Reklama

PODZIMNÍ ZAHRADA: 3.díl - Zasaďte si svůj strom

08.10.2010 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Pokud jste zatoužili po ovoci, které si můžete sami a na své zahradě utrhnout, zasaďte si svůj ovocný strom. Nejlepší příležitost pro jeho sadbu je právě na podzim.

PODZIMNÍ ZAHRADA: 3.díl - Zasaďte si svůj strom
Reklama

Příprava půdy
Nejdříve si musíte náležitě připravit půdu, aby se dostávalo stromu potřebné výživy. Je-li v půdě dostatek humusu, příprava vám nezabere tolik času. Je-li půda méně kvalitní, nezoufejte. I zde se může stromům dařit, jen musíte vykopat hlubší (cca 60 cm) a širší (cca 1 m) jámu. Dostatečné množství živin obsahují kvalitní zahradní substráty, které jsou určené přímo k výsadbě. Chcete-li dopřát stromům více živin, můžete na dno jámy přidat organická hnojiva, která mohou obsahovat jak rostlinné, tak živočišné materiály (rohová, krevní a kostní močka; ricinový (rostlinný) šrot, mořské řasy, apod.). Ačkoliv používání těchto hnojiv může být pro někoho nepříjemné, zacházejte s nimi opatrně – vyhněte se kontaktu s potravinami a nerozhazujte je holou rukou, vždy použijte rukavice!

Výběr stromu
Vámi vybranému stromu je třeba přizpůsobit i složení půdy, která ideálně podstoupila odborný laboratorní rozbor (zjistíte tak třeba pH). Např. pro meruňky je vhodná i půda vápenitá, pro broskvoně je ideální půda neutrální a pro jádroviny (ořech, třešeň apod.) zvolte půdu s větším než 7,2 pH. Kyselost půdy ovlivníte vápencem, který ji sníží. Pokud ovšem kyselost půdy neznáte, použijte kombinované průmyslové hnojivo (ale nezasypávejte jím kořeny, kterým by přímý kontakt mohl naopak uškodit!). Než strom vsadíte do země, zastřihávejte poškozené kořeny, dokud nebudou bílé – pojistíte si tak, že se stromu bude dostávat potřebná vláha a živiny.

Sázejte vždy zdravý strom – kořeny by neměly být přeschnuté ani nahnědlé! Nasypanou zeminu přišlapejte, aby byl strom pevně v zemi. Na udusanou zem nasypte další vrstvu (cca 10 cm), ale tu už nechte provzdušněnou. Nemáte-li v plánu vysazovat ovocné stromy, ale keře a stromy dekorační, sázejte vysoké dřeviny na okraji pozemku, aby tvořily „bariéru“ a u domu spíše nižší porosty, aby nebránily ve výhledu z oken.

Kdy strom vysadit
Podzim je vhodný pro bobuloviny (angrešt, rybíz, maliník) a jádroviny (jabloň, hrušeň), které se do zimy uchytí svými novými kořínky. Toto období vám ulehčí práci i s vláhou – méně se odpařuje voda a nemusíte tak často zalévat.

Postup výsadby
Namočte kořeny na 2 – 6 hodin do vody a jámu, kam strom budete vsazovat, také prolijte vodou. Doprostřed vtlučte dřevěný kůl pro počáteční oporu mladého stromu. Stromek přiložte ke kůlu do správné hloubky a zasypte zeminou (dejte si pozor, aby nevznikly vzduchové polštáře, které by mohly zapříčinit vznik plísně). Zeminu kolem stromku ušlapejte a půdu zalijte. Strom ke kůlu uvažte „osmičkou“ tak, aby se kůl a strom nedotýkaly (na to vám poslouží i PVC páska, která se běžně používá k roubování), ale aby byly zároveň stabilní.

Ochrana stromů
Stromy chraňte jak před zimou, tak i před sluníčkem – obojí vysušuje kmen. Obalit ho můžete balicím papírem (maximálně 3 vrstvy). Drátěný koš (s průměrem cca 25 cm a daný půl metru do země) nebo lepové pásy využijete především pro zahrady v blízkosti lesa, kde je předpoklad, že je zvěř bude v zimě při nedostatku potravy okusovat (zajíci, srnky, hryzci).

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Foto: OBI

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama