I účelnost má v zahradě své místo

11.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Rubrika - Zahrada

I účelnost má v zahradě své místo

Sponzorované odkazy:

Abychom vzhled zahrady udrželi v dobrém stavu, neobejdeme se bez prostoru, kde uschováme pomůcky na její údržbu. Nejde jen o drobné nářadí - rýč, motyku, lopatu, hrábě, větší problém můžeme mít s uskladněním sekačky, drtiče zahradního odpadu, foukače nebo třeba vertikutátoru. Chybí-li v domě sklep či garáž, vyvstává klasikova otázka - kam s nimi?

Větší zahrada se bez zahradních staveb neobejde. Důkazem jsou prvorepublikové vilky, na jejichž pozemcích nechybí často zděný zahradní domek, dřevěný altán nebo pergola porostlá zelení. Některé drobné stavby zpříjemňují pobyt, jiné využijeme k uskladnění zahradního nářadí a vybavení. Někdy jsou dvojnásobně užitečné, protože slouží současně jako dílna. Nejméně přirozené, ovšem vysoce funkční, se zdají plastové skříně a bedny na nářadí, kola, pro uskladnění zahradních doplňků.

Atmosféra důmyslně řešeného zahradního obydlí se v současnosti rozšířila ještě o jeden rozměr - útočiště pro zahradní mechanizaci. Kosu a srp vystřídaly žací stroje, motorové pily, fukary, které vyžadují důslednou ochranu nejen před povětrnostními vlivy. Ačkoli zahradní technika je v podstatě velmi odolná, déšť, mráz a nepřízeň počasí jí rozhodně poškodí.

Domky a domečky

Životnost dřevěného zahradního domku nebo jiné stavby závisí na kvalitě dřeva a konstrukce. Pokud je to možné, porovnáme jednotlivé typy ve složeném stavu - většina dodavatelů nabízí široký sortiment výrobků. Velkou pozornost při výběru zahradního domku věnujme jeho zastřešení. Střecha musí být pevná a neměla by se prohnout, když střešní panel uprostřed přitlačíme. Silná krytina například s pískovaným povrchem bude sloužit déle než tenká náhražka, která hrozí po třech až čtyřech letech propustností. Také okapové žlaby pomáhají prodloužit životnost chatky.

Přestože nejsou ve standardní výbavě, snadno je dokoupíme a instalujeme. Zkontrolujeme, zda okna dobře přiléhají a přesvědčíme se, že kovové doplňky jsou vyrobeny z nerezavějících materiálů. Šikovná jsou výklopná okna s horními závěsy. Zevnitř domku zjistíme, zda dřevěné obklady dostatečně těsní - pokud zvenčí prosvítá světlo, jde o nekvalitní výrobek. Pevné dveře opatřené příčnými i šikmými vzpěrami doplní kovové zámky a ostatní prvky z hliníku či pozinku. Štítová prkna mají přesahovat střechu po stranách a na koncích nejméně o 5 cm. Každý větší zahradní domek vyžaduje betonový základ izolovaný proti vlhkosti.

Nekonečně možností

Zejména dřevěné stavby vhodně splývají s rostlinami, zvláště pak, když nové dřevo vlivem povětrnostních podmínek změní svůj vzhled a získá patinu. Tvrdým druhům dřeva dáváme přednost, zejména díky jejich zvýšené odolnosti vůči hnilobě. Vzhledem k ceně je ovšem většina zahradních staveb zhotovena z měkčích druhů dřeva. Ke koupi dostaneme stavební domky, jednoduché chatky se sedlovou, šikmou i rovnou střechou. Zcela otevřená až úplně uzavřená dřevěná garážová stání i osmiboké altány osvěžují velmi odolné altány z ocelových konstrukcí, ošetřené během výroby přípravky proti korozi. Obvykle jsou zelené (i když mohou být natřeny i jinou barvou) a bývají bez oken. Střecha je z neprodyšného voskovaného plátna nebo honosnější skleněná a z PVC. Vyrábějí se i domky ze skládacích hliníkových panelů, mívají posuvné dveře a často jsou vybaveny plastovým oknem. Nepotřebují údržbu a pro malé rozměry slouží jako sklad nářadí.

Počet komentářů (3) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Doteky kontinentů

Doteky kontinentů

28.2.2007 | časopis Dům a zahrada | Zahrada

Pro zahrady inspirované východními vzory je typická řízená, často až do symboličnosti zkrocená příroda - výsledek pevných tvůrčích zásad a konkrétního... Celý článek

Z lůna divoké přírody do zahrady

Z lůna divoké přírody do zahrady

13.2.2007 | časopis Dům a zahrada | Zahrada

Zahrada je rozmanitý soubor zahrnující v sobě nepřeberné množství různorodých prvků. Jedním z nich je také dřevo, které do zahrady neodmyslitelně patř... Celý článek

Květy pod bílou peřinou

Květy pod bílou peřinou

4.1.2007 | časopis Dům a zahrada | Zahrada

V chladnější části roku se většina přírody ukládá k zimnímu spánku. Neplatí to však pro všechny její zástupce. Také mezi dřevinami se najde nejeden dr... Celý článek

 Nástrahy bydlení za sklem

Nástrahy bydlení za sklem

27.12.2006 | časopis Dům a zahrada | Zahrada

Uvnitř a přesto v přírodě - to je základní motto všech, kteří se rozhodli připojit ke svému rodinnému domu zimní zahradu. Jenomže představy o tom, jak... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii