Sekačky a křovinořezy - jak načasovat výměnu oleje?

28.11.2012 | PR článek | Rubrika - Zahrada

Výměna oleje patří mezi základní údržbu benzínové zahradní techniky. Bez ní se nám může stát, že závažně poškodíme motor a jednoho dne vůbec nenastartujeme. Údržbu bychom neměli podcenit ani před zimní (či delší) odstávkou.

Sekačky a křovinořezy - jak načasovat výměnu oleje?

Zdroj: earth911.com/wp-content/uploads/2011/03/motoroil.jpg

 

Věčná otázka - měnit olej před zimou nebo až na jaře?

Mezi odborníky i laiky se setkáváme s různými názory na vhodný termín výměny oleje:

  1. Měnit olej před zimou - k tomuto názoru se kloní odborníci nejčastěji. Důvodem je, že spolu s podzimní výměnou se vyplaví také zkorodované částečky, které se jinak usadí na stěnách motoru. Na jaře se potom sice olej vymění, ale pravděpodobně se zase rychleji zanese těmito usazeninami.
  2. Měnit olej po zimě - k tomuto názoru se kloní laická logicky uvažující veřejnost. Pokud sekačku nebo křovinořez nepoužíváme, může v něm zůstat starý olej. Zvlášť když v zimě dochází k teplotním rozdílům. Na jarní výměně ale může nastat úskalí jmenované výše.
  3. Je to jedno - k tomuto názoru se kloníme spíše ze zoufalství, protože nikdo neví jistě, jaká varianta je lepší. Důležitá je vůbec ochota měnit olej, a to v pravidelných intervalech podle doby používání přístroje.
  4. Neměnit olej vůbec - jen dolévat. Názor nejčastěji slýchaný v restauračních zařízeních může vést až k úplnému znehodnocení motoru - rozhodně nedoporučujeme zkoušet.

 

A co na to zákon?

Obecně veškeré vyhlášky zmiňující jakoukoli techniku, vyžadují, aby tato byla celoročně v provozu schopném stavu (pokud není stanovena výjimka). To se ale týká spíše profesionálů rolníků, vaši sekačku v garáži nikdo kontrolovat nebude.

 

Po kolika hodinách v provozu je vhodné měnit olej?

To je velmi individuální, záleží to na stavu a stáří sekačky, ale také terénu, ve kterém pracujete a jak často. Pokud používáte kvalitní olej, měli byste v sekačce měnit olej asi po 50 hodinách práce. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte barvu oleje - čím je tmavší, tím je vyjetější. U křovinořezů měňte častěji. Pamatujte - čím častěji olej vyměníte, tím větší službu motoru uděláte.

 

Jaký olej použít?

Ideální je kvalitní minerální olej pro vysokootáčkové motory. Čtyřtaktní motory se mažou čistým olejem, dvoutakty směsí oleje a benzínu. Za dobrou cenu se prodává například Castrol Garden pro čtyřtaktní motory. Vybírejte oleje jen od známých výrobců.

 

Olej měňte jedině za tepla!

To je pravidlo, které zná každý uživatel benzínové techniky. Před výměnou oleje je třeba zahřát motor na provozní teplotu. Olej tak na sebe nabalí všechny nečistoty a vezme je s sebou. A jen tak se vymění opravdu všechen olej.

 

Motorový olej se hodí i k údržbě

Olej můžete použít také k promazání ostatních kovových součástek zahradní techniky. Stejně dobře poslouží také vazelína nebo obyčejnější oleje.  Nezapomeňte, že čím delší odstávku u tohoto typu techniky plánujete, tím víc byste měli součástky promazat. Pokud bude váš křovinořez déle stát, třeba v prostoru kde hrozí vlhko, kápněte trochu oleje také do válce.

Zahájit diskuzi Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

VYKOUZLETE NA SVÉM BALKÓNĚ ZELENOU OÁZU

VYKOUZLETE NA SVÉM BALKÓNĚ ZELENOU OÁZU

31.1.2013 | Redakce | Zahrada

S příchodem jara možná i vy uvažujete o tom, jak si zkrášlit prostředí kolem sebe a přinést do něj trochu přírody. Ne každý má to štěstí, že žije v do... Celý článek

Pro venkovní stínění si pořiďte markýzu

Pro venkovní stínění si pořiďte markýzu

25.1.2013 | PR článek | Zahrada

Potřebujete zastínit balkón, terasu nebo jinou venkovní plochu u vašeho domu? Pořiďte si markýzu. Nezabírá drahocenný prostor, dobře slouží a skvěle v... Celý článek

Krása exotických krajů ve Vašem obýváku

Krása exotických krajů ve Vašem obýváku

17.7.2012 | Redakce | Zahrada

Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme ob-jevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma... Celý článek

KVĚTINÁM SLUŠÍ DEKORAN - Ideální plot pro ochranu květinových záhonů

KVĚTINÁM SLUŠÍ DEKORAN - Ideální plot pro ochranu květinových záhonů

5.6.2012 | PR článek | Zahrada

Máte zahradu s květinovými záhony, které potřebujete vkusně oddělit od ostatní zahradní plochy? Chcete volit způsob oplocení jednoduchý, nenáročný na ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii