PODZIMNÍ ZAHRADA: 3.díl - Zasaďte si svůj strom

8.10.2010 | Redakce | Rubrika - Zahrada

PODZIMNÍ ZAHRADA: 3.díl - Zasaďte si svůj strom

Sponzorované odkazy:

Pokud jste zatoužili po ovoci, které si můžete sami a na své zahradě utrhnout, zasaďte si svůj ovocný strom. Nejlepší příležitost pro jeho sadbu je právě na podzim.

Příprava půdy
Nejdříve si musíte náležitě připravit půdu, aby se dostávalo stromu potřebné výživy. Je-li v půdě dostatek humusu, příprava vám nezabere tolik času. Je-li půda méně kvalitní, nezoufejte. I zde se může stromům dařit, jen musíte vykopat hlubší (cca 60 cm) a širší (cca 1 m) jámu. Dostatečné množství živin obsahují kvalitní zahradní substráty, které jsou určené přímo k výsadbě. Chcete-li dopřát stromům více živin, můžete na dno jámy přidat organická hnojiva, která mohou obsahovat jak rostlinné, tak živočišné materiály (rohová, krevní a kostní močka; ricinový (rostlinný) šrot, mořské řasy, apod.). Ačkoliv používání těchto hnojiv může být pro někoho nepříjemné, zacházejte s nimi opatrně – vyhněte se kontaktu s potravinami a nerozhazujte je holou rukou, vždy použijte rukavice!

Výběr stromu
Vámi vybranému stromu je třeba přizpůsobit i složení půdy, která ideálně podstoupila odborný laboratorní rozbor (zjistíte tak třeba pH). Např. pro meruňky je vhodná i půda vápenitá, pro broskvoně je ideální půda neutrální a pro jádroviny (ořech, třešeň apod.) zvolte půdu s větším než 7,2 pH. Kyselost půdy ovlivníte vápencem, který ji sníží. Pokud ovšem kyselost půdy neznáte, použijte kombinované průmyslové hnojivo (ale nezasypávejte jím kořeny, kterým by přímý kontakt mohl naopak uškodit!). Než strom vsadíte do země, zastřihávejte poškozené kořeny, dokud nebudou bílé – pojistíte si tak, že se stromu bude dostávat potřebná vláha a živiny.

Sázejte vždy zdravý strom – kořeny by neměly být přeschnuté ani nahnědlé! Nasypanou zeminu přišlapejte, aby byl strom pevně v zemi. Na udusanou zem nasypte další vrstvu (cca 10 cm), ale tu už nechte provzdušněnou. Nemáte-li v plánu vysazovat ovocné stromy, ale keře a stromy dekorační, sázejte vysoké dřeviny na okraji pozemku, aby tvořily „bariéru“ a u domu spíše nižší porosty, aby nebránily ve výhledu z oken.

Kdy strom vysadit
Podzim je vhodný pro bobuloviny (angrešt, rybíz, maliník) a jádroviny (jabloň, hrušeň), které se do zimy uchytí svými novými kořínky. Toto období vám ulehčí práci i s vláhou – méně se odpařuje voda a nemusíte tak často zalévat.

Postup výsadby
Namočte kořeny na 2 – 6 hodin do vody a jámu, kam strom budete vsazovat, také prolijte vodou. Doprostřed vtlučte dřevěný kůl pro počáteční oporu mladého stromu. Stromek přiložte ke kůlu do správné hloubky a zasypte zeminou (dejte si pozor, aby nevznikly vzduchové polštáře, které by mohly zapříčinit vznik plísně). Zeminu kolem stromku ušlapejte a půdu zalijte. Strom ke kůlu uvažte „osmičkou“ tak, aby se kůl a strom nedotýkaly (na to vám poslouží i PVC páska, která se běžně používá k roubování), ale aby byly zároveň stabilní.

Ochrana stromů
Stromy chraňte jak před zimou, tak i před sluníčkem – obojí vysušuje kmen. Obalit ho můžete balicím papírem (maximálně 3 vrstvy). Drátěný koš (s průměrem cca 25 cm a daný půl metru do země) nebo lepové pásy využijete především pro zahrady v blízkosti lesa, kde je předpoklad, že je zvěř bude v zimě při nedostatku potravy okusovat (zajíci, srnky, hryzci).

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Foto: OBI

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

ZIMNÍ ZAHRADA: 1. díl - Zahradničit můžete i v mrazech

ZIMNÍ ZAHRADA: 1. díl - Zahradničit můžete i v mrazech

18.2.2011 | Redakce | Zahrada

Nedáte dopustit na čerstvou domácí zeleninu nehledě na roční období? Možná vlastníte vyhřívaný nebo bezmrazý skleník? Pokud ano, jistě máte zkušenosti... Celý článek

PODZIMNÍ ZAHRADA: 4.díl - Péče o vzrostlé stromy a keře

PODZIMNÍ ZAHRADA: 4.díl - Péče o vzrostlé stromy a keře

15.10.2010 | Redakce | Zahrada

Stříhání a řezání stromů se liší podle druhu dřeviny a stromu. Zatímco ořešáky se zastřihávají ve vegetačním období a peckoviny (švestky) po sklizni, ... Celý článek

PODZIMNÍ ZAHRADA: 2.díl - Péče o trávník

PODZIMNÍ ZAHRADA: 2.díl - Péče o trávník

24.9.2010 | Redakce | Zahrada

Trávník je vizitkou vaší péče o zahradu a dům, to však vyžaduje celoroční péči. Jen v hustém a dobře pěstěném trávníku vyniknou další rostliny a květy... Celý článek

PODZIMNÍ ZAHRADA:  1. díl - Klíčové období pro vaši zahradu

PODZIMNÍ ZAHRADA: 1. díl - Klíčové období pro vaši zahradu

27.8.2010 | Redakce | Zahrada

Podzim je ideálním obdobím pro zahradnické práce – a to i tehdy, pokud se k založení zahrady teprve chystáte. V tomto období se sice zahrada pomalu ch... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii