Zásady bezpečnosti práce v noci: Víte, na co nesmíte zapomenout?

08.07.2019 | PR článek | Rubrika - Tipy a rady

Noční práce není – zvláště přes léto – nic neobvyklého. Zejména silničáři využívají sníženou frekvenci aut a nižší teploty k tomu, aby odvedli svou práci. Avšak věděli jste, že noční práce s sebou přináší určitá nařízení, kterých je nutné se držet? Jaká to jsou a koho se týkají?

Zásady bezpečnosti práce v noci: Víte, na co nesmíte zapomenout?
Reklama

Zaměstnancem pracujícím v noci je ten, kdo pravidelně odpracuje alespoň 3 hodiny mezi 22. a 6. hodinou ranní. Zároveň nesmí být překročena hranice 8 hodin v rámci jednoho dne. Jaký je za noční práci příplatek a co dalšího se s ní pojí?

Preventivní prohlídka každé 2 roky

Jelikož práce v nočních hodinách je mnohdy psychicky náročnější a při nedodržování předpisů se může podepsat na vašem zdraví, jsou nutné častější prohlídky u závodního lékaře. Do listopadu 2017 byla povinná kontrolní prohlídka pro zaměstnance pracující v noci jednou za rok. Avšak od prosince roku 2017 se tato povinnost navýšila na dva roky. Pokud by lékař shledal zdravotní stav zaměstnance jako nezpůsobilý, je zaměstnavatel povinen ukončit se zaměstnancem pracovní poměr.

Zákonem stanovený příplatek za práci v noci

Všichni zaměstnanci, kteří pracují pravidelně v nočních hodinách, mají ze zákona nárok na příplatek ve výši 10 % průměrného výdělku. Existuje však možnost, kdy se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou na jiné výši příplatku za práci v noci. Avšak je nutné zaznamenat tuto dohodu písemně s podpisy obou stran.

I vybavení pracoviště má své zásady

Stejně jako zaměstnanci pracující přes den, musí mít i noční pracovníci možnost poskytnutí první pomoci, což zahrnuje i možnost jejího přivolání. Proto je nutné vybavit pracoviště funkčním mobilním telefonem. Nemělo by chybět ani sociální zajištění, kterým je myšlena například kuchyňka s mikrovlnou troubou, ve které mají zaměstnanci možnost ohřát si své jídlo. Sociální zařízení by mělo být samozřejmostí.

Být vidět je důležité

Zejména při práci na silnici je důležitá viditelnost. Proto je nutné, aby pracovníci nosili reflexní prvky. Společnost ARDON nabízí nejen reflexní vesty, ale také reflexní bundy, reflexní kalhoty nebo třeba reflexní trička. Pokud má na sobě pracovník reflexní prvky, je vidět ze vzdálenosti více než 200 metrů, což je při práci v noci obzvlášť důležité.

Kdo nesmí vykonávat práci v noci?

Stejně tak, jako každé jiné zaměstnání, i práce v noci má své podmínky. Nesmí ji vykonávat například mladistvé osoby, které nedosáhli 18 let věku. Pokud se jedná o těhotné ženy, práce v noci je na jejich uvážení, pokud však zaměstnavatele poprosí o přeložení na denní směnu, je ze zákona povinen jim vyhovět.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Co dokáže sůl v domácnosti?

27.07.2020 | Tipy a rady

Ačkoliv je velké množství soli v naší potravě nežádoucí, jsou i situace, kdy se může sůl stát naším cenným pomocníkem. A to například i při úklidu… Celý článek

Škodí 5G síť? Nebo je to výmysl dezinformačních webů?

29.06.2020 | Tipy a rady

V souvislosti s koronavirovou pandemií jsme se ve světě setkali i s tím, že lidé ve strachu o své zdraví zapalovali a ničili vysílače 5G sítě. Celý článek

Jak si udělat doma perfektní pánský salónek

15.06.2020 | Tipy a rady

Pánský salónek, „man cave“ nebo zašívárna, útočiště, studovna, náhradní ložnice, předělaná garáž, podkroví kůlna nebo suterén…téhle části domu se… Celý článek

Koberce jako jeden z nejlepších dekorativních prvků interiéru

05.06.2020 | Tipy a rady

Koukáte na vzhled vašeho interiéru a pořád vám v něm něco schází? Něco, co by ho dovedlo k dokonalosti? Někdy stačí opravdu jen vyladit detaily a… Celý článek

Reklama
Reklama