Zabudování nových oken

08.10.2008 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Máte stará okna, která by již potřebovala vyměnit? Rozhodujete se, zda si na výměnu oken pozvete firmu nebo to zvládnete sami? Pokud jste zruční domácí kutilové, jistě to pro vás nebude problém. Máme pro vás rady, které jistě oceníte.

Zabudování nových oken
ReklamaVyměření

Pro objednání nových oken proveďte vyměření okenních otvorů. Míry stejných okenních otvorů se mohou vždy trochu lišit. Pro zjištění přesné míry okna odečtěte od míry okenního otvoru 4 cm. Tento prostor budete potřebovat pro upevnění a vyrovnání okna. Míry si zaznamenejte v pořadí šířka x výška (např. 90 x 120 cm) a hned určete také směr otvírání okna.

Montáž okna

Vysaďte okenní křídlo z rámu. Za tímto účelem vytlučte čep ze závěsu. Tuto práci provádějte s pomocníkem, který bude okno jistit proti vypadnutí. Nyní posaďte okenní rám do otvoru ve zdi na dva dřevěné špalíky a zaklínujte.

Okenní rám srovnejte ve všech směrech pomocí vodováhy. Úpravu můžete provést na obou stranách pomocí klínů. Je-li okenní rám vyrovnán a pevně usazen, můžete na zkoušku zavěsit okenní křídlo. Ověřte si jeho bezvadnou funkci. Nesmí se příčit a musí jít snadno otvírat i zavírat.

Při montáži pomocí rámových hmoždinek vyvrtejte do okenního rámu podle velikosti okna po stranách 2-3 díry a dole 1-3 díry o průměru hmoždinky. U plastových oken použijte vrták na kov a u dřevěných oken vrták do dřeva. Po provrtání okenního rámu provrtejte otvory na hmoždinky do zdiva vrtákem do kamene. Nyní nasaďte rámové hmoždinky.

Nyní utáhněte upevňovací šrouby nejprve rukou, abyste zbytečně příliš nenapínali rám. Spáry mezi zdivem a okenním rámem vyplňte montážní pěnou. Zbytky pěny můžete po zaschnutí odříznout nožem.

Alternativní montáž

Další možností upevnění jsou pozinkované okenní železa. Našroubujte je na okenní rám tak, aby jejich polovina přesahovala do místnosti. Po zaklínování a vyrovnání okna pak připevněte okenní železa do zdiva. Prostor mezi zdivem a okenním rámem vyplňte pěnou.

Ochrana proti hmyzu pro nová a stará okna

Proti hmyzu, který se nedostane do domu, nemusíte ani bojovat. Prostředky proti hmyzu mají často i nedostatky, jelikož škodí nejen hmyzu, ale i lidem. Jednoduchou službu prokáže tzv. síťka proti mouchám. Po umístění lepicí pásky na rámovou obrubu můžete síťku proti mouchám jednoduše připevnit a opět ji sejmout. Další ochranou je uzavření prostoru mezi zdivem a okenním rámem silikonovou hmotou. Při práci se silikonovou hmotou po lepte obě strany spár lepicí páskou. Po nanesení silikonové hmoty spáru vyhlaďte (prstem, namočeným ve vodě) a lepicí pásku odstraňte. Pak docílíte čistého výsledku.

Tipy pro výběr oken


Při nákupu oken dbejte na kvalitu. Dobrá okna poznáte podle zasklení U = 1,1 W/m2. Musí mít skla s tepelnou izolací podle platných předpisů. Kvalitní plastová okna jsou vyrobena z pětikomorového profilu.

Mnohdy nelze použit standardní rozměry oken. Je obvyklé vyrábět okna na míru. Objednejte si potřebné rozměry a přitom si vyberte všechny potřebné doplňky.

Při výběru správného okna musíte brát v úvahu i směr otvírání a uspořádání okenních prvků.

Okenní příčky


Okenní příčky nejsou v žádném případě technickou nutností. Mají pouze estetickou funkci. Jejich konstrukce umožňuje různé varianty. Pravé okenní příčky pocházejí ze starých typů oken, která byla sestavena z několika skleněných tabulek a vznikla pak větší plocha. Nyní se příčková okna často dělají tak, že příčky leží na skle, jsou zabudovány mezi skleněné tabule anebo jsou předsazené před sklo a jsou pohyblivé. Nakonec při výběru rozhoduje cena a zalíbení v příslušném provedení.

Reklama
Reklama

Související články

Máte poslední šanci získat kotlíkovou dotaci

20.03.2019 | Tipy a rady

Pospěšte si. Tak by se dalo shrnout hlavní doporučení odborníků pro získání dotace na kotel nebo tepelné čerpadlo. Ministerstvo životního prostředí… Celý článek

Jak zatočit s chlupy po mazlíčcích v interiéru

12.03.2019 | Tipy a rady

Vlastnění domácího mazlíčka je spojeno nejen se zábavou, ale i se starostmi o něj. Kromě společných procházek a hraní si s ním je třeba počítat i se… Celý článek

Aby byl pelíšek pro psa dokonalý

12.03.2019 | Tipy a rady

Kdyby nám psi mohli odpovědět, jistě by řekli, že nejlíp se jim spí v naší posteli. Bohužel pro ně, kromě nás, partnera a případných dětí se do… Celý článek

Co dokáže sůl v domácnosti?

11.03.2019 | Tipy a rady

Ačkoliv je velké množství soli v naší potravě nežádoucí, jsou i situace, kdy se může sůl stát naším cenným pomocníkem. A to například i při úklidu… Celý článek

Reklama
Reklama