Výkop - Ostatní diskuze

Doporučujeme si prohlédnout aktuální letáky Globus.


Výkop (Ostatní)

můžete poradit ?

18.7.2012 13:48 | autor:  Horacek

Dobrý den, máme 3-3,5metru od domovního štítu sousedovu jímku, (jimka je velký betonový válec +- široká asi 3-4metry hluboká bych odhadoval něco kolem 5-7metrů . Soused díky nové kanalizaci se jímky chce zbavit stylem, že jí chce nechat odvést a vlastnoručně po kolečkách tuto jímku zavážet. Problém který máme, ale je takový že štít je popraskaný na několika místech a všichni ostatní tu mají obavu ze zborcení, zvláště když soused se nechystá vzniklou díru nijak zajistit. Máte nějakou radu, jak zabezpečit alespoň částečně kritickou část domu, aby nedošlo k sesunutí ??
(Dodatek. dům si prošel už 3 povodněmi, jednou od labe dvěmi lokálními, půda muže být dle mě ve větších hloubkách ještě dosti mokrá a nestabilní - jde jen o muj dohad) předem děkuji za reakci.

Re: můžete poradit ?

20.7.2012 7:24 | autor:   - 88.100.163.xxx

Rozhodně by doporučila konzultaci se statikem. I na demolice se občas musí dělat projekt. Tady záleží na více okolnostech - kvalita podloží, jak je váš dům vysoký, tudíž jakým způsobem se zatěžuje základová spára a jaký vliv na základy bude mít vytvoření tak ohromné jámy. Zásyp této jámy by měl být také určen statikem.

Re: Re: můžete poradit ?

22.7.2012 16:07 | autor:  Horacek

Děkuji za tip a odpověď.
Dum je 120let starý a tutíš hlavně kamený, není pod sklepený, zaklady jdou do metru až metru a pul hluboko. Nevím přesně co si představit pod : kvalita podloží . Ale je zde půda kolem domu tvořená hlavně hlínou a občasnými kameny z opuky.
Dum je jednopatrový s vysokou střechnou. S tím, že patro bylo stavěno ve starých dobách jako nastavba asi před 80lety.

Dum při povodni v roce 2001 popraskal (hlavně v místech štítu), protože tehdy byl předtímto štítem vykop pro sousedovu jímku, statik doporučil okamžité zakopání a tudíš, soused sem vložil jímku třetinové velikosti. (byla tu mnohem větší díra, když se dům mírně hnul)

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii