste mohli zkrátit životnost stroje a zbytečně byste zatěžovali vaší peněženku.

5. V případě, že nemáte doma kompostér, zajděte do nejbližší prodejny. V nabídce je široký výběr těchto pomocníků od malých po velké, od výhodných standardních až po komfortní termo-kompostér.

6. Plnění není žádný problém, řídíte-li se několika základními pravidly. Hrubé materiály byste měli co nejlépe rozmělnit. Na škodu není také to, smícháte-li suché materiály s vlhkými (např. posekanou trávu a odpady z kuchyně). Tím se postaráte o to, že v kompostéru bude vyrovnané klima, které je potřebné k výrobě kvalitního hnojiva.

Když se budete držet těchto instrukcí, nic vám nebude při výrobě dobrého kompostu stát v cestě. Takovýmto způsobem vytvořený humus se skvěle hodí k tomu, abyste namáhané půdě dodali nový život. Uvidíte, přírodní, vlastnoručně vyrobené hnojivo, se nedá ničím nahradit.

Co budete potřebovat?


Materiál
- odpad ze záhrady, křoviny
- suché listí
- zbytky květů
- posekaná tráva
- odpad z kuchyně

Nářadí
- štěpkovač - drtič zahradního odpadu
- pracovní rukavice
- ochranné brýle
- nůžky na větve
- zahradní nůžky
- řetězová pila
- sběrná nádoba pro nařezanou hmotu
- sektorový kompostér
- kompostový urychlovač

Reklama
Reklama

Související články

Jaké chyby děláme při zařizování obýváku a jak se jim vyhnout

25.04.2019 | Tipy a rady

Češi jsou odjakživa různorodé osobnosti. A to platí i o našem vkusu při zařizování svých domovů. Někteří z nás vědí, jak vše sladit tak, aby nám… Celý článek

Dobijte si energii s barvami. Co třeba se žlutou a oranžovou

25.04.2019 | Tipy a rady

Západ slunce, letní večery, slunečnice, ale také pomeranče či citrony. Co tyto vjemy spojuje? Pozitivita, která tyto dvě barvy, žlutou a oranžovou,… Celý článek

Správně řešená dispozice domu je nutnost. A my vám poradíme, jak na ni

25.04.2019 | Tipy a rady

Velké prostory nikdy nebudou zárukou, že bude vaše bydlení komfortní, pokud jej správně dispozičně nenaplánujete. Víte, na co musíte při dispozičním… Celý článek

Kamenná dýha

23.04.2019 | Tipy a rady

Dekorativní kamenná dýha je jedinečná a svým způsobem nenahraditelná. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Celý článek

Reklama
Reklama