Reklama

Promyslete si, jak bude vypadat vaše letní zahrádka

18.02.2019 | StanislavaV | Rubrika - Zahrada

Zahrada bez květin je jako léto bez slunce. Prostě to není ono. Možná máte pocit, že na přípravu své zahrady máte ještě spoustu času. Vždyť je teprve únor. Nikdy ale není od věci promyslet si, jak svoji zahradu můžeme vylepšit. Jak? No přeci s pomocí květin. A my vám dnes řekneme, které jsou ty nejvhodnější.

Promyslete si, jak bude vypadat vaše letní zahrádka
Reklama

Závidíte svým sousedům jejich krásné květinové záhony a terasy plné zeleně? Nemusíte. Takovouto oázu klidu si můžete pořídit i vy sami. Navíc to není nic složitého. V tomto článku vám řekne, jaké květiny si můžete zasadit, jak je sázet a také jak o ně během letních měsíců pečovat. Třeba v pravidelné péči o svůj záhon najdete jistou míru zalíbení a stane se pro vás formou odpočinku.

Promyslete si, jak bude vypadat vaše letní zahrádka

Jako první vyberte truhlíky

Nejideálnější způsob sázení květin je ten do samozavlažovacích truhlíků. Jistě se několikrát do roka stane, že nebudete na nějaký čas doma. V normálním případě by vám květiny usychaly, u těchto truhlíků se to ale nestane. Truhlíky zásobíte vodou a kořeny rostlin si budou čerpat tolik, kolik potřebují. Při nakupování truhlíků myslete na jejich velikost. Některé květiny mají tendence se rozrůstat a malý truhlík by jim nepomohl. Menší rostlinky můžete umístit i do hezkých květináčů. Nezapomínejte však na to, že všechny truhlíky i květináče musíte mít zajištěné proti větru.

Promyslete si, jak bude vypadat vaše letní zahrádka

Světová strana určí, jakým květinám se u vás bude dařit

Každé roční období s sebou přináší několik druhů rostlin, kterým se v dané době daří nejlépe. Na jaře jde hlavně o sedmikrásky, petrklíče, vřesy, astry nebo krokusy. Samotná výsadba rostlin je možná prakticky kdykoliv od jara až do podzimu. Pokud je vaše zahrada orientovaná na jih, bude tady dostatek sluníčka k tomu, aby se zde dařilo levanduli. Nevhodné jsou naopak kapradiny, které by na slunci nevydržely. Pozor si dejte i na již zmíněný vítr, některé druhy rostlin by jej nemusely vydržet.

Promyslete si, jak bude vypadat vaše letní zahrádka

Kombinujte, kombinujte a kombinujte

Mnoho z nás dělá chybu již při výběru rostlin, které si do záhonu zasadíme. Pokud chceme, aby záhon vypadal udržovaný během celého roku, měli bychom kombinovat kvetoucí rostliny s těmi stálezelenými. Ideální jsou bylinky, které vám přinesou i praktický užitek. Dále je třeba kombinovat letničky s trvalkami. Díky tomu váš záhon nebude v chladném období úplně prázdný.

Promyslete si, jak bude vypadat vaše letní zahrádka

Jaké květiny jsou na zahradu nejlepší volbou?

Fuchsie – těmto květinám se daří zejména v polostínu až stínu. Jsou tedy ideální všude tam, kde je zahrada orientovaná na sever či východ.
Levandule – levandule má ráda teplé a slunné místa. Nejen že krásně voní, ale na zimu si ji můžete i usušit. V záhonu ji přes zimu zakryjte chvojím.
Begonie – jde o rostlinky vyžadující dostatek světla. To však neznamená, že by na ně mělo svítit přímé slunce. Begonie umisťujte na východní či severní stranu zahrady či balkonu.
Lobelky – lobelky jsou jakýmsi chameleonem ve světě květin. Snesou jak stín, tak slunná místa. Z jejich krásy se můžete těšit během celého léta.
Chryzantémy – nechcete se vzdát barevného záhonu ani na podzim? V tom případě si pořiďte chryzantémy, které kvetou o něco později než klasické letničky. Koupit si můžete i ty letní, ty však potřebují sluníčko a pořádnou zálivku.
Macešky – maceškám se daří nejlépe na světle, ale ne na přímém slunci. Pokud je zasadíte, budou vám zdobit balkon během celého léta. Jde o rostlinu, která kvete bohatě a dlouhou dobu.
Sedmikrásky – sedmikrásky jsou něžné a romantické kytičky, které nezkazí výzdobu žádného balkonu či záhonu. Sedmikráskám svědčí nejlépe slunečná místa.

Promyslete si, jak bude vypadat vaše letní zahrádka

Zdroj: pexels.com

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama