Reklama

Zakládání zahradního jezírka

29.10.2008 | Redakce

Zakládání zahradního jezírka

Chcete mít pěknou a zajímavou zahradu? Při stavbě foliového rybníku můžete pustit uzdu Vaší fantazii - velikost a tvar není nijak fixně stanovený.
Jestliže jste si již vybrali místo pro Váš fóliový rybník, stanovte obrys rybníku a označte jej pomocí šňůry, hadice nebo vápnem.Nejlépe je si zvlášť naplánovat jednotlivé zóny rybníku (bahenní zóna do 10 cm, mělkovodní zóna 20-40cm a hlubokovodní zóna 60-150cm). Rybník by měl být umístěný v polostínu.

Jámu pro rybník kopejte od obvodu rybníku směrem do středu. Vykopejte ji 20-25cm hlouběji než bude požadovaná výška hladiny vody. Při tom také tvarujte různé hloubkové prostory. Obzvlášť důležité je, aby vnější okraje rybníku ležely v rovině (zkontrolujte pomocí vodováhy!).

Takto spočítáte rozměry potřebné Fólie: Délka fólie = délka rybníku + 2x hloubka + 0,6m okraje Šířka fólie = šířka rybníku + 2x hloubka + 0,6 m okraje. Nejlépe je změřit šířku a délku folie pásmem dle výkopu. Síla folie – pro hloubku rybníčku do 75cm postačí síla 0,5mm nad 75cm do 150cm hloubky se používá folie 1mm silná nad 150cm hl.používáme profi kaučukovou folii.

Jakmile odstraníte všechny kameny, zbytky kořenů a ostatní špičaté objekty, pokryjte vykopanou jámu 10cm vrstvou písku (nezapomeňte upěchovat!). Potom položte geotextilii. Obojí chrání rybníkovou fólii před poškozením a tím i před následnou ztrátou vody. Fólii rozložte a vytvarujte postupně jednotlivé zóny. Postupným částečným napouštěním se fólie vytvaruje přesně dle vykopané jámy. Na okrajích by fólie měla přesahovat o cca 50cm. S rybniční folií se nejlépe pracuje při venkovní teplotě nad 15 st. Folie je potom měkká a tvárná.

Napusťte vodu asi do 1/3 hloubky a umístěte na dno čerpadla, osvětlení vodní rostliny kameny apod. Ostré předměty podložte zbytky geotextilie Upozornění: je třeba bezpodmínečně použít cihlu nebo podobné jako podstavec, aby čerpadlo nebylo příliš rychle zaneseno kalem.

Odpovídá-li osazení rostlinami a dekorace Vašemu přání, můžete rybník zcela naplnit vodou.Fólie přesto potřebuje několik dní, aby se definitivně přizpůsobila tvaru jámy.

Ne pouze kvůli vzhledu, ale také pro biologickou rovnováhu byste měli nainstalovat čerpadlo a filtraci a tím zajistit pohyb vody. Filtrace by měla být tak výkonná aby obsah vody rybníce přefiltrovala 4x6/24hod. S výběrem vhodné vodní techniky Vám poradí naši proškolení prodavači. V případě osazení nádrže rybami musí mít filtrace dvojnásobný výkon. Nejlépe je použít filtraci se zabudovanou UV lampou pro likvidaci řas a choroboplodných zárodků.

Důležitá je také tvorba okrajů: zaprvé je třeba okraj fólie zakrýt tak, aby nebyl vidět. Zadruhé je třeba zabránit "kapilárnímu účinku" (to znamená, že půda začne přes okraj fólie nasávat vodu, také viz. "Otázky a odpovědi"). V případě této varianty tomu zabráníte tak, že kraj fólie povytáhnete směrem nahoru a odstřihnete jí kousek nad zemí. Horní kraj fólie přitom bezpodmínečně musí přesahovat výšku hladiny vody.

Při konečné úpravě, výběru rostlin a ostatních dekoračních prací kolem Vašeho rybníku můžete uplatnit plně svou fantazii. Přejeme Vám mnoho zábavy s Vaším malým vodním světem!

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii