Sekačky a křovinořezy - jak načasovat výměnu oleje?

28.11.2012 | PR článek | Rubrika - Zahrada

Výměna oleje patří mezi základní údržbu benzínové zahradní techniky. Bez ní se nám může stát, že závažně poškodíme motor a jednoho dne vůbec nenastartujeme. Údržbu bychom neměli podcenit ani před zimní (či delší) odstávkou.

Sekačky a křovinořezy - jak načasovat výměnu oleje?
Reklama

Zdroj: earth911.com/wp-content/uploads/2011/03/motoroil.jpg

 

Věčná otázka - měnit olej před zimou nebo až na jaře?

Mezi odborníky i laiky se setkáváme s různými názory na vhodný termín výměny oleje:

  1. Měnit olej před zimou - k tomuto názoru se kloní odborníci nejčastěji. Důvodem je, že spolu s podzimní výměnou se vyplaví také zkorodované částečky, které se jinak usadí na stěnách motoru. Na jaře se potom sice olej vymění, ale pravděpodobně se zase rychleji zanese těmito usazeninami.
  2. Měnit olej po zimě - k tomuto názoru se kloní laická logicky uvažující veřejnost. Pokud sekačku nebo křovinořez nepoužíváme, může v něm zůstat starý olej. Zvlášť když v zimě dochází k teplotním rozdílům. Na jarní výměně ale může nastat úskalí jmenované výše.
  3. Je to jedno - k tomuto názoru se kloníme spíše ze zoufalství, protože nikdo neví jistě, jaká varianta je lepší. Důležitá je vůbec ochota měnit olej, a to v pravidelných intervalech podle doby používání přístroje.
  4. Neměnit olej vůbec - jen dolévat. Názor nejčastěji slýchaný v restauračních zařízeních může vést až k úplnému znehodnocení motoru - rozhodně nedoporučujeme zkoušet.

 

A co na to zákon?

Obecně veškeré vyhlášky zmiňující jakoukoli techniku, vyžadují, aby tato byla celoročně v provozu schopném stavu (pokud není stanovena výjimka). To se ale týká spíše profesionálů rolníků, vaši sekačku v garáži nikdo kontrolovat nebude.

 

Po kolika hodinách v provozu je vhodné měnit olej?

To je velmi individuální, záleží to na stavu a stáří sekačky, ale také terénu, ve kterém pracujete a jak často. Pokud používáte kvalitní olej, měli byste v sekačce měnit olej asi po 50 hodinách práce. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte barvu oleje - čím je tmavší, tím je vyjetější. U křovinořezů měňte častěji. Pamatujte - čím častěji olej vyměníte, tím větší službu motoru uděláte.

 

Jaký olej použít?

Ideální je kvalitní minerální olej pro vysokootáčkové motory. Čtyřtaktní motory se mažou čistým olejem, dvoutakty směsí oleje a benzínu. Za dobrou cenu se prodává například Castrol Garden pro čtyřtaktní motory. Vybírejte oleje jen od známých výrobců.

 

Olej měňte jedině za tepla!

To je pravidlo, které zná každý uživatel benzínové techniky. Před výměnou oleje je třeba zahřát motor na provozní teplotu. Olej tak na sebe nabalí všechny nečistoty a vezme je s sebou. A jen tak se vymění opravdu všechen olej.

 

Motorový olej se hodí i k údržbě

Olej můžete použít také k promazání ostatních kovových součástek zahradní techniky. Stejně dobře poslouží také vazelína nebo obyčejnější oleje.  Nezapomeňte, že čím delší odstávku u tohoto typu techniky plánujete, tím víc byste měli součástky promazat. Pokud bude váš křovinořez déle stát, třeba v prostoru kde hrozí vlhko, kápněte trochu oleje také do válce.

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama