Se správným nářadím vám práce půjde od ruky

7.4.2009 | Redakce | Rubrika - Zahrada

Se správným nářadím vám práce půjde od ruky

Sponzorované odkazy:

Jaro je konečně tady, teplota stoupá a s tím i adrenalin majitelů zahrádek, kteří se konečně mohou naplno pustit do práce. Jenže nic se nesmí přehánět. Kdo nechce skončit s bolením zad a rukama i nohama jako z olova, měl by si pečlivě vybrat vhodné a především kvalitní ruční nářadí a náčiní.

Mávnout nad výběrem náčiní rukou je krátkozraké. V každé kůlně se sice najde něco, s čím se dá pracovat, ale otázkou zůstává jak. Při špatné volbě nářadí si totiž zaděláváte na velké zdravotní problémy ať už se zády, klouby nebo si na rukách vyrobíte nepříjemné puchýře a mozoly. Naopak správným výběrem nářadí , jako jsou například zahradní pilky nebo nejrůznější druhy ručních zahradních nůžek, rýčů, hrábí i seker si můžete práci v mnohém zjednodušit a zpříjemnit.

Rukojeti

Specializované náčiní by mělo být především dokonale ergonomicky tvarované, aby vám dobře padlo do ruky. Nejmodernější druhy mají nejčastěji topůrka i rukojeti vyrobené z plastů s příměsí skelných vláken a protiskluzové povrchy v místě držení. Při práci jistě oceníte, když je budete moci bez zbytečného prokluzování užívat mnohem pohodlněji a bezpečněji.
S prodlouženou rukojetí můžete i povyrůst. Kupříkladu pokud měříte metr šedesát i s podrážkou a věčné šplhání po žebříku při stříhání stromů vás nebaví. V tom případě zkuste teleskopické nůžky, se kterými můžete stříhat můžete až ve výšce 6 metrů. Jako příklad kvalitního a populárního nářadí můžeme uvést Nářadí Knipex.

Čepele a ostří

Řezné části nářadí by měly být co možné nejostřejší, protože jen s takovými je řez přesný a nebude stromy a keře zbytečně zatěžovat a poškozovat. Totéž platí i o čepelích seker. Velmi podstatnou roli proto při výběru hraje použitý materiál. Obecně se za nejvhodnější považována ušlechtilá oceli, která by měla být co možná nejkvalitnější. Velmi praktické také je, když je na čepelích teflonový povlak, který zabrání ulpívání rostlinných zbytků. Pokud se třeba "poprat se" s větší překážkou, není od věci použít typ náčiní jako je akumulátorová řetězová pila.

Násady

Dávno už neplatí, že násada má podobu univerzální dřevěné tyče. V dnešní době si můžete kromě takové navíc vybrat mezi ergonomickou nebo teleskopickou. Druhá jmenovaná má výhodu v tom, že s ní může pracovat skutečně celá rodina, protože její délku je možné upravit podle výšky postavy. Navíc s nimi dosáhnete i do vyšších pater větví.
Další zajímavou možností pak je systém, kdy k jedné násadě můžete přiřadit několik druhů nářadí. Například nářadí Combisystem od Gardeny má speciálně modelované rukojeti, u kterých stačí jen povolit šroub a můžete například hrábě vyměnit za česáček.

Zdroj a foto: Mountfield

Počet komentářů (1) Přidat k oblíbeným Doporučte článek Sdílet

Související články

Stolování pod širým nebem

Stolování pod širým nebem

21.4.2009 | Redakce | Zahrada

Komu by nechutnala večeře při svíčkách na terase? Asi jen málokomu z nás. K tomu, abychom podpořili činnost chuťových buněk partnera i návštěvy a ze s... Celý článek

Posezení v exotice

Posezení v exotice

15.4.2009 | Redakce | Zahrada

Obliba zahradního nábytku ze dřeva sezónu od sezóny stoupá. Není divu, kromě praktičnosti a příjemného vzhledu nabízí totiž mnohem víc. Při volbě zah... Celý článek

Změňte odpad na kompost a vyděláte

Změňte odpad na kompost a vyděláte

3.3.2009 | Redakce | Zahrada

Kdo chce, aby mu na zahradě všechno pěkně prospívalo, dobře ví, jak je důležité zemi přidávat cenné živiny a minerály. K tomu vám dobře poslouží kva... Celý článek

Zahradní traktor je celoroční dříč

Zahradní traktor je celoroční dříč

28.1.2009 | Redakce | Zahrada

Dávno už jsou pryč doby, kdy byl zahradní traktor známkou okázalého luxusu jen pro vyvolené. A je to i pár let, co ho už lidé nemají jen za rychlejší ... Celý článek

 

Odkazy

Zahradní párty stanyNazeleno.cz - magazín o úsporách energií a ekologii