Reklama

Naporcovat dřevo nemusí být dřina

13.01.2010 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Snížit životní náklady a přitom vsadit na ekologii se rozhoduje stále více domácností, které se navracejí k topení levným palivovým dřevem. Než se ovšem dostane do kotle nebo třeba krbových kamen, jen ho potřeba zpracovat.

Naporcovat dřevo nemusí být dřina
Reklama

Pila
Palivové dřevo a jeho využití je stále oblíbenější. Plnohodnotně se ním dají vytápět jak rodinné domky, tak i chaty či chalupy, které nemusejí během zimy zůstat opuštěné.
Na prvotní přípravu dřeva je skvělým pomocníkem řetězová pila, se kterou je jak příprava dřeva na topení, tak i práce v lese či na zahradě podstatně jednodušší. Na trhu jsou typy s elektrickými nebo benzinovými motory, a to v kategoriích od hobby, přes farmářské až po profesionální stroje. Jenže jenom s pilou se většinou vystačit nedá, protože špalky je třeba „naporcovat“ na polena a ty pak případně dál na polínka a třísky.

Sekery
Štípat dřevo na polínka sekerou napadne každého určitě jako první. Podle toho, pro jakou práci se hodí, jsou sekery nejčastěji rozděleny na kempinkové, univerzální a štípací. Kempinkové jsou nejmenší, aby se daly dobře přibalit na výlet nebo stanování (co třeba stan Coleman Crestline?). Při přípravě dřeva velmi dobře poslouží na dělání drobných tříšek na podpal. Univerzální sekery jsou kromě tradičního štípání menších polínek předurčeny pro širší využití. Štípací sekery jsou největší a podle šířky čepele a délky topůrka se hodí pro nejrůznější práce.
Správně zvolená sekera vám ušetří až polovinu práce, ale jak ji poznáte? Měla by mít dokonalou ergonomii, aby přesně padla do ruky. Zároveň musí být lehká, s dokonalým designem a stabilitou pro bezpečnou práci. Topůrka už dávno nejsou jen klasická dřevěná, ale stále častěji se na jejich výrobu prosazují nové materiály. Ty mají tu výhodu, že jsou odolné proti vlhku, suchu i studenému počasí, takže na rozdíl od dřeva takzvaně nepracují a nemění tvar ani vlastnosti. Moderní sekery je mají například z lehkého trvanlivého polyamidu vyztuženého skelnými vlákny, kdy je pro bezpečnou práci topůrko navíc ještě zakončeno protiskluzným povrchem.

Štípačky
Pokud s palivovým dřevem plánujete topit celou zimu a odebíráte ho ve velkém, vyplatí se vám uvažovat o hydraulické štípačce dřeva. Tyto stoje jsou rychlé, silné a ušetří zbytečnou dřinu. Na trhu jsou v horizontálním nebo vertikálním provedení. Díky klínu, který je přitlačován mnohatunovou silou, snadno rozštípnou jakékoliv běžné poleno dlouhé až 130 cm.
Horizontální štípačky jsou velmi skladné a kompaktní a snadno si poradí i s poleny dlouhými půl metru. Vertikální štípačky pak mají podle ní robustnější celokovovou konstrukci a jsou podstatně výkonnější, takže bez obtíží zvládnou velké objemy dřeva, a to i tvrdého. Poradí si i s poleny dlouhými 130 cm a s průměrem 40 cm, na která byste jen se sekerou jednoduše nestačili. Výhodné je, že nabízejí několik poloh na štípání různých délek polen a bývají vybaveny křížovým štípacím klínem, který polena rovnou čtvrtí. To je velká časová úspora, protože například menší horizontální štípačka kulatinu jen přepůlí, takže ji musíte zpracovávat nadvakrát.
Přestože jsou tyto stroje velmi těžké a některé mají i více než 100kg, není manipulace neřešitelná. Jsou vybaveny praktickými kolečky, takže z místa na místo snadno přesunou

Štěpkovače
Petr Dudek z firmy na údržbu zeleně má ještě jeden tip jak topení zlevnit, pokud máte doma štěpkovač. Na každé zahradě se stromy a keři se za sezonu sejde hromada větších větví z prořezů, které štěpkovač lehce zpracuje na větší štěpky. Ty se velmi dobře hodí nejen na zatápění, ale při běžném topení se mohou kombinovat s poleny.

Text a foto: Mountfield

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama