Pohodlné posezení na zahradě, terase nebo balkonu poskytne zahradní pohovka

Máte rádi odpočinek a pohodlí na čerstvém vzduchu? Pak není nic snazšího, než si pořídit zahradní pohovku. Tento kousek nábytku se hodí jak na zahradu, tak i terasu nebo balkon. Než se však rozhodnete pro její koupi, dobře zvažte několik důležitých faktorů.

Na co se zaměřit při výběru zahradní pohovky?

Prvním faktorem je její umístění. Bude zahradní pohovka stát na krytém balkonu či terase nebo bude umístěna v nekryté části zahrady? Pokud nebude krytá, je potřeba sáhnout do nabídky materiálů odolnějšího charakteru. Velikost prostoru, kam hodláte pohovku umístit, ovlivní její velikost. Také by svým vzhledem měla ladit s celkovým vzhledem místa, kde bude umístěná. Mezi bezesporné výhody zahradní pohovky patří fakt, že šetří místo. Pokud si pořídíte zahradní pohovku s úložným prostorem, můžete do  ní ukládat podsedáky nebo deky. Stane se tak estetickým i praktickým pomocníkem při vašem odpočinku.  

I na materiálu záleží

Nejen vzhled, ale i výběr materiálu hraje velkou úlohu. Ten totiž ovlivňuje životnost pohovky a určuje, jak moc se o zahradní pohovku budete muset starat. Pokud pohovku chystáte umístit pod stříšku, pak je vhodnou volbou zahradní pohovka ratanová, nebo z méně odolných druhů dřeva. V případě, že bude stát venku i v nepříznivém počasí, pak by to měla být zahradní pohovka umělý ratan, zahradní pohovka kovová nebo zahradní pohovka se stříškou. Chcete-li si pořídit zahradní pohovku ze dřeva, dobrou volbou je teak nebo akát.   visitor sofa gf842d10d2 640
  • Zahradní pohovka ratanová 
Ratan je přírodní materiál, který pochází z lián tropických palem. Ty se pěstují nejčastěji v oblastech Malajsie, Singapuru nebo Filipín. Upravené šlahouny jsou ohebné a pružné, dají se upravit do různých tvarů. Nábytek z nich vyrobený je lehký (snadno se s ním manipuluje), praktický a kromě toho nabízí elegantní vzhled. Historie používání tohoto materiálu sahá až do dob starobylého Egypta. Mezi nevýhody patří potřebná péče a vyšší cena. Umělý ratan je materiál velice podobný ratanu přírodnímu. Není potřeba žádná speciální údržba tohoto materiálu, postačí vlhký hadřík a běžný saponát. Může být venku celoročně. Zachovává si stálost barev a odolává i UV paprskům. Vybírat můžete z celé řady různých modelů.
  • Zahradní pohovka hliníková
Zahradní pohovky z kovu bývají opatřené speciální povrchovou úpravou díky které nereznou. Kromě toho mají nadčasový vzhled. Volit můžete mezi variantou ocelovou nebo hliníkovou.
  • Zahradní pohovka ze dřeva
Dřevo je přírodní materiál, který je příjemný na pohled, je vhodný téměř do jakéhokoli designu a nabízí dlouhou životnost. Je vyhledávaný i pro svoji originální a nezaměnitelnou strukturu a velmi příjemnou vůni. Je potřeba se však o něj pečlivě starat. Pokud si chcete pořídit zahradní pohovku ze dřeva, sáhněte do nabídky toho exotického. Odolá i horším povětrnostním podmínkám.

Konstrukce zahradní pohovky

Vybírejte takové kousky, které budou stabilní a pevné, především v případě, že bude sedačka umístěná na nezpevněném podkladu. V případě, že bude pohovka stát na dlažbě, která má široké spáry, určitě volte takový model, který bude mít širší nohy. Na dřevěný podklad nebo trávník není vhodný těžký kov.

Tipy na závěr

Máte-li nedostatek místa, dobrou volbou je zahradní pohovka rohová. Nemusí být umístěná pouze v rohu, ale klidně i v prostoru. Obdobné je to s pohovkou do tvaru U. Sedací plochu vybírejte s ohledem na počet osob, které budou pohovku pravidelně využívat. Pohodlné posezení zajistí polštáře a podušky. Potahový materiál by měl částečně odolávat vodě a slunečním paprskům. Ideální je, pokud se dá potah sundat a vyprat.  

Další zajímavé články

Nepřehlédněte