Reklama

Venkovní osvětlení

17.2.2009 | Redakce

Venkovní osvětlení

Dobré venkovní osvětlení je velmi důležité: přináší pohodu do míst jako je např. balkon nebo terasa, kde si pak můžete i po setmění plně vychutnat vlahé letní večery. Osvětluje cesty, schody nebo čísla domů a usnadňuje Vám i Vašim hostům pohyb a orientaci. Je však i zdrojem estetických zážitků, pokud je použito k osvětlení objektů, nebo třeba zahradních jezírek. Slouží i pro Vaši bezpečnost, protože osvětlený objekt není pro lupiče tak zajímavý.

Jaké venkovní osvětlení je to pravé zrovna pro Vás, to závisí na účinku, kterého si přejete dosáhnout. Stejně jako pro interiéry jsou i pro venkovní prostory k dispozici svítidla ve všech myslitelných tvarech a provedeních. Ať už si zvolíte zářiče zapuštěné do země, lampy na stojanech, světelné objekty nebo třeba svítící dlaždice: fantazii se žádné meze nekladou. Vždy si ovšem uvědomte, že vybraná svítidla musí být vhodná pro venkovní prostředí a musí být chráněna proti stříkající vodě. Tyto informace jsou zřejmé z třídy ochrany zvoleného světelného zdroje.

Osvětlení vstupu

Abyste se Vy i Vaši hosté vždy bezpečně dostali do domu, potřebujete k tomu dostatečné osvětlení. Pokud je vstup domu v ulici osvětlené lucernami, nemusíte se touto otázkou zabývat tak, jako když domů přicházíte po neosvětlené cestě. I v takovém případě byste měli mít zajištěnu dobrou viditelnost. Příjemné uvítání představují svítidla zapuštěná v zemi nebo solární svítidla na podstavcích, která se po setmění sama zapnou.

Osvětlení čísla domu

Určitě se Vám něco podobného již někdy přihodilo: jdete večer na neznámou adresu a ve tmě nevidíte ani jedno číslo domu. Velmi nepříjemná situace. Číslo Vašeho domu by mělo být vždy osvětlené tak, aby bylo dobře viditelné i v noci. Světlo můžete ovládat samostatným světelným nebo stmívacím spínačem. V každém případě jsou však účelná energeticky úsporná svítidla, aby náklady na energii nebyly příliš vysoké.

Osvětlení cest a schodišť

Zejména u venkovních schodů a na dlouhých cestách ke vstupu nebo v zahradě byste neměli šetřit na nesprávném místě: dostatečným osvětlením můžete účinně předejít ošklivým úrazům. Výběr svítidel zapuštěných v zemi, umístěných na stojanech, stěnách nebo na sloupcích je skutečně velkorysý. U orientačních světel byste měli dbát na to, aby neoslňovala. Osvětlení schodů zase nesmí vrhat stín na jednotlivé stupně – v takovém případě totiž hrozí nebezpečí pádu.

Bezpečnostní osvětlení

Dobře osvětlený venkovní prostor je dobrou orientací pro zvané návštěvníky a přitom může odradit ty, které byste doma neradi přivítali. Jasné světlo totiž lupičům jejich „práci“ značně ztíží. Dbejte na to, aby světelný zdroj směřoval od domu, abyste měli zevnitř nerušený výhled. Přitom větší jistota neznamená větší spotřebu elektrické energie, protože trh nabízí v kombinaci s bezpečnostním osvětlením instalaci hlásičů pohybu.

Osvětlení teras a balkonů

Abyste si mohli na terase nebo balkonu vychutnávat vlahé letní večery, měli byste se postarat o vhodné náladové osvětlení. Optimální je stmívací systém – ať již pro čtení, společnou večeři nebo jako pouhá orientace při příjemné černé hodince, při které Vás určitě potěší i pohled na pěkně osvětlenou zahradu. Pevně nainstalovaná nástěnná nebo stropní svítidla jsou stejně vhodná jako zářiče nebo nepřímé osvětlení.

Osvětlení zahrady

Osvětlení zahrady, které by správně ladilo s její architekturou, je opravdu zajímavý úkol. Obecně se doporučuje využít možnosti světelných efektů pro decentní zvýraznění určitých objektů, např. stromů nebo rostlin. Příliš mnoho přímého světla však není vhodné, protože pak vznikají příliš ostré přechody mezi světlem a tmou, které působí rušivým dojmem.

Osvětlení jezírek

Vhodné osvětlení zahradních jezírek a rybníčků má mimořádný estetický účinek. Sama voda je totiž při správné instalaci zdrojem neobvyklých světelných efektů. Zvláštností jsou vodě odolná svítidla umístěná přímo v rybníčku. Světlo se ve vodě láme a vytváří zajímavou hru světel a stínů. Stejně atraktivní jsou i plovoucí svítidla. Vždy je však důležité, abyste přesně dodrželi všechna bezpečnostní pravidla a předem získali dostatečné potřebné informace.

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Prohlédněte si další tipy a rady z kategorie Osvětlení:

Vnitřní osvětlení

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii