Reklama

Zpevnění svahů pomocí tvarovek

6.2.2009 | Redakce

Zpevnění svahů pomocí tvarovek

Zpevnění svahů na Vaší zahradě není pouze věcí estetickou ale také velmi praktickou. Poradíme Vám, jak správně postupovat při zpevňování svahů pomocí tvarovek.

1. Pro docílení trvalého zpevnění svahu je zapotřebí vhodný základ. Napněte provaz tak, abyste určili rozsah základu. Pro postavení stěny do výšky 100 cm proveďte výkop cca do hloubky 40 cm.

2. Abyste zabránili opětovnému sesuvu půdy, zakryjte svah prkny. Do výkopu posléze naneste ochrannou vrstvu proti mrazu tak, aby po zhoustnutí dosáhla výšky 20 cm. Na tuto vrstvu nalijte zavlhlý beton do výšky 10 cm.

3. Pro postavení stěny vyšší než 100 cm proveďte výkop do hloubky 80 cm a na ochrannou vrstvu proti mrazu nalijte beton do výšky minimálně 20 cm.

4. Beton do výkopu nalijte krátce předtím, než budete usazovat tvarovky. Nanášejte beton postupně v místech, kde tvarovky usazujete, protože při jejich pokládání musí být beton ještě zavlhlý. Typ: Zvolte hloubku základu tak, aby alespoň spodní vrstva tvarovek byla usazena v zemině.

5. Usazování tvarovek: Nejprve určete přesný průběh spodní řady pomocí napnutého provazu. Pokud používáte tvarovky, jejichž dvě strany mají tvar oblouku prohnutý dovnitř, položte tvarovku tak, aby oblouk byl umístěn na začátku řady.

6. Při takovém postupu budete mít kdykoliv možnost upravit nasměrování následujících tvarovek. Tvarovku do betonu lehce zaklepejte kladívkem (používejte jen gumové kladívko) tak, aby spočívala vodorovně na základu.

7. Nyní položte další tvarovku. Mezi všemi tvarovkami ponechávejte odstup 5 mm. Tento odstup je důležitý pro možnost vyrovnání výrobní tolerance.

8. Spodní řadu zasypte do 1/3 výšky hrubým pískem. Tento krok je důležitý pro zamezení škod způsobených mrazem v případě nedostatečného odtoku vody. Abyste zabránili hromadění vlhkosti v zásypu, můžete do něj zabudovat několik odtokových žlábků.

9. Materiál použitý na zasypání řady tvarovek musí být mrazuvzdorný. Protože jsou další řady zpravidla umístěné více vzadu a zadní částí spočívají na tomto materiálu, je zapotřebí, aby zásyp byl dostatečně pevný.

10. Tvarovky dosypte po okraj zahradní zeminou.

11. Nyní vytvořte další řadu tvarovek, která bude oproti spodní řadě posunutá dozadu. Řadu upevněte zásypem z hrubého písku a do tvarovek nalijte ochrannou vrstvu proti mrazu a beton.

12. Pracujte stejným způsobem i u dalších řad. Nyní Vám zbývá zasadit do tvarovek květiny. Hotovo! Hornbach Vám přeje příjemnou zábavu s novými tvarovkami.

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii