Reklama

Vyzbrojte se, aby záda nebolela

10.06.2010 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Milujete práci na zahradě, ale sedavé zaměstnání si u vás vybírá svou daň, takže musíte pečlivě zvážit každé ohnutí? Nebo se vám nechce namáhat zbytečně? Se správně zvolenými pomocníky si ušetříte spoustu bezdůvodné dřiny.

Vyzbrojte se, aby záda nebolela
Reklama

Vtip je v tom zamyslet se a vybrat si na všechny druhy práce jak na zahradě, tak i v okolí domu, to pravé nářadí. A nemusíte mít při tom výčitky, že jste lenoši. Námaha bez smyslu není žádné hrdinství.
Při výběru platí pravidlo, že správné zahradní nářadí bude nejen z kvalitních materiálů a dokonale ergonomicky tvarované, aby dobře padlo do ruky, ale neuškodí i nějaká šikovná „vychytávka“ která práci podstatně zjednoduší.

Do koruny bez štaflí
Stříhat ve výškách můžete i bez hraní na veverku. Stačí si opatři zahradní teleskopické nůžky, se kterými pěkně ze země a pohodlně ustřihnete větve i v korunách stromů, a to až do průměru 3,2 cm. Nastavitelná střihací hlava a střihací mechanismus s velkým převodem dovolují rychlé, pohodlné a bezpečné střihání s dosahem až 6 m.
A stejně jako se dá stříhat nahoře, jde to i dole. Nůžky můžete stejně dobře použít pro vystřihování křoví u země a ušetřit si ohýbání zad. Aby byl střih ostrý a přesný mělo by být vrchní pohyblivé ostří nůžek vyrobeno ze speciální oceli a navíc potaženo vrstvou PTFE, která podstatně sníží tření při pronikání čepele dřevem. V ideálním případě je pak spodní nepohyblivé ostří z kalené nerezavějící švédské oceli. Důležité je, aby takové nůžky měli dobrý tvar, nejlépe háku, protože v takovém případě drží při střihání větev pevně.

Elektrická motyčka okope za vás
Nejen starší lidé, ale i všichni ti, kteří se z nejrůznějších důvodů nemohou nebo nechtějí namáhavě ohýbat, ocení praktickou elektrickou motyčku, které se také říká elektrický rotavátor. Snadno a hlavně rychle s ní prokypříte půdu, kterou tak dokonale připravíte k setí i sázení. Okopávat pohodlně můžete i záhony s rostoucí úrodou, protože díky praktické velikosti se dostanete prakticky všude.
Jak funguje? Elektrická motyčka je vybavena soustavou speciálně tvarovaných ocelových nožů, které zároveň zpracovávají půdu do hloubky až 20 cm i pohybují motyčkou vpřed. Některé modely jsou pro snadnější pohyb v terénu navíc opatřeny přídavným kolečkem.

Na trávu se dívejte svrchu
Nebaví vás ohýbat se pro každou travičku? A proč taky, když se můžete vyzbrojit ergonomicky tvarovanými dlouhými nůžkami na trávu. A pokud budou vybaveny důmyslným servo mechanismem, budete s nimi stříhat pěkně plynule toho, že by se vám čepele zablokovaly. U některých modelů lze navíc otáčet střihací hlavu v rozmezí 360 °.

Zdroj a foto: Mountfield

Reklama
Reklama

Související články

Využijte pěkné počasí a zkrášlete si svůj zahradní altán

30.07.2020 | Zahrada

Léto je v plném proudu a spolu s ním i období plné barev a příjemného počasí. Máme příležitost trávit mnohem více času ven na zahradě a užívat si… Celý článek

Když plot, tak bezúdržbový! A vyrobený na míru!

30.07.2020 | Zahrada

Plot a vjezdová brána bezesporu jsou vizitkou každého domu. Spolu s estetickou stránkou věci, která je při výběru vhodného materiálu a dodavatele… Celý článek

Betonové ploty si nacházejí stále více příznivců

30.06.2020 | Zahrada

Pokud patříte mezi majitele jakékoli nemovitosti, jistě přemýšlíte nad tím, jaký druh plotu vybrat pro její oplocení. Především pokud se jedná o… Celý článek

Pohodlí, světlé barvy a udržitelné materiály. Jaké jsou trendy při nakupování zahradního nábytku?

28.04.2020 | Zahrada

Tomu, jak vypadá zahrada, dnes většina lidí klade stejný důraz jako designu jejich obývacího pokoje. Chtějí se zkrátka na své zahradě cítit dobře.… Celý článek

Reklama
Reklama