Reklama

Vytvořte si vlastní kompost

14.8.2009 | Redakce

Vytvořte si vlastní kompost

S blížícím se koncem léta je důležité připravit vaši zahradu na podzim či zimu. Přistřihováním zabezpečíte stromům a keřům potřebné světlo. Ale to není vše. Vzniklý odpad též nemusíte vyhazovat. Jsou to vzácné suroviny, které se rozloží na dobrý kompost.

Ukážeme vám, jak v několika krocích můžete dosáhnout toho, aby vaše zahrada byla odolná vůči zimě a přitom také rozumně využijete veškerý odpad.1. Správné řezání je takové, pokud na dané rostlině odřezáváte boční stojaté výhonky. Tímto způsobem řezání změníte tok energie rostliny. “Rány”, které zůstanou po řezání by měli být co nejmenší, lehce šikmé a velmi hladké. Usměrňujte růst rostlin.

2. Větší odřezky je vhodné před řezáním rozdrobit nůžkami na větve. Takto vzniklé menší kusy štěpkovač mnohem lépe zpracuje.

3. Když už jste vaše rostliny, stromy a křoviny osvobodili od divokého růstu, můžete pokračovat s jejich rozmělněním. Nejlépe je zpracujete vhodným štěpkovačem. Nezkoušejte však materiál do štěpkovače plnit násilím. Můžete ho tak poškodit. Místo toho si raději vezměte do ruky nůžky. Pozor: Práce s štěpkovačem není jednoduchá ani pro profesionály. Proto dávejte pozor na bezpečnostní předpisy přístroje.

4. Nedávejte do řezačky příliš mokrý nebo příliš znečištěný materiál! Tím byste mohli zkrátit životnost stroje a zbytečně byste zatěžovali vaší peněženku.

5. V případě, že nemáte doma kompostér, zajděte do nejbližší prodejny. V nabídce je široký výběr těchto pomocníků od malých po velké, od výhodných standardních až po komfortní termo-kompostér.

6. Plnění není žádný problém, řídíte-li se několika základními pravidly. Hrubé materiály byste měli co nejlépe rozmělnit. Na škodu není také to, smícháte-li suché materiály s vlhkými (např. posekanou trávu a odpady z kuchyně). Tím se postaráte o to, že v kompostéru bude vyrovnané klima, které je potřebné k výrobě kvalitního hnojiva.

Když se budete držet těchto instrukcí, nic vám nebude při výrobě dobrého kompostu stát v cestě. Takovýmto způsobem vytvořený humus se skvěle hodí k tomu, abyste namáhané půdě dodali nový život. Uvidíte, přírodní, vlastnoručně vyrobené hnojivo, se nedá ničím nahradit.

Co budete potřebovat?


Materiál
- odpad ze záhrady, křoviny
- suché listí
- zbytky květů
- posekaná tráva
- odpad z kuchyně

Nářadí
- štěpkovač - drtič zahradního odpadu
- pracovní rukavice
- ochranné brýle
- nůžky na větve
- zahradní nůžky
- řetězová pila
- sběrná nádoba pro nařezanou hmotu
- sektorový kompostér
- kompostový urychlovač

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii