affiliate-modra-nejlevnejsi-1000x200-1553770942.jpg

Jarní vzpruha

04.04.2008 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Třebaže si s námi počasí zatím pohrává, jaro se již dostalo ke slovu a zahrádkářská sezóna začíná. To jistě nemusíme připomínat těm, pro něž je zahrádka koníčkem. Právě pro naše čtenáře-zahrádkáře jsme připravili dubnový speciál. Jako téma měsíce dubna jsme zvolili právě zahrady a vše kolem nich. Vy, kteří se o zahrádkaření nezajímáte, nemusíte však mít strach. Souběžně s tématikou Zahrady nadále uvádíme články o bydlení! V rámci speciálu vám tentokrát přinášíme zajímavé informace o jarní zelenině, která se sklízí brzy po výsevu a dá se pěstovat i na balkoně panelákového bytu.

Jarní vzpruha
Reklama

Ředkvičky

Do lehkých salátů a jako rychlou svačinku, kterou jen pokrájíme na chleba, jistě oceníte ředkvičku. Neměli bychom tuto zeleninu podceňovat jen kvůli jejímu malému vzrůstu a, pro některé příliš výrazné, chuti. Její největší předností je brzká sklizeň, obsah důležitých vitamínů, minerálů i vlákniny. Štiplavé chuti se snadno zbavíte, pokud ředkvičky spaříte.

Ředkvičky pěstujte nejlépe v propustných hlinitých půdách. Ty by neměly být příliš lehké, rostliny potom snadno vybíhají do květu. Pozor dejte na stálou půdní vlhkost. Semena vpravujeme do hloubky 1cm, ne příliš hustě. Rostliny by měly být v řádcích od sebe vzdáleny 3 – 5 cm. Pro jarní výsev jsou vhodné odrůdy „Rota“, „Saxa, „Hilmar“, „Karissima“, „Eterna“. Vysévat můžete od března, k vývoji stačí ředkvičce na jaře přibližně šest týdnů. Vysévat i sklízet však lze i několikrát za sezónu. Bydlíte-li v panelákovém bytě a nemáte jinou možnost, nic vám nebrání pěstovat ředkvičky na balkóně v bedničce či truhlíku s kvalitní zeminou. Čerstvá zelenina vždy po ruce je nedocenitelná!

Co dobrého ředkvičky našemu organismu přinášejí? Především jsou bohatým zdrojem vitaminu C, který chrání imunitu a působí jako antioxidant. Dále obsahují kyselinu listovou, nezbytnou pro zdravý vývoj plodu v těle matky i pro celkovou fyzickou a mentální kondici. Skrývá se v nich také selen, jenž podporuje produkci hormonů štítné žlázy a je důležitým prvkem pro plodnost mužů. Za ním následují vápník, hořčík a draslík.

Typickou chuť dodávají ředkvičkám hořčičné oleje, jež rostlinu ochraňují před napadením škůdci. V našem těle působí proti bakteriím a plísním na sliznicích. Zmírňují také nadýmání, průjmy a různé střevní a žaludeční potíže. Působí dezinfekčně, léčí rýmu a kašel.

Ředkvičky jsou nízkokalorické a díky obsahu potřebných látek je oceníme nejen jako doplněk hlavních jídel, ale také jako přesnídávky a svačiny.

Reklama
Reklama

Související články

K balkonu snů s balkonovými květinami

18.02.2019 | Zahrada

Balkon by měl sloužit k odpočinku po náročném dni plném stresu, práce a povinností. Závidíte svým sousedům jejich rozkvetlé balkony plné krásných… Celý článek

Promyslete si, jak bude vypadat vaše letní zahrádka

18.02.2019 | Zahrada

Zahrada bez květin je jako léto bez slunce. Prostě to není ono. Možná máte pocit, že na přípravu své zahrady máte ještě spoustu času. Vždyť je teprve… Celý článek

Zatravňovací dlažba: Elegantní a efektivní řešení zpevněné plochy

26.11.2018 | Zahrada

Potřebujete zpevnit určitou plochu, ale je vám líto, že přijdete o krásný zelený trávník? Pak jste optimálním kandidátem pro nákup zatravňovací… Celý článek

Jak promyslet rozšíření užitné plochy domu s pomocí zimní zahrady

08.11.2018 | Zahrada

Zimní zahrada dá vašemu domu úplně nový rozměr, a to celoročně. Než se do takového vylepšování rodinného domu pustíte, musíte si ujasnit spoustu věcí… Celý článek

Reklama
Reklama