Reklama

Dopřejte si krátkou dovolenou na zahradě na vlastní dřevěné terase

24.06.2010 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Dřevěné terasy budou zcela jistě v módě i letos. Není divu, protože žádná podlahová krytina nepůsobí přirozeněji a příjemněji než dřevo. S trochou řemeslnické zručnosti nemusí být vlastní terasa pouze snem. Ten, kdo dodrží několik základních pravidel, si může léto nerušeně užívat na vlastních prknech. Přínášíme několik užitečných zásad a rad, které při stavbě terasy ocení každý kutil.

Dopřejte si krátkou dovolenou na zahradě na vlastní dřevěné terase
Reklama

1. Správné dřevo: tvrdé a pevné
Na stavbu terasy jsou v zásadě vhodné všechny druhy přirozeně stálého tvrdého dřeva a speciálně stabilizovaného dřeva. Parametry dřeva se měří podle norem DIN 68 364 a EN 350-2. Zvláště tvrdými a pevnými druhy dřeva jsou tropické druhy bangkirai, bukit nebo massaranduba. Tuzemské modřínové a borovicové dřevo patří mezi dřevo střední tvrdosti.

2. U terasového dřeva je důležitý původ: všímejte si certifikátu FSC
Každý, kdo se rozhodne pro nákup terasového dřeva, by si měl vždy všimnout certifikátu FSC (Forest Stewardship Council). Certifikát zaručuje, že dřevo pochází z lesů obhospodařovaných ekologicky a sociálně spravedlivým způsobem a že nebylo káceno ilegálně.

3. Prkna s rýhovaným profilem
Ať už jde o jednostranné či oboustranné rýhování – rýhování v prkně znamená rozdíl. Rýhovaný profil povrchu terasy zvyšuje odolnost proti skluzu a je příjemný pro bosou nohu.

4. S mírou: správná volba vzdáleností
Při stavbě terasy jsou pro celou konstrukci rozhodující správné vzdálenosti nosných podkladních hranolů a dostatečně dimenzované průřezy. Příliš velké vzdálenosti hranolů vedou k tomu, že se obkládací prkna prohýbají nebo začínají pružit. Orientační hodnoty pro vhodné vzdálenosti trámů jsou asi 40 až 50 centimetrů.

5. Konstrukční ochrana dřeva: myslete na cirkulaci vzduchu
Při stavebních pracech je nutné dbát na to, aby dřevo nedoléhalo na zem a nebylo tak v neustálém kontaktu s vlhkostí. Pod terasou by vždy měla zůstat vzdálenost několika centimetrů, aby vzduch mohl cirkulovat.

6. Laky, lazury apod. chrání dřevo před větrem a počasím
Slunce, déšť a chlad dřevo silně namáhají. Barevné nátěry a speciální lazury na ochranu před povětrností chrání proti šedivění a zachovávají odolnost různých druhů dřeva. Vřele můžeme doporučit velmi kvalitní tvrdé voskové oleje značky OSMO.

7. Protikořenová textilie a neopren: pomoc proti plevelu a hromadění vody
Aby se zamezilo prorůstání stébel trávy mezi prkny, doporučuje se použití protikořenové textilie nebo geotextilie pod pískovým ložem. Proti hromadění vody ve spárách pomáhají pásy neoprenové fólie, které se sevřou mezi dvěma částmi dřevěné stavby.

Zdroj a foto: HORNBACH

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama