Zpevnění svahů pomocí tvarovek

06.02.2009 | Redakce | Rubrika - Tipy a rady

Zpevnění svahů na Vaší zahradě není pouze věcí estetickou ale také velmi praktickou. Poradíme Vám, jak správně postupovat při zpevňování svahů pomocí tvarovek.

Zpevnění svahů pomocí tvarovek
Reklama

1. Pro docílení trvalého zpevnění svahu je zapotřebí vhodný základ. Napněte provaz tak, abyste určili rozsah základu. Pro postavení stěny do výšky 100 cm proveďte výkop cca do hloubky 40 cm.

2. Abyste zabránili opětovnému sesuvu půdy, zakryjte svah prkny. Do výkopu posléze naneste ochrannou vrstvu proti mrazu tak, aby po zhoustnutí dosáhla výšky 20 cm. Na tuto vrstvu nalijte zavlhlý beton do výšky 10 cm.

3. Pro postavení stěny vyšší než 100 cm proveďte výkop do hloubky 80 cm a na ochrannou vrstvu proti mrazu nalijte beton do výšky minimálně 20 cm.

4. Beton do výkopu nalijte krátce předtím, než budete usazovat tvarovky. Nanášejte beton postupně v místech, kde tvarovky usazujete, protože při jejich pokládání musí být beton ještě zavlhlý. Typ: Zvolte hloubku základu tak, aby alespoň spodní vrstva tvarovek byla usazena v zemině.

5. Usazování tvarovek: Nejprve určete přesný průběh spodní řady pomocí napnutého provazu. Pokud používáte tvarovky, jejichž dvě strany mají tvar oblouku prohnutý dovnitř, položte tvarovku tak, aby oblouk byl umístěn na začátku řady.

6. Při takovém postupu budete mít kdykoliv možnost upravit nasměrování následujících tvarovek. Tvarovku do betonu lehce zaklepejte kladívkem (používejte jen gumové kladívko) tak, aby spočívala vodorovně na základu.

7. Nyní položte další tvarovku. Mezi všemi tvarovkami ponechávejte odstup 5 mm. Tento odstup je důležitý pro možnost vyrovnání výrobní tolerance.

8. Spodní řadu zasypte do 1/3 výšky hrubým pískem. Tento krok je důležitý pro zamezení škod způsobených mrazem v případě nedostatečného odtoku vody. Abyste zabránili hromadění vlhkosti v zásypu, můžete do něj zabudovat několik odtokových žlábků.

9. Materiál použitý na zasypání řady tvarovek musí být mrazuvzdorný. Protože jsou další řady zpravidla umístěné více vzadu a zadní částí spočívají na tomto materiálu, je zapotřebí, aby zásyp byl dostatečně pevný.

10. Tvarovky dosypte po okraj zahradní zeminou.

11. Nyní vytvořte další řadu tvarovek, která bude oproti spodní řadě posunutá dozadu. Řadu upevněte zásypem z hrubého písku a do tvarovek nalijte ochrannou vrstvu proti mrazu a beton.

12. Pracujte stejným způsobem i u dalších řad. Nyní Vám zbývá zasadit do tvarovek květiny. Hotovo! Hornbach Vám přeje příjemnou zábavu s novými tvarovkami.

Reklama
Reklama

Související články

Jak zatočit s chlupy po mazlíčcích v interiéru

12.03.2019 | Tipy a rady

Vlastnění domácího mazlíčka je spojeno nejen se zábavou, ale i se starostmi o něj. Kromě společných procházek a hraní si s ním je třeba počítat i se… Celý článek

Aby byl pelíšek pro psa dokonalý

12.03.2019 | Tipy a rady

Kdyby nám psi mohli odpovědět, jistě by řekli, že nejlíp se jim spí v naší posteli. Bohužel pro ně, kromě nás, partnera a případných dětí se do… Celý článek

Co dokáže sůl v domácnosti?

11.03.2019 | Tipy a rady

Ačkoliv je velké množství soli v naší potravě nežádoucí, jsou i situace, kdy se může sůl stát naším cenným pomocníkem. A to například i při úklidu… Celý článek

3 kroky, jak koupit nový nábytek levněji a pohodlněji

08.03.2019 | Tipy a rady

Nákup nábytku může být zdlouhavý a náročný proces, který má navíc poměrně výrazný vliv na vaši peněženku. Pokud se chcete všem starostem vyhnout a… Celý článek

Reklama
Reklama