S čím na trávu?

21.7.2009 | Redakce | Rubrika - Zahrada

S čím na trávu?

Sponzorované odkazy:

Tráva je přirozená součást našeho životního prostředí a všude kolem nás existuje v různých podobách - od udržovaných, přesně střižených a zelenajících se trávníků přes občasně posekané zažloutlé plochy až po neupravené, přerostlé a podhnívající porosty. Ať už trávu vnímáme jako okrasu okolí, nebo nežádoucí plevel, nutí nás, abychom se o ni starali, upravovali ji a zpracovávali. Na to je však nutné mít k dispozici odpovídající strojní vybavení.

Elektrické rotační sekačky

Elektrické rotační sekačky nalézají své uplatnění všude tam, kde je třeba pečovat o menší travnaté plochy. Hlavními přednostmi elektrických rotačních sekaček jsou zejména tichý a ekologický provoz, nízká hmotnost, snadná ovladatelnost, minimální nároky na údržbu a spolehlivost.

Benzínové rotační sekačky bez pojezdu

Benzínové rotační sekačky jsou ideální volbou pro údržbu menších a členitějších zahrad. Umožňují efektivně sekat i vyšší a hustší travní porosty. Benzínové sekačky jsou výbornými pomocníky tam, kde není v dosahu přívod elektrické energie anebo tam, kde se při práci nechcete omezovat přívodním elektrickým kabelem. Moderní čtyřtaktní motory se vyznačují dlouhou životností a snadnou obslužností. Jsou šetrné k životnímu prostředí a splňují náročné hlukové normy stanovené Evropskou unií.

Benzínové rotační sekačky s pojezdem

S benzinovou rotační sekačkou s pojezdem se už sekání určitě vyhýbat nebudete. Umí totiž udělat z práce příjemnou zábavu. A to proto, že samochodná sekačka má vlastní pohon, takže ji nemusíte před sebou namáhavě tlačit. Jede sama a vy jen určujete směr. Vyspělejší sekačky jsou navíc vybaveny systémem ADS, který umí plynule přizpůsobovat rychlost stroje vaší chůzi, či systém zdokonaleného mulčování, takzvané recyklace. Vlastnosti samochodných sekaček zvláště oceníte, máte-li zahradu ve svažitém, popř. nerovném terénu.

Strunové sekačky

Elektrické strunové sekačky jsou určeny k sekání velmi malých ploch trávníků a k jejich začišťování u cestiček, zídek, plotů, pod okrasnými keři a u kmenů stromů. Pro ty, kteří nemají přístup k elektrické energii, nebo jim vadí přívodní kabel, jsou v nabídce také akumulátorové strunové sekačky.

Vřetenové sekačky

Vřetenová sekačka vám zajistí vysoce reprezentativní vzhled trávníku. Ať už na předzahrádce, v okolí bazénu, nebo na místě, kam zvete k posezení přátele, vždy budete mít díky ní dokonalý, nakratičko posečený anglický trávník. Tato vřetenová sekačka je totiž vybavena do šroubovice stočenými noži, které trávu nesekají, ale doslova stříhají. Konečky trávy tak nejsou roztřepené a nezasychají. Proto je anglický trávník vždy perfektně zelený a hustý jako plyšový koberec.

Bubnové sekačky

Bubnové sekačky jsou nepostradatelnými pomocníky při sečení vyšší až přerostlé trávy. Příčinou stále rostoucí obliby bubnových sekaček je schopnost poradit si s vysokým porostem od rovinatých terénů po horské stráně. Výkonné pohonné jednotky v kombinaci s nízkou hmotností a pohodlným ovládáním umožňují pohodlně sekat i na velkých rozlehlých plochách. Možnosti použití jsou tak velmi široké – od pravidelného sečení větších zahrad, luk a sadů, až po údržbu veřejných ploch. Ty nejvýkonnější stroje zvládnou i likvidaci náletových křovin a houští.

Mulčovače

Mulčovače jsou stroje, určené k likvidaci přerostlé trávy na nepravidelně udržovaných plochách. Mulčovače mají výkonné motory a speciální nože, které porost rozsekají na malé částečky a zapraví je ke kořínkům trávníku, kde po zetlení poslouží jako kvalitní přírodní hnojivo. Díky tomu také vzniká při mulčování mnohem méně travního odpadu, než je tomu u bubnových sekaček. Mulčovač používáme 2-3krát za rok. Poprvé, než začnou kvést trávy a plevele, podruhé uprostřed léta a případně i potřetí na začátku podzimu, pokud chceme srovnat strniště. Pokud máte naopak problém s mechy, případně se chystáte zasét novou trávu, vhodné jsou vertikulátory.

Křovinořezy

Sekání a vyžínání vysoké trávy, ba dokonce naprosto neudržovaných a hustých porostů s příměsí křovin, ale také dosekávání okrajů trávníků, to vše zvládnete díky motorovým kosám. Do jisté míry mohou nahradit také rotační sekačku při sekání větších travních ploch (mohou se rovnat i bubnové či lištové sekačce). Proto mnoho lidí a organizací pečujících o veřejnou zeleň dává přednost efektivnímu nákupu všestranné motorové kosy před pořízením několika jednoúčelových zahradních strojů.

Zahradní traktory a ridery

Zahradní traktory a ridery představují ideální řešení pro každého, kdo potřebuje pravidelně sekat větší zahradní trávníky. Ve srovnání s klasickou rotační sekačkou budete s kterýmkoliv z těchto moderních pomocníků budete pečovat o svou zahradu mnohem pohodlněji, komplexněji a rychleji.
Zahradní traktory i ridery jsou totiž vybaveny několikanásobně většími sběracími koši, mají podstatně širší záběr sečení a jezdí vyšší rychlostí. Trávník s nimi nejen kvalitně posečete, ale trávu také dokonale posbíráte a převezete na určené místo, aniž byste museli sesednout ze sedačky. Sekat trávník a sedět při tom za volantem elegantního a skvěle ovladatelného stroje je skutečně radost…
K zahradním traktorům lze navíc připojit i širokou škálu příslušenství, takže vám budou ceněnými pomocníky po celý rok.

Zdroj a foto: www.mountfield.cz

Přečtěte si další zajímavé články na téma zahrada
Prohlédněte si související katalogy
Prohlédněte si fotografie zahrad

Počet komentářů (2) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Sněhové frézy se sněhem zametou

Sněhové frézy se sněhem zametou

23.11.2009 | Redakce | Zahrada

Proč se při uklízení sněhové nadílky lopotit jen s hrably a lopatami, když je mnohem pohodlnější a praktičtější vzít na pomoc sněhovou frézu. Na tako... Celý článek

Fukar zahradu vysmejčí za vás

Fukar zahradu vysmejčí za vás

22.10.2009 | Redakce | Zahrada

Spadané listí v kombinaci s větrem je noční můrou všech majitelů zahrad s listnatými stromy. Nekonečný úklid už ale nemusí být pohromou pro vaše... Celý článek

Myčka se špínou zatočí

Myčka se špínou zatočí

17.6.2009 | Redakce | Zahrada

Kdo z nás by si nepřál mít dům a zahradu jako ze žurnálu. Jenže stačí, aby párkrát zapršelo nebo v sousedství stavěli a vaše krásná dlažba se nen... Celý článek

Kolik vůni, tolik chutí

Kolik vůni, tolik chutí

3.6.2009 | Redakce | Zahrada

Jak si většina Čechu představuje ideální trávení volného času? Většinou při příjemném posezení s rodinou a přáteli u grilu, na kterém se připravují vo... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii