affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Zakládání zahradního jezírka

29.10.2008 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Chcete mít pěknou a zajímavou zahradu? Při stavbě foliového rybníku můžete pustit uzdu Vaší fantazii - velikost a tvar není nijak fixně stanovený.

Zakládání zahradního jezírka
Reklama
Jestliže jste si již vybrali místo pro Váš fóliový rybník, stanovte obrys rybníku a označte jej pomocí šňůry, hadice nebo vápnem.Nejlépe je si zvlášť naplánovat jednotlivé zóny rybníku (bahenní zóna do 10 cm, mělkovodní zóna 20-40cm a hlubokovodní zóna 60-150cm). Rybník by měl být umístěný v polostínu.

Jámu pro rybník kopejte od obvodu rybníku směrem do středu. Vykopejte ji 20-25cm hlouběji než bude požadovaná výška hladiny vody. Při tom také tvarujte různé hloubkové prostory. Obzvlášť důležité je, aby vnější okraje rybníku ležely v rovině (zkontrolujte pomocí vodováhy!).

Takto spočítáte rozměry potřebné Fólie: Délka fólie = délka rybníku + 2x hloubka + 0,6m okraje Šířka fólie = šířka rybníku + 2x hloubka + 0,6 m okraje. Nejlépe je změřit šířku a délku folie pásmem dle výkopu. Síla folie – pro hloubku rybníčku do 75cm postačí síla 0,5mm nad 75cm do 150cm hloubky se používá folie 1mm silná nad 150cm hl.používáme profi kaučukovou folii.

Jakmile odstraníte všechny kameny, zbytky kořenů a ostatní špičaté objekty, pokryjte vykopanou jámu 10cm vrstvou písku (nezapomeňte upěchovat!). Potom položte geotextilii. Obojí chrání rybníkovou fólii před poškozením a tím i před následnou ztrátou vody. Fólii rozložte a vytvarujte postupně jednotlivé zóny. Postupným částečným napouštěním se fólie vytvaruje přesně dle vykopané jámy. Na okrajích by fólie měla přesahovat o cca 50cm. S rybniční folií se nejlépe pracuje při venkovní teplotě nad 15 st. Folie je potom měkká a tvárná.

Napusťte vodu asi do 1/3 hloubky a umístěte na dno čerpadla, osvětlení vodní rostliny kameny apod. Ostré předměty podložte zbytky geotextilie Upozornění: je třeba bezpodmínečně použít cihlu nebo podobné jako podstavec, aby čerpadlo nebylo příliš rychle zaneseno kalem.

Odpovídá-li osazení rostlinami a dekorace Vašemu přání, můžete rybník zcela naplnit vodou.Fólie přesto potřebuje několik dní, aby se definitivně přizpůsobila tvaru jámy.

Ne pouze kvůli vzhledu, ale také pro biologickou rovnováhu byste měli nainstalovat čerpadlo a filtraci a tím zajistit pohyb vody. Filtrace by měla být tak výkonná aby obsah vody rybníce přefiltrovala 4x6/24hod. S výběrem vhodné vodní techniky Vám poradí naši proškolení prodavači. V případě osazení nádrže rybami musí mít filtrace dvojnásobný výkon. Nejlépe je použít filtraci se zabudovanou UV lampou pro likvidaci řas a choroboplodných zárodků.

Důležitá je také tvorba okrajů: zaprvé je třeba okraj fólie zakrýt tak, aby nebyl vidět. Zadruhé je třeba zabránit "kapilárnímu účinku" (to znamená, že půda začne přes okraj fólie nasávat vodu, také viz. "Otázky a odpovědi"). V případě této varianty tomu zabráníte tak, že kraj fólie povytáhnete směrem nahoru a odstřihnete jí kousek nad zemí. Horní kraj fólie přitom bezpodmínečně musí přesahovat výšku hladiny vody.

Při konečné úpravě, výběru rostlin a ostatních dekoračních prací kolem Vašeho rybníku můžete uplatnit plně svou fantazii. Přejeme Vám mnoho zábavy s Vaším malým vodním světem!

Reklama
Reklama

Související články

Jak skladovat víno v domácnosti

16.05.2019 | Tipy a rady

V naší republice je spousta milovníků dobrého vína. Ještě aby ne, když je velká část Moravy pokryta dlouhými vinicemi. Proto není divu, když se v… Celý článek

Tipy a triky pro dokonalou home office

14.05.2019 | Tipy a rady

Současná doba umožňuje mnohým z nás pracovat i z jiných míst, než je adresa firmy, pro niž práci vykonáváme. Proto není divu, že se i v českých… Celý článek

Pračky: co umí a jakou pračku vybrat?

09.05.2019 | Tipy a rady

Čistota je základ dobrého zdraví. K hygienicky nezávadnému prádlu nám dnes pomáhají automatické pračky. Nejenže ušpiněné prádlo dokonale vyperou, ale… Celý článek

I letos nezapomeňte na pořádný jarní úklid. S námi to bude hned!

09.05.2019 | Tipy a rady

Každé roční období s sebou přináší i méně oblíbené činnosti. Na jaře je to jednoznačně pořádný jarní úklid. Pokud i vy patříte k opozdilcům, co jej… Celý článek

Reklama
Reklama