Reklama

VYKOUZLETE NA SVÉM BALKÓNĚ ZELENOU OÁZU

31.01.2013 | Redakce | Rubrika - Zahrada

S příchodem jara možná i vy uvažujete o tom, jak si zkrášlit prostředí kolem sebe a přinést do něj trochu přírody. Ne každý má to štěstí, že žije v domě obklopeném velkou zahradou. Ale nezoufejte, oázu klidu a příjemné zeleně můžete vytvořit i na svém balkóně či terase. Pro pěstování okrasných květin, zeleniny nebo bylinek nepotřebujete nutně záhony, stačí květináče či truhlíky. A s moderními samozavlažovacími květináči je to opravdu jednoduché!

VYKOUZLETE NA SVÉM BALKÓNĚ ZELENOU OÁZU
Reklama

Historie samozavlažovacích květináčů

Víte, že samozavlažovací květináče loni oslavily třicítku? A ještě zajímavější je, že tyto pomocníky pro svět objevil český vynálezce  a praktický lékař Tomáš Syrovátka.
Již v roce 1976 přemýšlel MUDr. Syrovátka jak vylepšit pěstování svých orchideí. Všiml si, že skvěle funguje schopnost skelné textilie nasávat vodu a z tohoto poznatku vznikl první skelný knot. „Díky knotové závlaze mohou květiny krásně růst. Občasné zalití se totiž mění na nepřetržitou závlahu, která je mnohem příznivější a více se podobá přírodním podmínkám,“ podotýká MUDr. Syrovátka. A patent byl na světě!

O nový vynález byl enormní zájem ze stran zahrádkářů, milovníků květin i novinářů. Problém však představovalo nalezení obchodního partnera pro sériovou výrobu květináčů a truhlíků. Nakonec se výroby v roce 1984 ujalo JZD Český ráj Všeň. V současnosti pan Syrovátka spolupracuje se společností Plastia a vyvíjí společně stále nové typové řady pro pěstování květin, ale i zeleniny, ovoce a hub. S podporou firmy loni také vydal knihu Pěstování květin, orchidejí, zeleniny a hub v samozavlažovacích truhlících, která obsahuje množství rad.


  


Nevzhledné balkóny a terasy se díky květinám mohou proměnit ve velmi příjemná místa, kde je radost trávit čas. Vnést do svého domova kousek přírody v dnešní době může opravdu každý, dokonce i úplný začátečník. Stačí se držet několika osvědčených rad a využít možností moderních technologií a zahradě na Vašem balkóně se bude opravdu dařit. V případě okrasných květin je základem úspěchu jejich správný výběr. Rozhodující je, na kterou světovou stranu je prostor orientován a kolik slunečního svitu se mu dostává. Pro slunná místa jsou vhodné květiny jako pelargonie, muškáty, petunie či gazánie. Ve stínu se naopak daří begonii, fuchsii či balzamíně.

 

  

 

Pohodlí pro květiny, potěšení pro nás

Po základním výběru bychom si měli rozmyslet, do čeho květiny umístíme. Současná doba nabízí rozličné varianty květináčů, koflíků a truhlíků. Experti však jednoznačně doporučují ty samozavlažovací. Proč? „Samozavlažovací systémy jsou trendem dnešní doby. Květinám dopřávají komfort a lidem usnadňují život,“ vysvětluje Lenka Novotná ze společnosti Plastia, která nabízí různé druhy samozavlažovacích květináčů. „Každý funkční zavlažovací systém by měl obsahovat hladinoměr, zalévací šachtu, knot, rezervoár vody a prostor pro cirkulaci vzduchu,“ dodává. Technologické výhody se v tomto případě snoubí i s estetickou stránkou. Díky zajímavému designu a široké škále výrobků si ten pravý vybere opravdu každý.

Extrémy škodí

Díky těmto moderním systémům šetříte práci i čas a můžete si dovolit pěstovat i náročnější druhy, jako jsou orchideje. U kvalitních patentovaných zavlažovacích květináčů a truhlíků odpadá nutnost pravidelné zálivky. Vodu doplňujete jen občas a proto odjezd na dovolenou či prodloužený víkend není pro květiny katastrofa. Ve velkých vedrech však ani samozavlažování nemusí vydržet více než dva dny. „Další výhodou je, že se půda neprolévá přímo, proto nedochází k odplavování živin a jejímu střídavému rozbahnění a přesychání. Půda díky pravidelnému režimu udržuje vyhovující poměr tuhé, kapalné a vzdušné složky a voda, kterou knotem získává, je krásně okysličená,“ vysvětluje Lenka Novotná z Plastie. Během silnějších dešťů přijdou vhod přepadové otvory, kterými přebytečná voda odtéká. „V samozavlažovacích nádobách nedochází k přemokření kořenů ani při silném dešti, můžete je bez obav nechat venku,“ doplňuje Novotná. Výběr samozavlažovacích nádob bývá dostatečný, nemusíte se obávat, že vzrostlé rostliny budou strádat nedostatkem prostoru a vyhnete se tak přesazování.


  


Potěšte nejen oči

Na balkóně či terase ale nemusíte pěstovat jen květiny, směle se pusťte do zeleniny, ovoce či bylinek. Všichni víme, že čerstvé suroviny chutnají úplně jinak než ty, co na pulty obchodů putovaly přes půlku Evropy. V samozavlažovacích nádobách vám bez problémů vyrostou rajčata, papriky, ale třeba i borůvky a jahody. „Základem je dostatek prostoru, vhodný substrát, adekvátní množství živin a pravidelná zálivka. Zelenina i ovoce potřebují sluneční svit a vždy vlhkou zeminu, pak se nemusíme bát opadávání květů a plodů,“ doporučuje Lenka Novotná ze společnosti Plastia. Vybrat si můžete i truhlíky závěsné, které se hodí pro převislé odrůdy a navíc šetří místo.

Pestrobarevné květinové balkóny, chutná domácí zelenina a ovoce – to jsou radosti, které si můžete dopřát i v centru města. Základem je správný výběr rostliny a nádoby, do které ji vsadíte. A díky moderním samozavlažovacím technologiím se nemusíte obávat nezdaru, šetří totiž práci a čas a jsou zárukou úspěchu vaší balkonové zahrádky.

 

 

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama