Reklama

PODZIMNÍ ZAHRADA: 4.díl - Péče o vzrostlé stromy a keře

15.10.2010 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Stříhání a řezání stromů se liší podle druhu dřeviny a stromu. Zatímco ořešáky se zastřihávají ve vegetačním období a peckoviny (švestky) po sklizni, pro bobuloviny (angrešt, rybíz, maliník) je ideální podzim až jaro.

PODZIMNÍ ZAHRADA: 4.díl - Péče o vzrostlé stromy a keře
Reklama

DVAKRTÁ MĚŘ, JEDNOU ŘEŽ

Strom je nutné řezat na etapy – tzn. podle stáří stromu. Počáteční řez je výchovný, následuje zmlazovací, udržovací a tvarovací.

Výchovný řez - Dva roky až 5 let po výsadbě stromku se provádí tzv. výchovný řez, kdy se zkracují přírůstky u hlavních větví. Terminál (neboli hlavní výhon) se nechá o jednu třetinu delší, než jaké jsou ostatní větve. Bez ořezání nechte takové přírůstky, které nijak nepřekáží potřebnému světlu nebo růstu jiných větví.
Zmlazovací řez - U starších stromů pro odstranění suchých větví nebo větví, které se kříží apod., se používá řez zmlazovací. Měl by obnovit zralost a vitalitu stromu.
Udržovací řez - Pravidelným řezem je řez udržovací, který zajistí kvalitní a velké plody každý rok. Udržovací řez propustí světlo do koruny.
Tvarovací řez - Tvarovacím řezem dáváme požadovaný tvar především mladým stromům.

JAK SPRÁVNĚ ŘEZAT

Nikdy neřežte větve pod listnatým pupenem, ze kterého mohou růst další výhonky, vždycky nad pupenem asi 0,5 cm; pod úhlem 30 – 45°) nebo ve větvení a dejte pozor, abyste samotný listnatý pupen nepoškodily (pozor - pupen květu je větší, ale jelikož na podzim stromy už nekvetou, tyto pupeny si nespletete). Řez proveďte kvalitně. Pokud je průměr řezu větší než 1 cm, potřete ho včelařským voskem (kvůli ochraně před infekcí).

PEČUJTE O STROMY VHODNÝMI NÁSTROJI

V žádném případě větve neolamujte! K dispozici máte spoustu nástrojů, které práce na stromě vykonají kvalitně, s menší námahou a strom nebude trpět.

Nože a nůžky
Na slabé větvičky použijte zahradnické nože nebo nůžky. Dejte pozor, abyste větvičku nedrtili, ale provedli přímý řez. Na staré větve jsou vhodné nůžky se srpovitou čelistí, které umožňují tzv. klouzavý střih. Silnější větve nejsou problémem pro pákové, nebo tzv. převodové nůžky s otočnou spodní rukojetí. Na opravdu silné větve použijte pilky a pily s listy se zuby, které jsou šetrné k živému dřevu.

Kromě zmíněných jednoručních nůžek existují ještě jednočepelové (pro suché a tvrdé větve), dvoučepelové (pro stříhání těsně u větve) nebo s chráničem prstů, které dbají o vaši bezpečnost. U dvouručních je typologie obdobná – jednočepelové, dvoučepelové a velké nůžky na silné větve. Pro ty, kteří jsou náchylní na bolest zad, jsou ideálním řešením nůžky teleskopické a prodlužovací, které dosáhnou až do 5 metrů.

Na větve, které jsou už příliš silné pro použití nůžek, využijte pilky a pily.

Nejen stromy potřebují zastřihávat – pro živé ploty existují buď obouruční nůžky, nebo motorizované nůžky (benzínové, elektrické a akumulátorové), které ulehčí práci. Moderní akumulátorové nůžky slučují výhody benzínových a elektrických, u kterých se nemusíte bát, že přestřihnete kabel. Nicméně samotná technika na stříhání živých plotů vám nezaručí dokonalost sestřihu. Pevný základ živého plotu vytvoříte během prvních třech let, kdy ho musíte zastřihávat alespoň jednou ročně zahradnickými nůžkami. Vyroste-li plot do dostatečné výšky a síly, nastává období, kdy už můžete použít motorizované nůžky na živý plot.

Pily a sekery
Při likvidaci starých stromů můžete použít pily a sekery – ne nadarmo se říká „dřevem se ohřeješ dvakrát“, tedy jednou při jeho zpracování a podruhé při jeho spalování. Nicméně moderní technika nám nabízí pily motorové. Existují jak elektrické, tak i benzínové.

Elektrické pily - Závislé na zdroji, tiché, vhodné i pro vnitřní užití (nevytváří spaliny); výkon nejčastěji v rozmezí 1600 – 2200 wattů

Benzínové pily - Do terénu, nejsou omezené kabely

Hobby benzínové pily - Pro prořezávání stromků a občasné řezání dřeva do krbu; výkon motoru je 39 – 55 cm3.
Farmářské benzínové pily - Pro ty, kteří topí dřevem v rodinném domě, je výkonná, pro časté použití; výkon motoru je 55 – 70 cm3.
Profesionální benzínové pily - Velmi výkonné (nad 70 cm3), tlumení vibrací – díky tomu je možné pracovat s pilou při vysokcýh rychlostech a s vysokým zatížením.

Hodně lidí rozlišuje pily podle délky lišty, ale pozor – délka není důležitá, podstatný je jejich výkon!

Máte-li dům nebo chatu u lesa, ve vašem vybavení by neměl chybět ani štípací klín a sekera, což pro některé může být hodně náročné při častém zpracovávání dřeva. Chcete-li si ulehčit námahu, využijte štípače na dříví. Jejich robustnost zajistí stabilitu a bezpečnost přii štípání. Můžete si na nich i nastavit délku štípání a jsou celkem nenáročné na údržbu. Existují jak vertikální, tak horizontální. Horizontální nejsou náročné na prostor a jsou ideální pro menší polena do průměru cca 25 cm a délky 50 cm. Jejich tlačná síla je až 5 tun. U vertikálních štípačů je volně nastavitelná délka podložní plošiny, jsou výkonnější a zdolají silná polena, na která ani sekera nestačí. U těchto štípačů je síla až 8 tun, nicméně váží až přes 100 kg. I přes velkou hmotnost s nimi manipulovat můžete, protože jsou opatřeny kolečky.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Foto: OBI

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama