Reklama

Nové barvy v zahradě

12.07.2011 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Lavička už vypadá omšele, z planěk plotu se odlupuje barva, zahradní nábytek je vybledlý a pumpa začíná chytat rez? Vypadá to, že bez nového nátěru se vaše zahrada neobejde! Co budete potřebovat?

Nové barvy v zahradě
Reklama

Zahradní nátěry

Nákupní seznam
• Barvy (dle typu povrchu)
• brusný papír, ocelový kartáč
• ředidlo
• štětce (dle druhu barvy, povrchu)
• žebřík nebo plošina

Hodit se vám bude též staré pracovní oblečení a boty, u kterých vám nebude vadit, když je při malování ušpiníte.

Ideální podmínky pro nátěr

Kvalita nátěru závisí nejen na použitých barvách a ředidlech. Úplně nejdříve si musíme dát pozor na podmínky, při kterých je nátěr nanášen. Na výsledný nátěr mají vliv materiál natíraného předmětu a relativní vlhkost, teplota a čistota prostředí, v němž je nátěr prováděn.

Pro natírání se doporučuje teplota kolem 10° C a vlhkost kolem 80%. Při natírání za snížených teplot má barva vyšší přilnavost a je tedy třeba ji více naředit. V tom případě však musíte počítat se slabší vrstvou nátěru. Při natírání několika vrstev pak ale nesmíte zapomenout, že před nanesením další vrstvy musí být podkladová vrstva bezpodmínečně suchá! Nedostatečně vyschlý podkladový nátěr se po nanesení další vrstvy může vlivem působení rozpouštědel nové vrstvy vrásnit.

Stejně jako nízká teplota má na výsledek nepříznivý vliv i teplota příliš vysoká nebo pražící slunce. Na nátěru se objevují puchýřky a opět může docházet k vrásnění. Pokud do nezaschlých barev napadá pyl, nebo prach, je v tu ránu celé zdlouhavé namáhavé natírání znehodnoceno.

Natíráme dřevo

Dřevěný zahradní nábytek, dřevěné terasy, dřevěné obklady, dřevěná okna a dveře a další celá řada dřevěných ploch umístěných dlouhodobě v exteriéru mají jednu společnou vlastnost. Potřebují ošetřit. Dřevo je totiž organický materiál a jako takový by bez ochranných nátěrů poměrně brzy podlehl venkovním vlivům, proměnlivé teplotě, slunci a hlavně vlhkosti. Právě za účelem prodloužení dřevěných materiálů se realizují ochranné nátěry.

Stěžejní je opravdu důkladně zjistit, na jaké dřevo můžeme použít kterou barvu. Pečlivě čtěte informace na plechovkách nebo ještě lépe – poraďte se s profesionály například z OBI. Mohlo by se vám stát, že svůj drahý nábytek z exotického dřeva natřete barvou, která ho zničí, a přitom stačilo sáhnout po jiném typu nátěrové hmoty. Jiné barvy se používají na měkké a jiné zase na tvrdé dřevo. Zkrátka, nevyplatí se nic uspěchat!

Na dřevo můžete použít celou řadů prostředků, od speciálních ochranných nátěrů proti plísním a dřevokazným houbám přes lazury a emaily až po lodní lak.

Ochrana dřeva

Pokud natíráte nová dřeva, nejlepší prevencí před jeho poškozením nebo napadením dřevní struktury plísněmi a houbami je použít ochranný nátěr. K tomu slouží takzvaná fungicidní napouštědla, která brání povrch před dřevokaznými škůdci.

Dalším strašákem dřevěných povrchů je samozřejmě vlhkost. Způsobuje plísně a hnilobu a ty zase vytvářejí lákavé prostředí pro nejrůznější škůdce. Několik nátěrů většinou jako ochrana postačí, ale pokud chcete mít jistotu, použijte některou ze speciálních impregnačních lazur.

Jestliže přemýšlíte o počtu vrstev, pak zde platí jednoduché pravidlo, a to pro všechny nátěrové hmoty: Pokud natíráme v exteriérech, je vždy zapotřebí více vrstev, neboť dřevo je často vystaveno nepříznivým podmínkám a větší zátěži. Obecně se u napouštědel, laků i lazur doporučují nátěry dva, ale neuděláte chybu, když nanesete o jeden více.

Pracujeme s lazurou

Lazury jsou transparentní (průsvitné) nátěry určené především pro měkké dřevo. Díky své řídkosti pronikají hluboko do dřeva a impregnují ho, přičemž nepřekrývají strukturu dřeva – můžeme si tak plnými doušky užívat přirozené dřevěné kresby, která je krásná na pohled. Dle složení se lazurovací laky dělí na syntetické a vodou ředitelné, nabízejí se v nejrůznějších odstínech: například bezbarvý, pinie, palisandr nebo mahagon.

Plocha, kterou chceme opatřit lazurou, musí být čistá, suchá, vybroušená do hladka a zbavená mastnoty nebo jiných látek, na kterých nátěry nedrží, jako je pryskyřice. Syntetické laky jsou v tomto ohledu méně náročné. Oproti tomu vodou ředitelné lazury vyžadují dokonalé odmaštění. Před použitím lazurovací lak důkladně rozmícháme, a pokud jsou v laku hrudky, přecedíme jej. Lazuru nanášíme ve dvou nebo třech vrstvách. Nevsáknutý přebytek lazury setřeme hadrem.

Emailový nátěr oživí i zašlé povrchy

Nátěry nemají pouze ochrannou funkci. Nový emailový kabátek starší plochy dřevěného nábytku výrazně oživí. Pokud ovšem natíráte již v minulosti ošetřené, zašlé plochy, je bezpodmínečně nutné je předem očistit, a pokud jsou na dřevě starší vrstvy emailových nátěrů, bývá lepší je odstranit pomocí smirkového papíru nebo brusky. Po několikanásobném nanesení emailu by časem mohlo dojít k odloupnutí všech vrstev naráz.

Email je mimořádně odolný barevný nátěr, používá se především pro plochy, které jsou vystaveny větší zátěži. Emailový nátěr je charakteristický slitou hladkou plochou a vysokou lesklostí.

Lodní lak

Slouží především k ochraně venkovních stavebních prvků, které musí odolávat vlhkému prostředí. Používá se nejen na lodě, ale také na zahradní nábytek, sportovní nářadí nebo obložené stěny.

Natíráme kov

Také nátěry kovů mají především ochranou funkci. Aby kovové povrchy neztratily svoji užitnou a estetickou hodnotu, je třeba je pravidelně ošetřovat kvalitním nátěrem.

Od kovů venku očekáváme něco jiného než od kovů v interiéru. Protože ve venkovním prostředí potřebujeme především dokonalou ochranu proti korozi, volíme nátěrový systém o větším počtu vrstev a větší tloušťce.

Pokud ošetřujeme již zašlé zkorodované plochy, musíme je předem zbavit rzi a nečistot, prachu a mastnoty. K odstranění rzi můžeme použít brusný papír, brusku nebo ocelový kartáč, ale také chemické prostředky. Antikorozní mořidla v sobě spojují až tři kroky při jediném pracovním úkonu: do hloubky odstraňují rez, čistí zaprášené a mastné povrchy a utváří základní vrstvu před další úpravou povrchu. Pokud ale rez odstraňujeme mechanicky, bude na vyčištění povrchu potřeba použít další přípravek.

Protože prach a mastnota výrazně poškozují přilnavost, je potřeba tyto nečistoty odstranit důkladně. Další nátěry by jinak na kovovém povrchu špatně držely a pravděpodobně by se v celých vrstvách odlupovaly. Na vyčištění povrchu se používají ředidla, nebo saponáty.

Tip odborníka:

„Barvu je třeba správně ředit. Výrobce ji zpravidla dodává hustší, než je pro nátěr třeba. Může se tedy stát, že nanesením nezředěné barvy získáte příliš silnou vrstvu méně kvalitního nátěru, který bude hůře zasychat a bude dlouho měkký. Příliš tenký film zase způsobuje velké vnitřní pnutí, vysušení a popraskání,“ popisuje Jan Smékal, ředitel OBI marketu Praha Štěrboholy.

DALŠÍ UŽITEČNÉ RADY:

• Obtížněji přístupným místům, jakými jsou záhyby nebo spoje, se nevyhýbejte, naopak je ošetřete důkladněji.

• Vyčištěný povrch ošetříme vrstvou základní antikorozní barvy, nejvíce zatížená místa můžete natřít vícekrát. Na základní nátěr pak nanášíme vrchní vrstvu. Na zvlášť namáhaná místa opět ve více vrstvách.

• Při ředění postupujte vždy podle návodu na obalu, dodržujte nejen doporučený poměr barvy a ředidla, ale i typ ředidla.

Základové barvy

Nanášíme je jako první. Jsou to ty, které chrání povrch proti korodování a rzi. Nejlépe fungují ve dvou i více vrstvách, aby byla ochrana dokonalá.

Vrchní barvy

Neboli ochranné barevné emaily chrání barvu základovou a brání průniku vody do spodních vrstev nátěru. Dělí se na ředitelné vodou a syntetické a jsou k dispozici v celé řadě barevných odstínů.

• Vodou ředitelné emaily při zasychání vytvářejí pevnou trojrozměrnou síťovou strukturu. Vynikají odolností, hezkým vzhledem a snadnou aplikací. Splňují náročné požadavky profesionálních lakýrníků i kutilů.

• Syntetické emaily používáme k základním antikorozním nátěrům oceli pro vnitřní i vnější prostředí, hodí se k nátěrům plechových konstrukcí, strojů, lehkých a barevných kovů i oceli do venkovního prostředí, kde klademe zvýšené nároky na odolnost.

• Univerzál. Mezi zcela univerzální prostředky pro nátěr různých materiálů od dřeva až po kovy a hliník patří univerzální vodou ředitelné barvy. Nabízí se až ve třiceti různých lesklých nebo matných odstínech a lze je použít uvnitř i v exteriérech. Univerzální laky jsou velmi oblíbené pro svou širokou škálu použití, ale přece jen platí, že kvalita nátěru bude o to lepší, budeme-li vybírat prostředky, které jsou ušity na míru danému podkladu.

Tip odborníka:

„Použití dalších speciálních barev vždy závisí na materiálu a předmětu, který je ošetřován. Speciální barvy se používají na radiátory, jiné pro střechy a okapy. Existují i speciální nátěry přímo na rez. Pokud si nebudete s výběrem pro vás vhodného prostředku vědět rady, v OBI vám rádi poradíme. Vyplatí se také řídit se návodem a doporučením na obalu,“zdůrazňuje Jan Smékal, ředitel OBI marketu Praha Štěrboholy.

Každý umělec ví, že jedním štětcem nedokáže namalovat umělecký portrét a zároveň třeba západ slunce nebo krajinku. A každý natěrač ví, že ne každý štětec se hodí jak na velké plochy, tak na menší předměty, okna nebo nesnadno dostupná místa. Přírodní štětiny, syntetické, nebo smíšené štětiny? Kulatý štětec, plochý, či s dlouhou násadou? Je jasné, že si můžete při použití správného štětce malířské a natěračské práce podstatně usnadnit. Jaký štětec budete při natírání potřebovat nejčastěji? Podívejme se do naší mini encyklopedie štětců:

Štětce pro venkovní nátěry

K odstraňování starých nátěrů

• disponuje plastovou objímkou a super odolnými nylonovými štětinami, které neponičí ani nejsilnější odstraňovač nátěrů

• vhodný pro odstraňování starých nátěrů

Kulatý štětec

• má kulatou, kónickou násadku

• korková podložka v prostoru na barvu a podvázání nylonem zaručují velký objem nabrané barvy při namočení štětce

• čisté barevné plochy docílíte mírným otáčením štětce při natírání

• pro natírání trubek, oken, rohů

Lakýrnický štětec

• plochý štětec s širokou násadou

• existují v různých tloušťkách, čím silnější, tím vyšší kvalita

• kvalitní plochý štětec barvu dobře nabírá a perfektně nanáší

• používá se k lakýrnickým účelům nebo pro velké, rovné plochy, např. vnitřní dveře bez ozdob.

Štětec na okna

• mají diagonální tvar pro přesné vedení podél rámu oken, vnitřních nebo domovních dveří

Velkoplošný štětec

• velkoplošné štětce jsou k dostání v různých šířkách od 7 cm do 14 cm

• vhodné pro XXL plochy, jako jsou fasády, podlahy nebo stěny

Zploštělé štětce

• nebo také štětce na radiátory se díky svému zalomenému tvaru dostanou i do těch nejužších koutů a rohů

• vhodné pro nesnadno dostupná místa, pro vnitřní hrany a drážky oken, pro předběžné nátěry rohů a hran

Tip odborníka:

„Ideální časový interval mezi jednotlivými nátěry je 24 hodin. Pokud musíte následující den v natírání pokračovat, zabalte štětec nebo váleček přes noc do potravinářské fólie. Díky tomu si uchová vlhkost a do druhého dne neztvrdne v nepoužitelný kámen,“doporučuje Jan Smékal, ředitel OBI marketu Praha Štěrboholy.

Plošina a žebřík

Pokud potřebujete natírat jakékoliv plochy, na které za země nedosáhnete, bude se vám hodit také žebřík nebo speciální pracovní plošina. Například plošinu lze jednoduše složit také jako štafle nebo žebřík. Její předností je snadná montáž a plošinu můžete použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Plošina je vyrobena z hliníku, který je lehký ale i dostatečně odolný, což usnadňuje manipulaci a společně s nenáročnou montáží také skladovatelnost.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Foto zdroj: OBI Česká republika s.r.o.

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama