Reklama

Krása a elegance živého plotu

29.07.2010 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Jste-li milovníci přírodního vzhledu vaší zahrady, určitě využijte k oplocení stálozelené keře. Živý plot plnohodnotně nahradí ploty dřevěné nebo drátěné a v mnoha směrech je i předčí. Samozřejmě jen pokud je správně založen a pokud o něj vhodně pečujete.

Krása a elegance živého plotu
Reklama

Svěže zelené neprůhledené živé ploty získáte především pravidelným stříháním. Musíte tedy vědět, čím, jak a kdy stříhat a jak si co nejvíce usnadnit práci. Důležitá je také délka udržovaného živého plotu, jeho výška a druh dřevin či keřů, které ho tvoří. Nezapomeňte ještě na jednu důležitou věc, zdánlivou maličkost – jak daleko od plotu máte elektrickou přípojku!

Kdy stříhat živý plot
Živé ploty byste neměli nechat narůst do výšky a šířky více než je žádoucí, a proto je dobré udržovat živý plot vzhledem k náročnosti úprav i velikosti pozemku maximálně 1,7 metru vysoký.
„Na dospělém plotě ze stálozelených dřevin zkraťte každoročně nové přírůstky asi o tři čtvrtiny jejich délky, u mladých plotů jen o polovinu“, radí Vít Mráz ze společnosti AMA. Pokud chcete živý plot stříhat jen jednou za rok, nejvhodnější dobou je začátek července, stříháte-li dvakrát ročně, pak je nejlepší období v červnu a potom ještě koncem července.

Na živý plot je nejlepší plotostřih
Pokud máte elektrickou přípojku blízko a živý plot dlouhý do dvaceti metrů, pak vám stačí elektrický plotostřih, případně jen speciální nůžky na střihání živých plotů.
Na větší plochy je vhodný motorový plotostřih, který je silný a kromě zarovnávání okrajů a odstraňování nových výhonků, zvládne i omlazení živého plotu. Pokud tedy uvažujete o plotostřihu, je třeba posuzovat stroj nejen podle kvalitního motoru, ale především podle jeho převodovky. Ta totiž u této skupiny výrobků tvoří pomyslné srdce stroje.

Jak na to
Víte-li čím budete stříhat živý plot, musíte vědět, jak na to. Především asi chcete, aby byl střih rovný. Buď máte štěstí a máte se čeho chytit, například zábradlí, a nebo ne, a pak musíte spoléhat na svůj cit nebo si pomoci například provázkem, který si při stříhání vrchu plotu natáhněte v požadované výšce cca 5-10 cm vedle plotu, aby jej větvičky nevychylovaly a stříhejte těsně nad nimi.
Při stříhání boků provázek opět natáhněte kousek od plotu, zastřihněte podle něj vrchní část a tu postupně kopírujte dolů. Při stříhání do schodů lze tvar rovněž pohlídat pomocí provázku. Máte-li živý plot do kruhu či oblouku a pokud děláte novou úpravu, pak je dobré postupovat po malých částech a postupně odstříhávat a kontrolovat, až se propracujete k požadovanému tvaru. Pokud už je tvar daný a pouze ho udržujete, pak je důležité stříhat stejnou hmotu po celé délce oblouku.
„Jestliže stříháte vysoký plot, můžete jej upravovat ze žebříku. Je to ale pracné a mnohdy nebezpečné a navíc těžké udržet stejnou výšku plotu. Můžete však použít speciální multifunkční systém“, říká Vít Mráz, ze společnosti AMA, která má všechny druhy plotostřihů v nabídce a odborným firmám poskytuje potřebná školení. Za pomoci motorové jednotky, plotostřihového nástavce a různě dlouhých prodlužovacích nástavců, můžete pohodlně stříhat ploty ze země až do výšky čtyř metrů.
Plotostřihový nástavec lze vyklápět do úhlu devadesáti stupňů. Můžete s ním tak pohodlně zastřihat vrchní část plotu. Výhodou je, že si stroj na ramenním popruhu upravíte do požadované polohy a tím vymezíte výšku střihu plotu. Pak již jen postupujete podél plotu a výška tak bude všude stejná. Tento systém lze využít i na nižší ploty, což vám zajistí jednoduché udržení stejné výšky střihu.

Z čeho živý plot?
Dřeviny, které se hodí na založení živého plotu by měly být stálozelené, poloopadavé nebo hustě olistěné. Pokud chcete plot stále hustý a zelený, jsou samozřejmě nejlepší stálozelené neopadavé dřeviny. Sem patří například ptačí zob, cesmína, tis nebo cypřišek. Živý plot si ale můžete pořídit také z opadavých listnáčů, například jeřábu, hlohu nebo habru.
K oddělení pozemku ovšem mohou sloužit také volně rostoucí živé ploty, které vytvářejí barevný harmonický celek. Vhodné jsou například vajgélie, kalina, kdoulovec nebo trojpuk.

Více informací o technice na www.ama-zahrada.cz

Autor: Vít Mráz
Ve společnosti ama Czech působí jako odborný poradce.

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama