Včely a motýli v zahradě

10.03.2020 | PR článek | Rubrika - Zahrada

Během posledních desetiletí se neustále zhoršují přirozené podmínky pro včely, motýly a další hmyz. Ubývají jejich schovávačky v přírodě, chybí jim druhově pestrá pastva a louky či zahrady, kde by se mohli bezpečně pohybovat. Přitom by stačilo jenom tak málo – vysadit na zahradu rostliny, které včely a motýli milují, a hned by se i vaše zahrada začala přirozeně bzučet a švitořit.

Včely a motýli v zahradě
Reklama

Proč včelám a motýlům chybí pastva?

Včelky měly dříve od jara až do pozdního podzimu pastvy relativně dostatek. Celou sezónu kvetly ovocné stromy, které tvořily její základ, na mezích rostla spousta květin a louky byly ve srovnání s dnešními velmi druhově pestré. Na pasekách se dalo najít spoustu malin a ostružin a v lese si zase nasbíraly medovici. Dnes už je výběr pastvy značně chudší. Stále sice pěstujeme ovocné stromy, ovšem na polích je v posledních letech doplňuje spíše řepka. Louky jsou zplundrované a druhově jednotné a po lesních malinách se už také zaprášilo. Pokud chceme pro hmyz něco udělat, můžeme začít rovnou u nás na zahradě.

Přírodní zahrada pro včely a motýly

Přeměnit zahradu na prostředí přirozenější pro včely, motýly, hmyz i bezobratlé živočichy nemusí být tak náročné, jak to na první pohled vypadá. Základem je vytvořit jim druhově bohatší prostředí, tedy částečně změnit skladbu rostlin, anglický trávník postupně nahrazovat rozkvetlou loukou a nevynechat ani kousek prostoru, na který můžete něco zasadit. Zahrádkáři vedou odvěký spor, zda je pro včely a motýly lepší vysadit původní rostliny, nebo jim dopřát exotické. I zde, jako ostatně u většiny záležitostí v životě, platí, že pravda je někde uprostřed. Původní rostliny by měly tvořit základ výsadby, ovšem je určitě dobré, když ji obohatíte i některými exotickými rostlinami. Například včely doslova milují invazivní bolševník, lupinu nebo vlčí boby.

Na co hmyz určitě přiletí

Motýli i včely si k vám určitě najdou cestu, pokud vysadíte svazenku vratičolistou. Svazenka neboli svazačka je silně medonosná rostlina, která kvete od jara až do pozdního června. Vyznačuje se opravdu vysokým obsahem cukru, který tvoří až 40 %. Včelaři svazenku obvykle vysévají od jara zhruba každé tři týdny, aby kvetla neustále. Medonosnou rostlinou jsou také astry, které se postarají o provzdušnění trvalkových záhonů a hrají pro hmyz důležitou roli koncem léta, kdy už přirozené potravy v přírodě ubývá. Nádherné a hmyzu prospěšné jsou také rozchodníky, tyto velmi odolné trvalky jsou vhodné pro nezkušené zahrádkáře, protože se u nich nedá vůbec nic pokazit. Květy rozchodníků jsou navíc tak veliké, že na nich nikdy nebude jenom jediný motýl.

Medonosné keře

Mezi včelí oblíbence patří zejména dřín, který poskytuje cenný nektar a pyl už v únoru. K časně kvetoucím keřům se řadí i na pěstování náročnější mahónie a vrba jíva, která nebude dělat obtíže ani nezkušeným zahradníkům. „Včely rády přiletí na růže, musí se ovšem jednat o neplnokvěté varianty. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že nejoblíbenější jsou pnoucí růže, na kterých jsou během května doslova hmyzí sešlosti. Klasickým motýlím keřem je pak komule Davidova, mezi barevnými kultivary si vybere opravdu každý a když jednou člověk zažije tu krásu motýlů na zahradě, vrací se pro nové a nové motýlí či včelí keře,“ vysvětluje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

Co vysadit pro včely a motýly

Muchovník oválný – vyniká překrásným zbarvením a jedlými plody

Brslen evropský – historicky původní dřevinu včely dobře znají

Bez černý – uplatníte ho i v kuchyni

Bobulové keře – ostružiny, maliny nebo rybíz využije hmyz a plody zužitkujete vy

Levandule – nádherně vám provoní zahradu

Mateřídouška – česká voňavá bylinka

Zaplévák – nádherné rostliny s dlouhou dobou kvetení

„Řada zahrádkářů zná a vysazuje motýlí keře, ale už málokdo ví, že existuje i včelí strom. Jmenuje se ampák a platí za ohromný zdroj nektaru. Pokud to tedy myslíte s živou zahradou plnou tvorů opravdu vážně, můžete uvažovat i o něm,“ doplňuje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama