Jak na solární ohřev vody v bazénu?

04.03.2021 | PR článek | Rubrika - Bazény, sauny, vířivky

Vyhřívaný bazén je luxus, který si můžete dovolit i vy. Teď nemáme na mysli amatérské řešení, kdy čerpadlem vháníte vodu do černé hadice položené na střeše a zase ji přivádíte zpátky, i když i tohle v létě funguje. Řeč bude o solárním ohřevu bazénu.

Jak na solární ohřev vody v bazénu?
Reklama

Solární ohřev vody už dnes není tak nedostupný jako dříve. Montáž je jednoduchá, stejně tak obsluha. Vliv na teplotu vody je přitom značný, doba koupání se prodlouží o několik týdnů, voda v bazénu je teplejší až o 6 °C.

Co všechno je potřeba pro solární ohřev?

Systém není zase tak složitý. Potřebujete čerpadlo, které vytahuje vodu z bazénu a prohání ji absorbérem. Absorbér je zařízení, které mění sluneční záření na teplo. Jde vlastně o solární panel – deskový, trubkový a podobně.

Kolik takový absorbér stojí? Ceny jsou dost různé. Metr čtvereční absorbéru se dá sehnat za tisícovku, ovšem existují i mnohem dražší modely. Častokrát se vyplatí do nich investovat, protože dokážou lépe zužitkovat sluneční energii, a tím pádem více ohřát vodu.

Součástí systému bývá ještě regulace. Díky té systém pracuje pouze tehdy, kdy je to potřeba, respektive je-li na výstupu absorbéru větší teplota než v bazénu.

Podle čeho se vybírá vhodný absorbér?

Jde zejména o plochu - čím je větší, tím více energie ze slunečního záření potřebuje získat. Jak velká by měla být? Záleží nejen na velikosti bazénu, i když právě velikost hraje největší roli. Plocha absorbéru by měla odpovídat 20 % nebo 40 % objemu bazénu. Tedy pro bazén o objemu 10 m3 je třeba absorbér s aspoň 2 m2, lépe 4 m2. Dále je vhodné zvážit plochu bazénu, zda se na noc zakrývá a podobně. Lepší je, když vhodný absorbér vyberou specialisté.

Nebojte se obrátit na odbornou firmu. V Česku působí více firem, které navrhují celé ostrovní solární systémy, solární ohřev užitkové vody pro domácnosti i ohřev vody v bazénu.

Reklama
Reklama

Související články

Doplňky do finské sauny. Víte, o které se jedná a k čemu slouží?

30.07.2021 | Bazény, sauny, vířivky

Čepice, saunovací metla či kartáč. Nejen tyto doplňky si můžete ke svému pobytu ve finské sauně pořídit. Jde o pomůcky, díky kterým se kvalita… Celý článek

Kam umístit nafukovací vířivku?

22.02.2021 | Bazény, sauny, vířivky

Přenosnou nafukovací vířivku nemusíte mít jen venku na zahradě. Můžete si ji dát na terasu, do zimní zahrady, na chatu či chalupu, do domu i do bytu.… Celý článek

Investice do dobrého bazénu se vyplatí. Pořiďte si zahradní bazén v akci

19.02.2021 | Bazény, sauny, vířivky

Lákavé nabídky levných bazénů jsou všude kolem nás. Zkušenosti s nimi jsou však nevalné. Kdo si chce zahradní bazén skutečně užít, musí počítat i s… Celý článek

Relaxujte v pohodlí domova – pořiďte si infrasaunu

06.11.2019 | Bazény, sauny, vířivky

V podzimním a zimním období přijde vhod schovat se občas do tepla a ve volných chvílích zrelaxovat. Pokud je venku sychravo, nezaškodí spojit… Celý článek

Reklama
Reklama