Reklama

Zabudování nových oken

8.10.2008 | Redakce

Zabudování nových oken

Máte stará okna, která by již potřebovala vyměnit? Rozhodujete se, zda si na výměnu oken pozvete firmu nebo to zvládnete sami? Pokud jste zruční domácí kutilové, jistě to pro vás nebude problém. Máme pro vás rady, které jistě oceníte.Vyměření

Pro objednání nových oken proveďte vyměření okenních otvorů. Míry stejných okenních otvorů se mohou vždy trochu lišit. Pro zjištění přesné míry okna odečtěte od míry okenního otvoru 4 cm. Tento prostor budete potřebovat pro upevnění a vyrovnání okna. Míry si zaznamenejte v pořadí šířka x výška (např. 90 x 120 cm) a hned určete také směr otvírání okna.

Montáž okna

Vysaďte okenní křídlo z rámu. Za tímto účelem vytlučte čep ze závěsu. Tuto práci provádějte s pomocníkem, který bude okno jistit proti vypadnutí. Nyní posaďte okenní rám do otvoru ve zdi na dva dřevěné špalíky a zaklínujte.

Okenní rám srovnejte ve všech směrech pomocí vodováhy. Úpravu můžete provést na obou stranách pomocí klínů. Je-li okenní rám vyrovnán a pevně usazen, můžete na zkoušku zavěsit okenní křídlo. Ověřte si jeho bezvadnou funkci. Nesmí se příčit a musí jít snadno otvírat i zavírat.

Při montáži pomocí rámových hmoždinek vyvrtejte do okenního rámu podle velikosti okna po stranách 2-3 díry a dole 1-3 díry o průměru hmoždinky. U plastových oken použijte vrták na kov a u dřevěných oken vrták do dřeva. Po provrtání okenního rámu provrtejte otvory na hmoždinky do zdiva vrtákem do kamene. Nyní nasaďte rámové hmoždinky.

Nyní utáhněte upevňovací šrouby nejprve rukou, abyste zbytečně příliš nenapínali rám. Spáry mezi zdivem a okenním rámem vyplňte montážní pěnou. Zbytky pěny můžete po zaschnutí odříznout nožem.

Alternativní montáž

Další možností upevnění jsou pozinkované okenní železa. Našroubujte je na okenní rám tak, aby jejich polovina přesahovala do místnosti. Po zaklínování a vyrovnání okna pak připevněte okenní železa do zdiva. Prostor mezi zdivem a okenním rámem vyplňte pěnou.

Ochrana proti hmyzu pro nová a stará okna

Proti hmyzu, který se nedostane do domu, nemusíte ani bojovat. Prostředky proti hmyzu mají často i nedostatky, jelikož škodí nejen hmyzu, ale i lidem. Jednoduchou službu prokáže tzv. síťka proti mouchám. Po umístění lepicí pásky na rámovou obrubu můžete síťku proti mouchám jednoduše připevnit a opět ji sejmout. Další ochranou je uzavření prostoru mezi zdivem a okenním rámem silikonovou hmotou. Při práci se silikonovou hmotou po lepte obě strany spár lepicí páskou. Po nanesení silikonové hmoty spáru vyhlaďte (prstem, namočeným ve vodě) a lepicí pásku odstraňte. Pak docílíte čistého výsledku.

Tipy pro výběr oken


Při nákupu oken dbejte na kvalitu. Dobrá okna poznáte podle zasklení U = 1,1 W/m2. Musí mít skla s tepelnou izolací podle platných předpisů. Kvalitní plastová okna jsou vyrobena z pětikomorového profilu.

Mnohdy nelze použit standardní rozměry oken. Je obvyklé vyrábět okna na míru. Objednejte si potřebné rozměry a přitom si vyberte všechny potřebné doplňky.

Při výběru správného okna musíte brát v úvahu i směr otvírání a uspořádání okenních prvků.

Okenní příčky


Okenní příčky nejsou v žádném případě technickou nutností. Mají pouze estetickou funkci. Jejich konstrukce umožňuje různé varianty. Pravé okenní příčky pocházejí ze starých typů oken, která byla sestavena z několika skleněných tabulek a vznikla pak větší plocha. Nyní se příčková okna často dělají tak, že příčky leží na skle, jsou zabudovány mezi skleněné tabule anebo jsou předsazené před sklo a jsou pohyblivé. Nakonec při výběru rozhoduje cena a zalíbení v příslušném provedení.

Doporučení prodejci k této radě jsou:

Prohlédněte si další tipy a rady z kategorie Okna a dveře:

Osazení rolet a žaluzií
Montáž domovních dveří
Lakování a restaurování

Související články

Oblékáme stěny

Oblékáme stěny

1.8.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Výmalba stěn nemusí být jen bílá či barevná. Kdo si chce vyhrát, může zkusit dekorativní techniky či použití šablon. Celý článek

Tapety v hlavní roli

Tapety v hlavní roli

24.6.2011 | časopis Náš útulný byt | Tipy a rady

Tentokrát jsme se rozhodli interiér trochu rozveselit, a proto na nábytku i doplňcích přistáli tito veselí ptáčci. Celý článek

Srovnání cen v eshopech

Srovnání cen v eshopech

24.7.2008 | Redakce | Tipy a rady

V dnešní době má většina z nás již zkušenosti s nakupováním v eshopech. Zboží běžné denní spotřeby nakupujeme nadále v super a hypermarketech, avšak n... Celý článek

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

Inspirující veletrh TENDENCE 2008

27.6.2008 | PR článek | Tipy a rady

Na letošní podzim se opět chystá velká událost v oblasti vybavení interiérů – veletrh Tendence. Tentokrát proběhne již v termínu od 11. do 14.9. 2008.... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii