Reklama

Dopřejte si krátkou dovolenou na zahradě na vlastní dřevěné terase

24.6.2010 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Dopřejte si krátkou dovolenou na zahradě na vlastní dřevěné terase

Dřevěné terasy budou zcela jistě v módě i letos. Není divu, protože žádná podlahová krytina nepůsobí přirozeněji a příjemněji než dřevo. S trochou řemeslnické zručnosti nemusí být vlastní terasa pouze snem. Ten, kdo dodrží několik základních pravidel, si může léto nerušeně užívat na vlastních prknech. Přínášíme několik užitečných zásad a rad, které při stavbě terasy ocení každý kutil.

1. Správné dřevo: tvrdé a pevné
Na stavbu terasy jsou v zásadě vhodné všechny druhy přirozeně stálého tvrdého dřeva a speciálně stabilizovaného dřeva. Parametry dřeva se měří podle norem DIN 68 364 a EN 350-2. Zvláště tvrdými a pevnými druhy dřeva jsou tropické druhy bangkirai, bukit nebo massaranduba. Tuzemské modřínové a borovicové dřevo patří mezi dřevo střední tvrdosti.

2. U terasového dřeva je důležitý původ: všímejte si certifikátu FSC
Každý, kdo se rozhodne pro nákup terasového dřeva, by si měl vždy všimnout certifikátu FSC (Forest Stewardship Council). Certifikát zaručuje, že dřevo pochází z lesů obhospodařovaných ekologicky a sociálně spravedlivým způsobem a že nebylo káceno ilegálně.

3. Prkna s rýhovaným profilem
Ať už jde o jednostranné či oboustranné rýhování – rýhování v prkně znamená rozdíl. Rýhovaný profil povrchu terasy zvyšuje odolnost proti skluzu a je příjemný pro bosou nohu.

4. S mírou: správná volba vzdáleností
Při stavbě terasy jsou pro celou konstrukci rozhodující správné vzdálenosti nosných podkladních hranolů a dostatečně dimenzované průřezy. Příliš velké vzdálenosti hranolů vedou k tomu, že se obkládací prkna prohýbají nebo začínají pružit. Orientační hodnoty pro vhodné vzdálenosti trámů jsou asi 40 až 50 centimetrů.

5. Konstrukční ochrana dřeva: myslete na cirkulaci vzduchu
Při stavebních pracech je nutné dbát na to, aby dřevo nedoléhalo na zem a nebylo tak v neustálém kontaktu s vlhkostí. Pod terasou by vždy měla zůstat vzdálenost několika centimetrů, aby vzduch mohl cirkulovat.

6. Laky, lazury apod. chrání dřevo před větrem a počasím
Slunce, déšť a chlad dřevo silně namáhají. Barevné nátěry a speciální lazury na ochranu před povětrností chrání proti šedivění a zachovávají odolnost různých druhů dřeva. Vřele můžeme doporučit velmi kvalitní tvrdé voskové oleje značky OSMO.

7. Protikořenová textilie a neopren: pomoc proti plevelu a hromadění vody
Aby se zamezilo prorůstání stébel trávy mezi prkny, doporučuje se použití protikořenové textilie nebo geotextilie pod pískovým ložem. Proti hromadění vody ve spárách pomáhají pásy neoprenové fólie, které se sevřou mezi dvěma částmi dřevěné stavby.

Zdroj a foto: HORNBACH

Související články

Krása a elegance živého plotu

Krása a elegance živého plotu

29.7.2010 | Redakce | Zahrada

Jste-li milovníci přírodního vzhledu vaší zahrady, určitě využijte k oplocení stálozelené keře. Živý plot plnohodnotně nahradí ploty dřevěné nebo drát... Celý článek

Ani kapka nazmar

Ani kapka nazmar

2.7.2010 | Redakce | Zahrada

Budování zahrady je vždy během na dlouhou trať, který vyžaduje vytrvalost a pečlivost. K péči o zahradu jednoznačně patří také zavlažování. Některé ro... Celý článek

Vyzbrojte se, aby záda nebolela

Vyzbrojte se, aby záda nebolela

10.6.2010 | Redakce | Zahrada

Milujete práci na zahradě, ale sedavé zaměstnání si u vás vybírá svou daň, takže musíte pečlivě zvážit každé ohnutí? Nebo se vám nechce namáhat zbyte... Celý článek

Vybíráme zahradní nábytek: když si vaše zahrada zaslouží to nejlepší

Vybíráme zahradní nábytek: když si vaše zahrada zaslouží to nejlepší

25.5.2010 | Redakce | Zahrada

Zahrada je tradičně místem odpočinku a relaxace, čemuž odpovídá i výběr zahradního nábytku. Ten je od klasického pokojového limitován především nestál... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii