Kam se zahradním odpadem? Do drtiče!

15.10.2008 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Kam se zahradním odpadem? Do drtiče!

Sponzorované odkazy:

Podzim úklid a přípravy na zimu jsou v plném proudu a většina majitelů zahrad si tradičně láme hlavu, jak se zbavit všudypřítomných hald větví, větviček a kůry po prostřihávání stromů, sestřihu živých plotů a keřů.

Za pálení hrozí podle Zákona o požární ochraně mastná pokuta a vyhodit zahradní odpad jen tak do kontejneru by byla věčná škoda. Mnohem efektivnější a ekologičtější je ho rozdrtit v drtiči nebo štěpkovači, které mají jednoduchou obsluhu, pohodlné čištění pracovního prostoru především vás zbaví starostí jednou provždy. Zahradních drtičů je ve specializovaných obchodech k dostání mnoho druhů, proto je před koupí dobré zvážit, který typ je pro vaše potřeby nejvhodnější.

Zahradní drtiče s elektrickým motorem

Nejčastější volbou jsou zahradní drtiče s elektrickým motorem. Mají jednoduchou obsluhu a stačí je jen připojit k přívodu energie a můžete začít odpad likvidovat. Rozdíl je mezi těmito stroji ve výkonnosti motoru, která obvykle bývá od 1,5 do 2,5 kW. Platí přímá úměra, že čím je výkonnější, tím silnější větve je schopen drtícím ústrojím tvořeným ozubenými koly zpracovávat. Nejsilnější si dokáží poradit i s větvemi o průměru 4,2 cm. Kromě výkonnosti motoru je mezi těmito stroji rozdíl i v použitém materiálu, z něhož je vyroben podavač a kryt stroje. Ty mohou být buď z tvrzeného plastu nebo plechu. Na běžné užívání je plast praktičtější, protože e lehčí a se strojem se lépe manipuluje.

Zahradní drtiče s benzínovým motorem

Tyto typy stroje nejsou vázány na přívod elektrické energie, a tak se dají použít prakticky kdekoliv. Mají většinou robustnější konstrukci a výkonnější motor, takže dokáží zpracovávat větvě o průměru až 8 cm. Drtiče mají vysoké otáčky, kdy stroj větve strouhá na jemnou drť. Ta se hodí jako mulčovací materiál ke stromům a keřům, nebo jako základ kompostu. Při samotném výběru stroje je třeba dbát na to, aby měl dobrou stabilitu. Kvalitní drtič by měl za všech okolností pevně sedět na zemi a nekývat se.

Drtiče jako příslušenství

Kromě samostatných klasických strojů jsou v nabídce prodejců drtiče, které se dají připojit jako aktivní příslušenství ke stále populárním zahradním traktorům nebo kultivátorům. Jejich výhodu je fakt, že jsou mobilní a můžete s nimi pracovat všude tam, kde je potřeba.

Štěpkovače

Další možností na zužitkování zahradního odpadu jsou štěpkovače. Uvnitř těchto strojů je pomaluběžná fréza, která větve naseká na drobné špalíky. Ty je možné využít nejen jako mulč na pěšiny, mezi záhony nebo do skalky, ale především se dobře hodí na topení v kotli a kamnech.

Brýle patří do výbavy

Stejně jako u jiných činností, nevyplatí se podceňovat bezpečnost práce ani u těchto strojů. Pro osobní bezpečnost i ke komfortu při práci je tedy vhodné používat nejen rukavice, ale také pracovní brýle. Ochrání vás nejen před odletujícími třískami, ale i ostrými a košatými větvemi.

Zdroj a foto: Mountfield

Počet komentářů (2) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Zahradní traktor je celoroční dříč

Zahradní traktor je celoroční dříč

28.1.2009 | Redakce | Zahrada

Dávno už jsou pryč doby, kdy byl zahradní traktor známkou okázalého luxusu jen pro vyvolené. A je to i pár let, co ho už lidé nemají jen za rychlejší ... Celý článek

Jak držet dřevěný zahradní nábytek v dobré kondici

Jak držet dřevěný zahradní nábytek v dobré kondici

4.11.2008 | Redakce | Zahrada

Trávit volný čas na zahradě či terase pohodlně usazený v zahradním nábytku je stále populárnější. A protože zdaleka nejoblíbenější u nás je nábytek ... Celý článek

Podzim v teple na terase

Podzim v teple na terase

9.10.2008 | Redakce | Zahrada

Slunečné podzimní dny sice ještě lákají ke grilování nebo posezení na terase, večerní chlad nás ovšem často zažene zpět do bytu dříve, než bychom si m... Celý článek

Majiteli pohodlí a dětem bezpečí

Majiteli pohodlí a dětem bezpečí

29.9.2008 | PR článek | Zahrada

Stylová a na údržbu nenáročná terasa a zároveň bezpečné místo pro radovánky dětí. To vše na jednom místě naleznete u vilky ve středním Slovensku. Maji... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii