Reklama

Jak vybrat zahradní nábytek. Je lepší dřevo, plast nebo kov?

18.07.2013 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Pohodlné lavice či křesla se stolkem lze umístit na balkon, terasu i předzahrádku a plně si vychutnat sluneční paprsky. Skvěle se tak odreagujete od každodenního stresu. Na čerstvém vzduchu je každému hned lépe. Vyčistíte si hlavu a načerpáte nové síly. Takový odpočinek nám poskytne ale jen vhodně vybraný zahradní nábytek.

Jak vybrat zahradní nábytek. Je lepší dřevo, plast nebo kov?
Reklama

Pro venkovní prostory je velmi praktický nábytek z kovu - nerezové oceli. Stolky i židle jsou stabilní a přesto se s nimi snadno manipuluje. Takový nábytek má ještě jednu přednost, a tou je jeho dlouhá životnost. Stačí jej pouze pravidelně natírat. Svůj původní vzhled si tak zachová dlouhou dobu.

Pro pohodlnější sezení je dobré na kovové lavice a židle dát měkké polštářky či podsedáky. Pro

dotvoření romantické atmosféry můžeme zahradu vyzdobit lampami a lucernami.

Komu není kov příjemný, ať sáhne po umělém polyratanu, který svým úpletem napodobuje přírodní ratan. Tento materiál je pružný, nepraská a je odolný vůči každému počasí. Venku může být i přes zimu, stačí je pouze přikrýt, aby přečkal sníh i mráz. Některé výrobky mají kovovou či hliníkovou kostru, díky které jsou stabilnější.  

Další možností je dřevěný nábytek. Je ale nutné se o něj dobře starat, aby vydržel i za nepříznivého počasí. Lze ho lakovat, mořit, voskovat, či napustit olejem. Vhodné je i také odolné tropické dřevo například teak, který by měl mít hustou strukturu i vysoký obsah oleje. Ten nepropouští vodu a odolá i hnilobě. Velmi oblíbený je i kvalitní plast. 

Předem si také rozmyslete, na jakém povrchu bude venkovní nábytek stát a zda podlahu nemůže nějak poškodit, například poškrábáním. Nábytek nezapomeňte vybírat také podle toho, zda na něm chcete jen polehávat, nebo i pohodlně stolovat.  

U venkovního nábytku je důležité, aby dlouho vydržel, byl pohodlný a snadno se udržoval. Bonusem je pak jeho skladnost a stohovatelnost, či možnost nábytek rozmontovat. 

Snažte se vyhnout nábytku z měkkých dřevin například smrku a levnému bílého plastu, který rychle podléhá zkáze. Vhodnou dostupnou variantou může být umělý ratan, nebo hliník. Snadno se ošetřují, udržují a dlouho vypadají dobře.

Zdroj foto: Donate

Autor: aka

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama