Nízkoenergetické domy: Mají nějaké nevýhody?

26.06.2020 | PR článek | Rubrika - Typové domy

Možná právě zvažujete stavbu nízkoenergetického rodinného domu a uvažujete o všech plusech a mínusech. Nízkoenergetické domy lákají budoucí stavitele zejména na slušnou úsporu při provozu domu. Taková stavba dokáže ušetřit až dvě třetiny nákladů na energie v porovnání s klasickým domem.

Nízkoenergetické domy: Mají nějaké nevýhody?
Reklama

Stavba začíná už na papíře

 

To, co dělá dům nízkoenergetickým je hlavně kvalitní tepelná izolace, eliminace tepelných mostů, využití regulovaného větrání, vytápění a solární panely. Spojením všech prvků vznikne stavba, která pracuje tak říkajíc pro vás.

 

Nízkoenergetická stavba dokáže výrazně profitovat z vhodného umístění a osazení stavby. Proto začněte od základů a osazení nízkoenergetické stavby řešte už se svým projektantem při prvních nákresech v autocad lt. Orientace domu by měla být podle možností na slunečnou stranu. Na jižní stranu naplánujte většinu oken domu, přes které bude proudit do místnosti přirozené teplo. Umístění domu je nejlepší na jižní straně v nižší chráněné poloze. Studené doliny a větrné kopce nejsou nejlepším místem pro nízkoenergetické stavby, ale samozřejmě nejsou vyloučené.

 

Ne vždy máme možnost ideálního umístění nízkoenergetického domu. Můžeme to považovat za mírnou nevýhodu těchto staveb, pokud zhodnotíme také fakt, že vhodná orientace a osazení domu může ušetřit až 15 - 20% energie za vytápění.

 

Počítejte s vyššími náklady

 

Jedna z mála nevýhod nebo mínusů nízkoenergetické stavby jsou vyšší náklady na výstavbu. Prvotní vyšší náklady můžete zaznamenat již pro projektu domu, který je o něco náročnější a vyžaduje precizní zpracování. Moderní cad programy umožňují projekt kdykoliv upravit podle aktuálních potřeb. 

 

Vyšší náklady v porovnání s klasickou stavbou vás čekají při výběru kvalitního materiálu, izolace a řešení při eliminaci tepelných mostů.

Základem každé nízkoenergetické stavby je dokonalé těsnění. Tepelné ztráty musí být zredukované na minimu. nejcitlivějším bodem každého domu, z pohledu úniku tepla, jsou okna. Je třeba vybírat vícekomorová okna s dobrou tepelnou izolací. Při nákupu se zaměřte zejména na tepelný odpor okna, který uvádí výrobce. Ideální je hodnota 3 a více.

 

Spotřebu energie můžete snížit namontování solárních panelů, které budete využívat například na ohřev vody. Jsou to další náklady navíc, které se vám ale po několika letech vrátí.

 

Nízkoenergetické domy mají velké množství výhod a mezi ty největší patří úspora energie díky eliminaci tepelných ztrát, nižší náklady na provoz domu a vyšší energetickou nezávislost v případě namontovaných solárních panelů. Za největší nevýhody poté můžeme považovat vyšší vstupní náklady na projekt domu (využívají se na ně programy na kreslení, autocad nebo nějaká autocad alternativa) a především je to poté samotná výstavba domu. 

Shrnutí

 

Výhody                                                                     

 

- nižší spotřeba energií                     

- kratší topná sezóna

- hluková ochrana díky izilaci                         

- energetická bezpečnost a nezávislost                  

- úspora peněz

- dlouhá životnost stavby


 

Nevýhody

- vyšší počáteční náklady

- náročnější projekt

- stavbu je potřeba pravidelně kontrolovat


 

Reklama
Reklama

Související články

Splňte si sen o vlastním domě díky bungalovu na klíč

11.01.2018 | Typové domy

Mnoho lidí touží po vlastním útulném domě se zahradou, jejich vlastním království, kde by mohli trávit příjemné chvíle s partnerem či rodinou. Mnoho… Celý článek

Rodinná dřevostavba – komfortní bydlení jako mávnutím kouzelného proutku

27.09.2017 | Typové domy

Snad všichni se shodnou na tom že je pohodlné a praktické bydlení důležitou složkou spokojeného života. Někomu vyhovuje malý panelákový byt, jiný… Celý článek

Chcete si nechat postavit dům dle vašich představ? Obraťte se na zkušený architektonický ateliér

28.04.2017 | Typové domy

Investici do rekonstrukce nebo pořízení si nového bydlení se nevyhne časem téměř nikdo z nás. Protože jde o částky v řádech statisíců nebo častěji… Celý článek

Bydlete ve vlastním nízkoenergetickém domě za cenu nájmu

08.04.2017 | Typové domy

Přemýšleli jste někdy nad tím, že je škoda, když každý měsíc platíte peníze za nájem, místo abyste je investovali do vlastního bydlení? Spousta lidí… Celý článek

Reklama
Reklama