Reklama

Terasa jako útulná součást vaší zahrady

12.08.2019 | StanislavaV | Rubrika - Zahrada

Terasa patří k nejvíce navštěvovaným místům každé zahrady. Bohužel, většina z nás ji postaví tak, aby byla dostatečně velká, popřípadě krytá před deštěm – a zde veškerá kreativita končí. Přitom i terasu můžeme vytvořit tak, aby se stala součástí jinak pěkné a udržované zahrady.

Terasa jako útulná součást vaší zahrady
Reklama

Terasa je místem, kde se scházíme s rodinou, ale i svými přáteli. Sedíme zde při oslavách narozenin, když grilujeme, nebo když chceme povečeřet na čerstvém vzduchu. I proto je velmi důležité, aby byla vaše terasa místem, kde si odpočine nejen vaše tělo, ale i vaše mysl. Nemluvě o tom, že hezky zařízená terasa může téměř dokonale splynout se zahradou. A jak udělat, aby byla terasa součástí celku a ne samostatnou kapitolou?

Svěží limonáda z doma pěstovaných bylinek

Terasa je místem, které se obvykle nachází i domu, na samém okraji zahrady. Ať už je však vaše terasa na kraji nebo uprostřed zahrady, měli byste se ji snažit propojit s okolní zahradou. Pomoci vám v tom mohou různé rostliny, jezírka, ale i obyčejné kameny. Na vaší zahradě y neměla chybět hezká výsadba. Nemusí však jít pouze jen o květiny či zeleň. Své udělá například i bylinková zahrádka, kde najdete vždy čerstvé bylinky, které budete moci používat při vaření. Co byste řekli na limonádu s domácí meduňkou či mátou, kterou si můžete namíchat i na své terase?

Kameny, písek i zeleň jsou pro vaši zahradu tím pravým

V místě, kde terasa přechází v zahradu, můžete tento přechod zjemnit výsadbou trávníku, kameny, ale třeba i květinami. Velmi pěkně bude vypadat schodiště vedoucí z terasy do zahrady – za předpokladu, že je vaše terasa výše než zahrada. V každé zahradě by neměly chybět rostliny, stromy či keře, které poskytnou krásný a čistý vzduch, ale také potěší oko a ochrání před teplým letním sluncem.

Zahradu rozdělte na funkční celky

Každá zahrada se může skládat z několika funkčních částí. Prvním z nich je odpočinková část, kterou plní terasa. Na ni může navazovat právě zmíněná bylinková zahrádka, záhon s květinami, který potěší oko; ale i jezírko či bazén, kde si vyhrají vaše děti. Co se týče květin, můžete je sázet tak, jak vám padnou do ruky, nebo si můžete hrát se střídáním barev. Chybu neuděláte ani s rostlinami, které jsou svým vzrůstem vyšší, mohou vás ochránit před pohledy nenechavých sousedů.

Keře ano, ale ne ty trnité a jedovaté

Na terasu samotnou můžete rozmístit nejrůznější nádoby plné krásně barevných kytiček, na okolí terasy se hodí zejména trvalky, které vás budou těšit dlouhá léta. Vždy se snažte vysázet i rostlinky, které lze vidět i během podzimu a zimy, aby byla vaše zahrada krásná po celý rok. Naopak se vyhýbejte příliš voňavým rostlinkám, nebo alespoň nekombinujte několik aromatických rostlin najednou. Nebylo by to pro vás příjemné. Stejně jako trnité či jedovaté rostliny, pokud bude v blízkosti dětské hřišťátko.

Zdroj: pexels.com

 

Reklama
Reklama

Související články

Venkovní hry na zahradu pro děti i dospělé

25.06.2021 | Zahrada

S teplými dny přichází období, kdy trávíme nejvíce času venku na zahradě nebo v parku. Skvělá příležitost pro trávení společného času s rodinou a… Celý článek

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Reklama
Reklama